Antradienis, 19 kovo, 2024
Mokomieji Straipsniai

Investavimas pagal Krikštatėvį 2. Investavimas yra rimtas reikalas

Investavimas į vertybinius popierius ir spekuliavimas įvairiais instrumentais yra rimtas reikalas, kaip ir bet kokio verslo valdymas, ar net nusikalstamos grupuotės organizavimas. Tęsiame straipsnių seriją apie investavimo taisykles, paremtas literatūrinio kūrinio apie mafiją pagrindu.

4. Karo ir taikos meto patarėjai

Po pasikėsinimo į Don Vito, Michaele Corleone perima šeimos reikalus. Tuo metu jis „atstatydina“ Tomą Hageną iš Šeimos patarėjų pareigų, sakydamas, kad šis nėra karo meto patarėjas. Akivaizdu, kad karas tarp grupuočių tuoj tuoj prasidės.

Ši nereikšminga filmo scena gali būti labai aktuali spekuliantams. Tradingas yra sunkus verslas, persunktas baimėmis ir godumu. Dažnai spekuliavimas moko ir nuolankumo. Ir daugelis spekuliantų yra giliai įsitikinę, kad prekyba biržoje yra kova.

Spekuliantais tampame laisva valia, nieko neverčiami. Investuodami-spekuliuodami kiekvienas pasirenkam tinkamiausius laiko horizontus: kam patinka ilgas (mėnuo, ketvirtis), kam patinka itin trumpas (diena).

Koks jūsų laiko horizontas? Iš pradžių atsakykite į šį klausimą, tik po to skaitykite toliau. Yra tokių spekuliantų, kuriems 10 min. terminuotų kontraktų (fjūčerių) rinkoje yra amžinybė ir pan. (krikštatėvis žino, kad tu neatsakei į klausimą…).

Jei naudojate strategiją Buy&Hold, arba perkate akcijas todėl, kad jų mažas koks nors koeficientas (P/E ar P/BV, nesvarbu koks) – investuokite tokiais laiko horizontais, kokiuose geriausiai jaučiatės.

Tačiau trumpasis horizontas reiškia ir sunkesnes investavimo sąlygas. Lengva pasakyti, kokiame ilgalaikiame trende dabar yra rinka. Bet kaskart trumpinant laiko horizontą, vis sunkiau tai pasakyti – situacija rinkoje nėra tokia akivaizdi.

Tai pratimas parodantis, kaip jūs „jaučiat“ rinką. Tai labai svarbi savybė prekiaujant intraday laiko horizonte. Be to net nebandykit būti daytraderiais.

Kainų pokytis tampa panašus į loteriją. Iš principo, tai bandymas atspėti, į kurią pusę eis sekantis kainos pokytis (tick). Rekomenduoju atlikti tokio pobūdžio pratimus stebint intraday indekso arba labai likvidžios akcijos svyravimus.

Tai pratimas parodantis, kaip jūs „jaučiat“ rinką. Tai labai svarbi savybė prekiaujant intraday laiko horizonte. Be to net nebandykit būti daytraderiais. Terminą „patarėjas“ reiktų suprasti ne kaip asmenį, teikiantį patarimus investuotojams, bet kaip ir investuotojų pasirinktus investavimo metodus ir būdus.

T.y. kiekvienam laiko periodui egzistuoja savi „patarėjai“, savas arsenalas – strategijos ir metodai. Keičiant laiko horizontą, keičiasi ir arsenalas. Tą patį galima pasakyti ir apie:

Rinkoje vyraujančius trendus;
Pačias rinkas (akcijų, pinigų, žaliavų);
Investavimo instrumentus;
Investuotojo rizikos laipsnį;
Ir t.t. ir pan.

Ko labai svarbu nepamiršti, „patarėjas“ egzistuoja tam, kad mums padėti. T.y. jis egzistuoja mums, o ne mes jam.

5. Nieko asmeniška, tai tik verslas

Po pasikėsinimo Don Vito sveikata gerėja. Per Penkių Šeimų susitikimą, kitų keturių šeimų vadovai siekia tvirtų politinių ryšių su Corleone šeima . Don Barzini sako: „Don Corleone turi leisti mums gerti vandenį iš to pačio šulinio. Be abejo, už tai gali atsiųsti sąskaitą. Juk neesam komunistais“. Čia slypi dar vienas mafijos moto: santykiuose tarp šeimų pirmoje vietoje yra pinigai.

Egzistuoja visa eilė etinių fondų, kurie neinvestuoja į alkoholio, tabako, ginklų ir pan. pramonės bendrovių akcijas. Norėdami surasti tokį fondą, turime sugaišti nemažai laiko jų analizei. Labai dažnai užmirštam net pagrindinį savo tikslą: rasti pelningą fondą. Tas pats ir su akcijomis. Ar pasirinktų bendrovių verslas etiškas ar ne? Tačiau dar joks bankas mūsų nepaklausė, iš kokių akcijų mes užsidirbom pinigus.

Iš esmės nėra svarbu kaip mes pasiekėm sėkmę prekiaudami akcijomis. Svarbu yra tai, kad tą sėkmę pasiekėm ir esam turtingi!

Kiekvienas iš mūsų turi nusispręsti koks verslas jam etiškas, o koks ne. Tačiau nereikia per daug gaišti laiko ieškant etiško verslo kompanijų. Juk biržoje uždirbama ne iš to, o iš to, kad perkam pigiai (parduodam brangiai) ir parduodam brangiai (perkam pigiai).

Investavimas ir spekuliavimas irgi yra verslas. Ir visiškai nesvarbu, kuo yra investuotojas: tėvu ar mama, seneliu ar močiute, broliu ar seserimi, konkrečios bendruomenės narys ar kosmopolitas.

Tai viso labo verslas, kurio tikslas yra uždirbti daug pinigų ir po to džiaugtis gyvenimu. Kartais pavyksta, kartais ne. Tai neįtakoja mūsų moralinių savybių. Didelis pelnas? Nieko asmeniška. Didelis nuostolis? Nieko asmeniška. Tai viso labo verslas.

Spekuliavimo verslas remiasi akcijos kainos ar rinkos krypties numatymu. Nesvarbu iš ko pirkome akcijas. Taip pat nesvarbu, kam jas pardavėme. Transakcijos metu kiekvienas dalyvis turi savo viziją apie tolimesnį rinkos vystymąsi. Pataikė – uždirbo; nepataikė – aš uždirbau. Nieko asmeniška. Tai verslas!

6. Ženklai, gestai ir kalba.

„Krikštatėvyje“ pastebimiausias gestas yra Dono rankos bučiavimas, kaip paklusnumo ir pagarbos ženklas. Kitiems buvo atsiųstas nupieštas žuvies ženklas, simbolizuojantis, kad Luca nužudytas – ilsisi upės dugne su žuvimis.

Mafiozai retai kada kalba atvirai. Geriau vartoja mažai kruopščiai atrinktų žodžių; aliuzijas, iliustruotas gestais, žvilgsniais. Nežymus galvos pakėlimas drauge užmerkiant akis, reiškia „ne“. Penki suglausti pirštai, pakelti į viršų, reiškia „palauk“, „kantrybės“, „ramybės“. Iš Sicilijos kilusi mafija pasižymėjo komplikuota gestų ir ženklų kalba vietoj žodžių. Filme „Donnie Brasco“ tam skiriama daug dėmesio.

Investavime gestų sistema žinoma kaip „Open outcry“, kurią naudoją traderiai (trades on the floor) biržoje. Atėjus internetui, šių gestų svarba stipriai sumenko. Dabar į sceną išeina simboliai, po kuriais slypi įvairūs terminai, indeksai, instrumentai.

Iš principo tai duomenys, skelbiami internetiniuose puslapiuose. Pavyzdžiui, IBEX 35. Tai vienas pagrindinių Ispanijos biržos indeksų:

Investavimas pagal Krikštatėvį 2. Investavimas yra rimtas reikalas
IBEX 35

Pačios biržos kalba irgi specifinė. Pradedantysis investuotojas susiduria su didele problema, kol neįsisavina terminologijos ir simbolikos. Šalia dar yra ir ekonomikos žodynas. Jau nekalbant apie „folklorą“: „medžiai neauga iki dangaus“, „emocijos blogas patarėjas“, „pirk, kai kraujas liejasi upeliais“ ir pan. Užtenka pasiskaityti kad ir mūsų Forume, rasit pilna vietinio folkloro.

Išvados

Investavimas yra rimtas reikalas. Čia nekalbama apie tai, kad scenos apie gangsterius yra pavyzdys investuotojams. Tačiau itin dramatiškose situacijose biržoje yra kažkas „iš gangsterių gyvenimo“, kažkas, kas primena situaciją „padaryk arba mirk“.

Neatsižvelgiant dabar į etikos problemas, daug kas iš mafijos gyvenimo yra išmintinga ir gali būti pritaikyta ne tik biržoje, bet ir gyvenime. Apibendrinimui dar kelios mafijos taisyklės:

  • Laikyk liežuvį už dantų.
  • Akylai žiūrėk.
  • Užsisek kelnių prarėžą.
  • Daryk kas liepiama.
  • Kad išliktum, būk kantrus – stebėk, klausykis, mažai kalbėk; kad laimėtum, būk kantrus – išlik, planuok ir staigiai smok.

Antra vertus, ne visada geriausia pozicija rinkoje yra kovos pozicija. Daugiausia laimi tas, kuris „bendradarbiauja“ su rinka, o ne kovoja. Beje, tai irgi mafijos strategija.

Investavimas pagal Krikštatėvį 2. Investavimas yra rimtas reikalas
Asociatyvus pav. iš Interneto

Jei kam įdomu:

Coppola F. „Francis Ford Coppola Interview”, Academy of Achievement, June 17 / 1995.
Lupien B., Nassar D., Nassar D. S. „Market Valuation and Analysis for Swing Trading”, McGrow – Hill, New York 2004.
Nassar D. „Rules of the Trade”, McGrow – Hill, New York 2001.
Nassar D., Nassar D. S. „Active Trading and Investing”, McGrow – Hill, New York 2004.
Nassar D. „Foundational Analysis”, DVD,
Penn D. „The Godfather Rulet of Trading”, Technical Analysis of Stock & Commodities, Vol. 25 nr. 12, str. 38 – 42.
Velez O. „Strategies for Profiting on Every Trade”, Marketplace Books, New York 2007.
Valez O, Capra G. „Tools and Tactics for the Master DayTrader: Battle-Tested Techniques for Day, Swing, and Position Travers”, McGraw – Hill, New York 2000.

Filmai

„Donnie Brasco”, Rež. Newell, Paramount Pictures 1997.
„The Godfather”, Rež. F. Coppola, Paramount Pictures 1972.

Pradžia.

Parengta pagal užsienio žiniasklaidą.

Straipsnis pirmą kartą paskelbtas Spekuliantai.lt

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.