Techninė analizė. Heikin Ashi naudojimas
Iš pirmo žvilgsnio, Heikin Ashi kainos grafikas toks pats, kaip ir žvakių grafikas. Tačiau skirtumai yra ir jie paslėpti žvakės sudarymo principe. Jei paprasta žvakė susidaro iš atidarymo, aukščiausios, žemiausios ir uždarymo kainų (OHLC), tai Heikin Ashi (HA) žvakės yra modifikuotos ir, atrodo, kiek komplikuotos.
Atidarymo (O) kaina skaičiuojama taip:
O = [Praėjusios žvakės O + Praėjusios žvakės C)]/2.
Aukščiausia (H) kaina skaičiuojama taip:
H = Aukščiausia (H, O, C) reikšmė.
Žemiausia (L) kaina skaičiuojama taip:
L = Žemiausia (L, O, C) reikšmė.
Uždarymo (C) kaina skaičiuojama taip:
C = (O+H+L+C)/4.
Iš čia puikia matosi modelio pavadinimo kilmė. Heikin Ashi japonų kalboje reiškia kainos vidurkį (pažodžiui, žingsnio vidurkį).
Kam reikia tokio Heikin Ashi modelio?
Pasižiūrime, kaip atrodo pats grafikas. Pradžioje Apple akcijų dieninis kainos grafikas su paprastosiomis japoniškomis žvakėmis:
Dabar Apple akcijų dieninis kainos grafikas su Heikin Ashi žvakėmis:
Kaip matome, grafikas beveik nepasikeitė. Ne taip kaip Renko grafike. Bet taip pat, kaip Renko, matosi labiau išreikštas trendas. Ten kur kyla – visos žalios, o kur krenta – visos raudonos žvakės. Na, beveik visos.
Bet čia ir esmė. Šitas modelis ir sukurtas tam, kad nuspėti būsimą trendą. O visa Techninė analizė ir remiasi tuo, kad pelnas uždirbamas tik trende. Kuo anksčiau rasi trendo pradžią, tuo pelningesnė bus prekyba.
Grafiko skaitymas
Dabar žiūrėkite, ką matome. HA žvakių OHLC suskaičiuotos taip, kad kylančiame trende nėra šešėlių į apačią, o krentančiame – į viršų. Tai žalios žvakės be šešėlio apačioje parodo stiprų trendą į viršų (UP):
Čia mes leidžiam savo pelnui augti, pildomės long pozicijas. Shorteriai uždarinėja savo short pozicijas. O raudonos žvakės be šešėlių į viršų parodo stiprų trendą į apačią (DOWN):
Čia pildomės short pozicijas ir auginam pelną. Uždarinėjamos long pozicijos.
O jei matome mažo kūno žvakes su šešėliais aplinkui, tai matome galimą trendo vertimąsi. ir rizikingiausi prekiautojai čia gali atsidaryti long arba short pozicijas. Mažiau rizikingi prekiautojai laukia, kol besiverčiantis trendas save patvirtins.
Akivaizdu, kad trendas save patvirtina ilgu žvakės kūnu ir šešėlio atitinkamoje pusėje nebuvimu.
Doji žvakės arba žvakės į priešingą pusę pasirodymas trende dar nereiškia, kad trendas versis. Tai gali būti tik laikinas trendo susilpnėjimas arba jo korekcija. Sužinoti galima pravedus trendo liniją per viršūnes krentančiame ir per apačias kylančiame trende. Jei kaina kerta trendo liniją, didelė tikimybė, kad turime trendo vertimąsi.
***
Paveikslėlyje žemiau matyti, kad kaina pasiruošusi kirsti trendo liniją. Jei taip neįvyks, long pozicijos neatidarome:
Taip pat galima pasinaudoti kitais techninės analizės instrumentais, kaip SMA ir MACD:
Kuo skiriasi nuo žvakių:
- Heikin-Ashi grafikas atrodo sklandesnis, todėl trumpesnės trukmės tendencijas lengviau matyti.
- Nėra gap’ų, nes žvakės kainos skaičiuojamos su praėjusios žvakės kainomis.
- Heikin-Ashi grafiko kainos skiriasi nuo tikrų kainų (spot), nes kaina yra vidurkis su praėjusios žvakės kaina.
- Negalima pritaikyti žvakių analizės modelių (patterns) dėl kainos vidurkinimo.
Panašumai:
- Labai vizualus grafikas, kaip ir paprastų žvakių.
- Kai kuriuos modelius (patterns) pilnai galima pritaikyti ir čia, pavyzdžiui Doji.
- Tradiciniai modeliai, tokie kaip Head and shoulders, trikampiai čia puikiai pritaikomi.
- Didelės raudonos žvakės su mažu viršutiniu šešėliu arba visai be jo reiškia didelį pardavėjų spaudimą.
- Didelės žalios žvakės su mažu šešėliu apačioje arba visai be jo reiškia didelį pirkėjų spaudimą.
Kaip prekiauti naudojant Heikin Ashi
Kadangi žvakės geriausiai parodo trendą, tai prekiaujantiems trende šis modelis yra geriausias. Ši prekyba, iš principo, nesiskiria nuo kitų sistemų, nes taip pat reikia rasti įėjimo taškus, vietas stop loss’ams, pelno pasiėmimo ribas.
Pavyzdyje parodytas žemėjantis trendas. kaina po SMA25, MACD po nuline linija. įeinam į poziciją ir užsidedam stopą. Stopas leidžiamas su kaina ir tampa take profit’u.
Pelnas paimamas ten, kur kaina krenta SMA:
Tą patį matome ir naudodami Profitunity indikatorius. Įeinam į poziciją su AO nulinės linijos kirtimu. Stopai dedami ten pat, tik pildymosi signalų turime daugiau, o pelną pasiimam žemiau su Balanso linijos kirtimu. Todėl prekyba gaunasi pelningesnė.
Lygiai taip pat sėkmingai galima naudoti trikampių modelius, žodžiu, tas sistemas, kurias geriausiai mokate:
Pabaigai
Heikin Ashi atsirado, nes dėl kainos vidurkinimo rodo grafiką daug malonesnį akiai ir su aiškiai išskiriamais trendais. Tuo pačiu, HA grafiką galima naudoti su tradicinėmis techninės analizės priemonėmis. Bet dėl kainos vidurkinimo kai kurie žvakių modeliai netenka prasmės. Tačiau to nebuvimą kompensuoja HA charakteristikos.
O prekiauti gal net lengviau dėl aiškaus trendo buvimo ir galimybės jį užfiksuoti pačioje pradžioje ir pačioje pabaigoje. Tad bandykite, analizuokite, modeliuokite ir pelningai prekiaukite. Sėkmės!
Šaltiniai: Investopedia, Tradingview, Coinspot