Ketvirtadienis, 28 kovo, 2024
Kriptovaliutos ir P2P

FTX pamokos investuotojams į crypto ir ne tik

FTX pamokos – kas jas mokinsis? Tuo labiau, kas jas išmoks? Tik kol karštos naujienos, investuotojai ir spekuliantai į tai kreipia dėmesį ir reaguoja standartiniu būdu: išima pinigus iš rinkos. Bent taip apsisaugoma. O paskui… vėl lipama ant to pačio grėblio.

Bet gi galima sužinoti, ko verta išmokti. T.y. sužinoti, kokios rizikos slypi rinkoje ir kokios minos būna užkastos prekybos lauke.

Visų pirma, FTX skandalas parodė ir dar kartą patvirtino tai, ką mes (bent jau šio blogo skaitytojai) ir taip žinojome, DeFi sistemoje ir ne tik joje kriptoekosistemoje kompanijos skolina pinigus viena kitai, tačiau tos kompanijos realių pajamų negeneruoja. Skolas tikimasi grąžinti iš padidėjusių aktyvų kainų rinkoje.

Problemą sukelia ne pats faktas, tegu kompanijos daro ką nori su savo pinigais, o tai, kad vienos „skolos” griūtis sukelia likvidumo problemą visoje rinkoje. Plius, dingsta investuotojų pasitikėjimas ir jie išima pinigus, kas dar labiau sumažina likvidumą. Tai rinkoje matome per ilgalaikį kainų down trendą.

FTX pamokos investuotojams į crypto ir ne tik

Visų antra, reguliavimo institucijos dorai neatliko savo darbo, o instituciniai investuotojai aklai pasitikėjo FTX ir jos vadovybe. Nebuvo jokių auditų ar bent minimalių patikrinimų prieš investuojant.

Visų trečia, bandos jausmas investuotojams ir spekuliantams pakišo koją. Kaip ir visur kitur rinkose. Alameda Research gerus pelnus uždirbinėjo, kai užsiėmė arbitražine kriptovaliutų prekyba. Tačiau strategiją kopijuojant vis daugiau spekuliantų, strategija nustojo veikti ir AR turėjo rinktis kitas strategijas, kurios, kaip pasirodo, nebuvo sėkmingos. Kaip manoma, SBF (Sam Bankman-Fried, FTX ex CEO) bandė „gelbėti” nesėkmingas pozicijas.

FTX manipuliavo visais ir viskuo

Ketvirta, manipuliavimas FTT pozicijomis. Manipuliavimas ne naujiena kapitalo rinkose. Ir jas sunku pastebėti. Alameda Research manipuliacijų dėka siekė pakelti FTT kainą rinkoje, kad padidėtų jų laikoma FTT, kurie buvo naudojama kaip užstatas skolinant pinigus, vertė.

Todėl dar kartą tenka priminti, kad vaikytis mados ir aklai tikėti tipo ekspertais niekada neverta rinkoje. Taip pat darosi akivaizdu, kad jei esate hodleris bent dalį savo kriptoturto laikykite ‘šaltoje’ piniginėje.

Penkta, SBF aktyviai užsiėmė lobistine veikla tarp JAV politikų bei dosniai mokėjo žiniasklaidai už reklamą. Tokius dalykus jau lengva pastebėti – verta suklusti. Sklando gandai, kad tūlas traderis pastebėjo povandenines SBF veiklas, parašė apie tai straipsnį ir nusiuntė į kažkokį leidinį. Šis atsisakė spausdinti, nes nenorėjo prarasti CBF reklamos pinigų. Šio gando skleidėjas, pasak jo, ir pagrindinis veikėjas yra spekuliantas Marc Cohodes.

Šešta, didelę dalį savo investicijų laikykite rinkos ‘blue chips’uose’. Kriptorinkos atveju tai bitcoin ir ethereum. Šiais aktyvais labai sunku manipuliuoti.

Pabaigai

Iš principo, šis straipsnis yra savotiškas raginimas investuoti konservatyviai. Žinome, kad mažai kas pasiklausys šio patarimo ir rinksis nuostolius nei nuolatinį pelno generavimą. Ir tai tik jūsų sprendimas, ką veikiate šioje rinkoje. Bet kas yra svarbiausia ir šitą privalote tikrai padaryti: nuspręskite, kuo prekiaujate rinkoje, savo lūkesčiais ar investiciniais/spekuliaciniais instrumentais. Tai esminis skirtumas.

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.