Pirmadienis, 20 gegužės, 2024
Mokomieji Straipsniai

Infografika. Akcijų portfelis. Sukūrimas

Akcijų portfelis investuotojui reikalingas dėl vienos paprastos priežasties. Jis sumažina riziką. O rizikos, norime mes to ar nenorime, suprantame mes tai ar nesuprantame, yra dviejų tipų: nesisteminė (specifinė) ir sisteminė. Vieną riziką mes galim vienaip ar kitaip kontroliuoti. Kita – niekaip nuo mūsų nepriklauso, tai ir nevarkime, nes nieko nepakeisime.

Sisteminė rizika būdinga visai rinkai arba jos segmentui. Sisteminės rizikos negalima „išdiversifikuoti“, ji nenuspėjama, neįmanoma visiškai išvengti, sušvelninti. Tai su išoriniais veiksniais susijusi rizika: karai, epidemijų proveržiai, vyriausybių pasikeitimai, politiniai neramumai, stichinės nelaimės ir kiti.

Sisteminę riziką atskirai akcijai ar net visam portfeliui galima išmatuoti. Tai rodiklis Beta.

Specifinė gi rizika susijusi su konkrečia akcija, arba, tiksliau, su kompanija arba keliomis. Čia ir vadovybė įtakoja ir užimamos rinkos dalis, atsargų kiekis sandėlyje ir pan. Todėl portfelis mums atlieka gerą paslaugą, jis tą riziką išskaido ir teorija sako, kad gerai diversifikuoto portfelio rizika lygi nuliui.

Benjamin Graham knygoje The Intelligent Investor tokiai rizikai sumažinti pataria turėti 10-30 itin gerai atrinktų kompanijų akcijų.

Akcijų portfelis. Sukūrimas:

Infografika. Akcijų portfelis. Sukūrimas
Šaltinis: Visualcapitalist.com