Penktadienis, 19 balandžio, 2024
Kriptovaliutos ir P2P

ICO ir IPO. Panašumai ir skirtumai

ICO vs. IPO. Šiandien, įtariu, kad apie ICO yra girdėję daugiau jaunosios kartos žmonių, nei apie IPO. Šios dvi abreviatūros skiriasi tik viena raide. Tačiau savo esme skirtumų turi gerokai daugiau.

Bet jas sieja vienas didelis ir esminis panašumas – tai siūlymas investuotojams.

Kas yra ICO?

Initial Coin Offering (ICO) arba Pirminis Monetų Siūlymas.

ICO — yra priemonė, kurios pagalba pradedantys ir besiplečiantys verslai pritraukia lėšų tolimesniam verslo vystymui arba naujam projektui finansuoti.

Dažniausiai tai būna blockchain verslai, o lėšos pritraukiamos parduodant projekto žetonus (token). Žetonai yra vietinė projekto valiuta. O pasisekusių projektų žetonai būna įtraukiami į kriptobiržas.

ICO nėra reguliuojami jokiais specialiais įstatymais. Todėl jiems pasiruošti nesudėtinga. Užtenka paruošti interneto puslapį ir atitinkamą dokumentą apie projektą. Tas dokumentas vadinamas white paper.

Jis reglamentuoja projekto detales, nurodomi tarpiniai tikslai, apibrėžiamas žetonų kiekis ir kokia jų dalis liks vystytojams.

Todėl daugumos ICO tinklapiai ir white paper yra labai panašūs vieni į kitus, nes paruošti kaip pagal vieną šabloną. Ir jei pamatysite pamatysite kitaip paruoštą ICO, bus galima manyti, kad tai rimtas projektas.

Nes dėl lengvai paruošiamo ICO, į šia sritį įjunko paprasčiausi sukčiai.

Kas yra IPO?

Initial public offering (IPO) arba Pirminis Viešas Akcijų Siūlymas.

IPO — yra instrumentas, kurio metu kompanijos išplatina dalį savo akcijų investuotojams, o pasibaigus IPO, akcijos listinguojamos konkrečioje akcijų biržoje.

Be IPO kompanijos lėšų veiklai gali pritraukti išleisdamos kitus vertybinius popierius: obligacijas, varantus ir pan.

IPO procesas yra jau gerokai sudėtingesnis. Kompanija turi tam samdyti investicinį banką, o stambesni IPO net kelis. Bankai įvertina, kokio dydžio turi būti siūlymas ir kiek tai lėšų gali pritraukti, paruošia prospektą. Tai visa informacija apie kompaniją ir būsimą akcijų (dažniausiai) platinimą.

Prospektas drauge su paraiška platinimui pateikiami šalies priežiūros institucijai (Lietuvoje – Lietuvos bankas, JAV – SEC).

Niuansai

Kadangi IPO procesas yra reguliuojamas, jis yra pakankamai ilgas, kad investuotojai susipažintų ne tik su prospektu, bet ir sudalyvautų susitikimuose su kompanijos ir investicinio banko atstovais. O pats IPO vyksta per akcijų pasirašymo procesą savo brokerio pagalba.

ICO ir IPO. Panašumai ir skirtumai
Asociatyvus pav. iš interneto

Nustatytą dieną proporcingai pasiūlai ir paklausai, pasirašiusieji investuotojai į savo vertybinių popierių sąskaitas gauna kompanijos akcijas ir jau gali jomis prekiauti biržoje.

ICO terminas būna nustatomas iš anksto ir įvyksta akimirksniu. Jei projektas įdomus investuotojams, tai visus jam reikalingus milijonus projektas gauna per kelias sekundes.

Jei tai neįvyksta iš karto, tai ICO užsitęsia ir mėnesius, o kartais tenka daryti ir pakartotinį. Toks neapibrėžtumas yra reguliacijos trūkumo pasekmė ir didžiulė rizika.

IPO atveju akcijos perkamos už šalies valiutą, neįvykus platinimui – pinigai grąžinami.

ICO žetonai perkami už ethereum (rečiau už bitcoin). Ir nėra jokios garantijos, kad jam neįvykus, jūs atgausite savo lėšas.

Išvados

Nepriklausomai nuo to, kur jūs investuojate, nepriklausomai nuo ar tai reguliuojama ar nereguliuojama rinka, susiruošę investuoti turi atlikti daug namų darbų, t.y. atlikti būsimos investicijos analizę kiek galima kruopščiau.

Reguliavimas, apart apsaugos investuotojams, nesuteikia jokių privalumų investuotojams. Tik gaunate garantiją, kad lėšos jums bus sugrąžintos.

Tačiau aktyviai ruošiama dirva ICO reguliavimui ir sąvokų apibrėžimui. Tai bus didelis pliusas.

Bet atsiminkite svarbiausią dalyką! Nei reguliuojama rinka, nei nereguliuojama rinka neapsaugo jūsų nuo nuostolių, nesvarbu kaip kruopščiai jūs pasiruošėte.