Antradienis, 19 kovo, 2024
Strategijos

Gold-Silver Ratio. Pirkti auksą ar sidabrą?

GOLD-SILVER RATIO. Daug paslapčių trintis ir net mistiniu vadinamas aukso ir sidabro kainų santykis labai naudojamas investuojant į tauriuosius metalus, konkrečiai, į auksą ir sidabrą. Bet kodėl toks santykis yra ir kam jis reikalingas? Šio santykio formulė yra labai paprasta. Aukso kaina dalijama iš sidabro kainos rinkoje:

Gold-Silver. Pirkti auksą ar sidabrą?

Ir taip būna rinkoje, kad kartais aukso kaina juda greičiau už sidabro, o kartais sidabro kaina svyruoja labiau už aukso kainą. Todėl šis santykis visada svyruoja aukštyn žemyn. Todėl verta pirkti sidabrą, kai jis pigesnis aukso atžvilgiu ir parduoti, kai jis brangesnis ir pirkti auksą. Taip, sakoma, galima uždirbti daugiau, nei turint diversifikuotą aukso ir sidabro portfelį. Nors šis santykis padeda ir jei turite diversifikuotą portfelį.

Formulė mums parodo, kiek sidabro uncijų mums reikia turėti, jei norime nusipirkti vieną aukso unciją, remiantis dabartinėmis rinkos (spot) kainomis.

Prielaidos

Aukso-Sidabro santykio šalininkai mano, kad juo galima prognozuoti aukso ir sidabro kainas. Teorija teigia, kad tam tikru momentu auksas būna pervertintas sidabro atžvilgiu, o kitais momentais auksas būna nuvertintas sidabro atžvilgiu. Kitaip tariant, yra manančių, kad galima nustatyti aukso ir sidabro vertę viens kito atžvilgiu. Jei tai tiesa, tai savo investavimo strategiją galite modeliuoti taip:

Parduodate tą metalą, kuris yra pervertintas ir perkate tą, kuris neįvertintas. Tai leis jūsų investicijoms duoti aukštesnę nei vidutinė grąžą be papildomų investicijų. Ši teorija neturi realaus mokslinio pagrindo, nes nėra įrodyta teigiama koreliacija tarp aukso ir sidabro kainų. Bet santykį puikiai galima taikyti drauge su Technine analize.

Taip atrodo šio šimtmečio Aukso-Sidabro santykio mėnesinis grafikas:

Gold-Silver Ratio. Pirkti auksą ar sidabrą?
Gold-Silver Ratio

Strategija

Prekybos/investavimo strategija remiasi prielaida, kad kai santykis yra aukštas, kainos, greičiausiai, žemės, ir kai santykis yra žemas, kainos, greičiausiai, kils. Teorijos šalininkai teigia, kad kai santykis yra aukščiausiame savo diapazono taške, tada sidabras būna nuvertintas aukso atžvilgiu ir reiktų portfelyje mažinti aukso kiekį ir didinti sidabro kiekį.

O kai santykis būna žemiausiame savo diapazono taške, tai auksas būna atpigęs sidabro atžvilgiu ir verta portfelyje mažinti sidabro kiekį ir didinti aukso kiekį. Jei aukso ir sidabro kainos juda beveik sinchroniškai, patariama pozicijas portfelyje laikyti remiantis fundamentaliais bei techninės analizės rodikliais.

Taip pat manoma, kad Gold-Silver santykis didėja tada, kai rinkose prasideda neramūs laikai (recesijos, biržų griūtys, pan.). Tada perkamas aukas kaip „safe haven” investicija. Tokiu būdu santykiu galima matuoti pasaulinės ekonomikos būvį.

Istoriniai santykio duomenys:

Iliustracijos

Prekybos su aukso-sidabru santykiu esmę sudaro metalų keitimas, kai santykis pasiekia savo lokalius ekstremumus. Sakysim, santykis dabar siekia 100 ir jūs turite unciją aukso (aukso luitelį). Tai reiškia, kad už vieną aukso unciją reikia sumokėti 100 sidabro uncijų. Tada reikia parduoti auksą ir pirkti 100 uncijų sidabro.

Kai aukso-sidabru santykis pasiekia kitą ekstremumą, sakysim 50, tai reikia tas 100 sidabro uncijų parduoti ir pirkti 2 aukso uncijas. Ir jei pavyksta prekiauti per tuos ekstremumus, investuotojas sukaupia vis daugiau ir daugiau aukso ir sidabro uncijų. Ir kalba eina apie fizinį auksą (luitelius), nes dolerinė aukso ir sidabro išraiška tokioje strategijoje neturi reikšmės.

Filosofija

Ir, pasirodo, egzistuoja tam tikra problema. Aukščiau aprašyta strategija geriausiai veikia tada, kai yra Fundamentalusis santykis. T.y. manoma, kad aukso Žemėje yra 16 kartus daugiau nei sidabro ir todėl tikras santykis yra 16:1. Tačiau fjūčerių rinkoje Gold to Silver Ratio seniai nėra toks ir labai svyruoja. Todėl kai kurie analitikai mano, kad dabar reikia naudoti strategiją “All-in” arba “All-out”.

O todėl kad nuo 1971 metų, sužlugus Bretton Woods sistemai, jokia fiat valiuta (bent jau rezervinė) nėra pririšta prie aukso ir/ar sidabro. Tačiau žaliavos rinkoje liko nominuotos JAV doleriais. Ir dažnai žaliavų kaina labai stipriai koreliuoja su šia valiuta. Aukso kainos koreliacija su JAV doleriu yra neigiama, t.y. judama priešingomis kryptimis. Tai logiška, nes jei ir doleris ir auksas kyla, tai gaunasi nemokamų pietų efektas, už ką rinka, jei taip pasitaiko, nubaudžia.

O aukso ir sidabro koreliacija pasidarė teigiama dėl tos pačios priežasties, kad sidabro ir dolerio koreliacija neigiama. Tačiau mes pastebime kitą tendenciją. Aukso ir sidabro kainos kinta nevienodu tempu. Iš čia ir matom didelius nagrinėjamo rodiklio svyravimus. O ten kur yra kintamumas, ten galima uždirbti.

Iš 100 metų ilgumo grafiko matome, kad santykis buvo užkilęs prieš pat Antrą pasaulinį karą ir jo metu. O paleidus valiutas laisvai svyruoti, prasidėjo volatility ir santykio grafike.

Gold-Silver. Pirkti auksą ar sidabrą?
Šaltinis: macrotrends.net

Kada aukštas, kada žemas?

Kaip nustatyti, kada Gold-Silver Ratio yra aukštas, kad parduoti auksą ir pirkti sidabrą; kada jis yra žemas, kad parduoti sidabrą ir pirkti auksą. Dažniausiai investuotojai naudoja techninės analizės elementų principą. Sakysim, vieni ima santykio lygius tarp 50 ir 60. Labiau konservatyvūs investuotojai naudoja 40-70 lygius.

T.y., kai santykis nukrenta žemiau 40, perkamas auksas, kai pakyla virš 70, perkamas sidabras. Tai labai primena Stochastinio osciliatoriausarba RSI principą. Bet kiekvieną kartą reikia žiūrėti bendrą santykio lygį ir skaičiuoti naudojant taip vadinamą Kentucky Windage.

Ne ką mažiau svarbus faktorius yra tas, kad visiškai nežinoma, kiek investuotojų į auksą ir sidabrą naudoja šį santykį sprendimams priimti. Kai kas mano, kad tokių yra labai mažai. Gal todėl, kad santykis savo ekstremumus pasiekia retai ir sandorių tektų atlikti mažai. Žmonės labiau mėgsta spekuliuoti ir turėti greitą rezultatą.

Kainos faktoriai

Auksas ir sidabras yra pramoniniai metalai. Jų daug sunaudojama juvelyrikoje. Ir priešingai nei daugelis iškastinių žaliavų, nei auksas, nei sidabras nėra sunaudojami negrįžtamai. Gaminius visada galima vėl paversti grynu auksu ir sidabru. Todėl šių metalų pasiūla yra pakankamai elastinga ir kaina iš esmės priklauso nuo paklausos.

Aukso paklausa, tradiciškai, laikoma didesnė už sidabro, nes auksą mielai perka investuotojai savo kapitalo apsaugai kaip „safe haven” produktą. O sidabro paklausa priklauso nuo pramonės, vadinasi ir nuo pasaulinės ekonomikos konjunktūros. Aukso kainai stiprią įtaką daro bazinės palūkanų normos.

Tad šie realūs faktoriai įtakoja kainas, tuo pačiu ir mūsų analizuojamą santykį. Yra prielaida, kad sidabro paklausa yra stabili arba stabiliai auganti. Stabilumą suteikia pramonės, ypač fotovoltinės industrijos augimas. Aukso paklausą „reguliuoja” dolerio kaina.

Prekybos auksu ir sidabru alternatyvos

Ateities sandoriai.

Tai rizikingas būdas. Aukso ir sidabro ateities sandoriai ir svertinis produktas, todėl egzistuoja didelė rizika visiškai sudeginti savo depozitą, jei prekiausite neatsakingai ir be plano. Bet čia galite rasti mažesnius kontraktus ir taip susimažinti riziką. Be to, prisimename, kad ateities sandoriai turi ribotą gyvavimo laiką ir juos reikia periodiškai keisti. Čia kaštus gali padidinti (arba sumažinti) kontango efektas.

Prekyba ETF arba ETC

Šis būdas laikomas vienu paprasčiausiu. Dažniausiai naudojama strategija yra labai paprasta:

Investuotojai perka ir aukso, ir sidabro ETF’us, t.y. laikosi strategijos „All-in”, tačiau pozicijas papildo remdamiesi santykiu. Kai indeksas pakilęs, perka sidabrą, kai nusileidęs – perka auksą. Strategijos pliusas – nereikia spekuliuoti.

Prekyba opcionais

Įgudusiam investuotojui būtų nesunku pirkti aukso PUT opcionusir sidabro CALL opcionus, kai santykis yra pakilęs ir kai santykis yra nukritęs, pirkti aukso CALL ir sidabro PUT opcionus. Didžiausią riziką šioje strategijoje daro opciono nuvertėjimas artėjant jo pasibaigimo terminui. Todėl rekomenduojama pirkti ilgo termino opcionus.

Privalumas – sąlyginai maža rizika turint „svertinį” instrumentą.

Prekyba luiteliais ir monetomis

Šitas būdas visiškai nerekomenduojamas. Visų pirma dėl to, kad luiteliai ir monetos yra nelikvidus instrumentas. Gali tekti laukti ilgus metus, kol luitelio pardavimo kaina taps didesnė nei jo pirkimo.

Kitas dalykas yra tokio portfelio saugojimo kaštai. Nuo vagysčių niekas neapsaugotas, todėl reikia itin pasirūpinti apsauga. Tai kainuoja. Jei tik yra galimybė, rinkitės kitus instrumentus.

Prekyba

Taigi, turime tokias pradines sąlygas:

Gold-Silver . Pirkti auksą ar sidabrą?

Pagrindinės strategijos

1. Santykio pagalba identifikuoti stipresnį trendą ir šiuo pasinaudoti.

Iš pradžių nusistatome, kokiame timeframe planuoja dirbti. Aš pats mėgstu dieninį grafiką. Jame trendai aiškiau matosi. Pasižiūrime į į Gold-Silver ratio grafiką:

Gold-Silver Ratio. Pirkti auksą ar sidabrą?

Pasinaudojam paprastu algoritmu:

Gold-Silver . Pirkti auksą ar sidabrą?

Žinodami, koks yra santykio trendas, žiūrime atskirai aukso ir sidabro trendus.

Gold-Silver Ratio. Pirkti auksą ar sidabrą?
Auksas
Gold-Silver Ratio. Pirkti auksą ar sidabrą?
Sidabras

Nusistatom, kokiais prekybos lotais prekiausime, ir pirmyn. Rekomendacijos yra pradėti mini ir po vieną kontraktą, jei neturite įgūdžių prekyboje ateities sandoriuose. Net jei ir prekiausite per dilerinę kontorą CFD’ais, vis tiek niekur neskubėkite, kol nėra įgūdžių ir strategija neįsisavinta.

Pavyzdys:

2018 m. nuo balandžio iki gegužės 21 d. Ratio yra žemėjančiame trende. Aukso ir sidabro kainos tuo metu taip pat krito.

Išvada: parduoti auksą.

Parduodam (Sell short) 1-ą aukso fjūčerių kontraktą, esant aukso kainai $1 292. Aukso kaina nukrito iki $1 181. Kainos pokytis yra 8.59%.

Gold-Silver Ratio. Pirkti auksą ar sidabrą?

Sidabro kaina per tą patį laiko tarpą nukrito 11.43%. Ir šį kartą strategija ne iš gerosios pusės pasirodė, nors ir leido uždirbti.

2. Prekyba pagal Gold-Silver ratio aukštumas ir žemumas.

Svyruodamas santykis pasiekia savo ekstremumus: aukštumas ir žemumas. Kai jas pasiekia, atsiranda didelė tikimybė, kad jis apsivers. Savaitiniame grafike aiškiai matosi, kad paskutiniu metu santykis pasiekdavo apie 82 vertę viršuje ir apie 45 vertę apačioje.

Gold-Silver Ratio. Pirkti auksą ar sidabrą?

Prekybai naudojam tokį algoritmą:

Gold-Silver Ratio. Pirkti auksą ar sidabrą?

Pamodeliuokime situaciją, kai Ratio buvo pasiekęs paskutinį savo maksimumą (2016 m. vasario 29 d.). Auksas kyla, sidabro pozicijoje irgi trendas UP.

Strategija sako, kad reikia pirkti sidabrą. Perkame kontraktą prie $14.90 sidabro kainos. Iki rugpjūčio 2 d. sidabro kaina pasiekė $20.665 arba 38.69% pokytis. Aukso kaina pakilo tik 10.57%.

Kaip matome Ekstremumų strategija visai neblogai veikia. Tuo pačiu, galima patikrinti, ar abi strategijos duoda vienodus signalus… Pabandykite! Mes naudojame trečią strategiją: Profitunity sistema, tinkama visiems investiciniams instrumentams.

Keli pastebėjimai

Aukso ir sidabro santykis gali reikšti, kad investuotojai nori saugaus prieglobsčio. Jei aukso ir sidabro santykis yra didžiausias, tai gali reikšti, kad investuotojai yra labiau linkę rizikuoti.

Aukso ir sidabro santykis gali rodyti pasaulio ekonomikos būklę. Jei santykis yra žemas, tai gali parodyti, kad pasaulio ekonomika auga.

Šiek tiek istorijos

SD Bullion Gold Silver Ratio Chart