Indeksavimas kaip ETF fondai ir investavimo strategija

ETF fondai ir indeksavimas. Vertybinių popierių indeksas – tai skaičius, gaunamas pagal indekso autorių nustatytą metodologiją, kuri vienaip ar kitaip atrenka indekse dalyvaujančius komponentus (VP) bei nustato šių komponentų santykinį svorį indekse.

Skirstant indeksus pagal komponentų svėrimo būdus, jų yra pačių įvairiausių: nuo klasikinių, pagrįstų įmonės akcijų kapitalizacija (pvz. OMXV) iki fundamentalių, kur VP svoris nustatomas pagal metodologijoje nurodytus finansinius faktorius (pvz. dividendų lygis).

Priklausomai nuo dividendų bei palūkanų (ne)reinvestavimą, indeksai gali būti kainos (price index) arba pilnos grąžos (total return index).

Indeksavimu pagrįstas investavimas populiarus tarp profesionalių investicijų valdytojų bei didžiųjų institucinių investuotojų, bet smulkiesiems investuotojams indeksavimas vis dar yra sąlyginai nauja sąvoka (bent jau Lietuvoje). Indeksinis investavimas turi solidų teorinį pagrindą:

  1. Modernioji Portfelio Teorija (Modern Portfolio Theory)
  2. Efektyvios Rinkos Hipotezė (Efficient Markets Hypothesis)
  3. Investicijų grąžos reversija link vidurkio (Reversion to the mean)

Netgi netikintiems jokiomis teorijomis du Nobelio Ekonomikos premijos laureato W. F. Sharpe teiginiai [1] atskleidžia paprastą investicijų valdymo aritmetiką ir pagrindžia indeksavimo, kaip ilgalaikės investavimo strategijos, tvirtą logiką:

1. Neatskaičiavus investavimo kaštų, vidutinė aktyviai valdomo piniginio vieneto grąža bus vienoda pasyviai valdomo piniginio vieneto grąžai.

2. Padengus investavimo kaštus, vidutinė aktyviai valdomo piniginio vieneto grąža bus mažesnė už pasyviai valdomo piniginio vieneto grąžą.

Indeksavimas

Todėl indeksavimo investicinę strategiją galima priešpriešinti aktyviam investicijų valdymui. Aktyvaus valdymo tikslas – sukurti pridėtinę vertę fondo investuotojams generuojant didesnę grąžą už palyginamąjį fondo indeksą (benchmark index).

Indeksavimas kaip ETF fondai ir investavimo strategija

Tuo tarpu indeksavimas pagal apibrėžimą yra pasyvi investavimo strategija ir negali pralenkti savo indekso, bet užtat visada duos indeksinę grąžą – net ir tada, kai aktyviai valdomas fondas atsilieka.

Taigi kiekvienam save gerbiančiam investuotojui į aktyviai valdomus fondus, norinčiam pralenkti šio fondo palyginamojo indekso grąžą, tereikia tik teisingu laiku pataikyti į teisingą fondą: būti į jį investavus pinigus tol, kol šis fondas lenkia savo palyginamąjį indeksą ir atsiimti iš jo pinigus prieš pat fondo valdytojui padarius neteisingą aktyvų investavimo sprendimą.
Juk investuojant į investicinius fondus taip paprasta visada būti teisiam, ar ne ?

Tiems, kuriems neatrodo, kad jų investavimo į fondus sprendimai visada teisingi, vertėtų susidomėti indeksiniais investavimo instrumentais: indekso fondais bei ETF (Exchange Traded Fund).

ETF fondai ir kiti fondai

Indekso fondas – tai investicinis fondas, kurio valdytojo tikslas yra maksimaliai tiksliai ir su mažiausiais kaštais sekti indekso grąžą. Investuotojams, norintiems pasyviai investuoti į Lietuvos VP rinką, kol kas tai įmanoma padaryti tik investuoti į NSEL 30 indekso fondą.

ETF, arba biržoje prekiaujamas fondas, iš esmės yra tas pats indekso fondas, tik jis listinguojamas ir jo vienetais prekiaujama biržoje taip pat, kaip ir paprastomis akcijomis. Taigi ETF fondo vienetai savyje suderina tiek įprastinio investicinio fondo, tiek ir paprastos akcijos savybes.

Investuotojams, besilaikantiems ilgalaikio investavimo (buy and hold) bei aktyvų paskirstymo (asset allocation) principų, tereikia susikonstruoti portfelį. Per brokerį susipirkti pageidaujamų ETF fondų vienetus ir laikyti juos savo VP sąskaitoje periodiškai rebalansuojant pagal savo rizikos profilį.

Tuo tarpu norintiems aktyviai prekiauti irgi problemų nėra – ETF vienetus galima pirkti bei parduoti visos biržos prekybos sesijos metu kiekvieną dieną, kada tik veikia ETFą listinguojanti birža. Norintiems paspekuliuoti, ETFų vienetus galima shortinti. Tiesa, aktyviems prekiautojams reikėtų nepamiršti investavimo kaštų – kaskart perkant ir parduodant ETF vienetus teks susimokėti komisinius brokeriui.

Deja, bent jau kol kas ETF fondas, investuojantis į lietuviškus VP dar neegzistuoja. Bet investuotojams, ETF fondų pagalba norintiems investuoti į užsienio kapitalo rinkas, pasirinkimas yra labai platus: per Lietuvos finansų maklerius (FMĮ ir FMD) galima pirkti ir parduoti bet kurio ETF fondo vienetus bet kurioje pasaulio biržoje.

dun2liux

Pirmą kartą paskelbta Spekuliantai.lt

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

%d bloggers like this: