Ketvirtadienis, 18 balandžio, 2024
Kriptovaliutos ir P2P

Investavimo į kriptovaliutas ABC

Investavimo ABC Kaip pradėti investuoti į kriptovaliutas? Kaip prekiauti kriptovaliutomis? Kiek pinigų reikia turėti? Kada pirkti? Kada parduoti? Kada kils? Kada kris?

Į vienus klausimus atsakysiu, į kitus atsakymo, deja, nėra.

Gilintis ir kasdien domėtis kriptovaliutomis bei jų kainos pokyčiais pradėjau ganėtinai neseniai — šių metų (2017) rugsėjį.

 

Savęs niekad nelaikiau investuotoju, kadangi tai nėra mano pragyvenimo šaltinis, bet iš to jau spėjau uždirbti nemažai pinigų, todėl turiu ką patarti pradedantiesiems.

Per tuos mėnesius kasdienio domėjimosi supratau bei įsisavinau kelias taisykles, kurių laikydamasis niekada nepraloši (arba bent jau nesijausi pralošęs 😄).

1. Investuok tik tuos pinigus, kurių nebūtų gaila prarasti

Šitą turbūt jau girdėjai milijonus kartų, bet tai yra svarbiausia ir, tuo pačiu, turbūt dažniausiai pamirštama taisyklė.

Sunku atsilaikyti nesukišant visų pinigų į bitcoin’ą, kai matai, kad per paskutinę savaitę jis pakilo 50%, bet visada turėk omenyje, kad lygiai taip pat jis gali ir kristi, o tokių kritimų jau buvo ne vienas.

Kriptovaliutų rinkoje, emocijos lemia labai daug, o priimti teisingus sprendimus bus žymiai lengviau atsiribojus nuo emocijų ir psichologinių veiksnių, kuomet investuoti pinigai tau per daug nerūpės.

2. Sek naujienas bei žinok, į ką investuoji

Dažnai didžiausią įtaką kriptovaliutų kainai daro paskelbiamos naujienos. Rugsėjo mėnesį, Kinijai paskelbus, jog ji blokuos pirminius kriptovaliutų platinimus (ICO), bitcoin’o kaina krito apie 30%.

Sužinodamas naujienas pirmas, gali iš to išlošti, ar bent jau žinosi, kas paveikė kainą ir ko galima tikėtis. Keletas veikėjų, kuriuos vertėtų sekti:

  • Vitalik Buterin — Ethereum kriptovaliutos kūrėjas;
  • Laura Shin —Forbes portalo vyr. redaktorė, rašanti kriptovaliutų tema;
  • CryptoBully — daug sekėjų turintis kriptoentuziastas;
  • Luke Martin — rašo apie trade’inimą kriptovaliutomis.

Ne mažiau svarbu yra žinoti, kur investuoji. Visuomet pasistudijuok, į kokį coin’ą investuoji — pasižiūrėk projekto roadmap’ą, kada planuojamas paleisti produktas (dažniausiai, prieš pat produkto paleidimą, coin’o kaina stipriai pakyla), kokios emocijos vyrauja community kanaluose (Slack, Telegram, Bitcointalk), pasiskaityk whitepaper’į.

Visų viešai prieinamų kriptovaliutų sąrašą su kainų ir kitų rodiklių istorija gali rasti Coinmarketcap.com svetainėje.

3. Saugok savo coin’us

Kriptovaliutos vis dar yra dažnos hakerių taikikliuose, tačiau bijoti reikėtų ne hakerių, o paties savęs. Jeigu būsi pakankamai atsargus, nėra ko bijoti.

Visų pirma, saugiai laikyk savo wallet’o private key bei prisijungimo prie keityklų informaciją. Private key yra 64 simbolių kombinacija ir tai yra raktas į tavo piniginę.

Jo nepatarčiau laikyti online, siųsti kam nors el. paštu ir pan., nes jeigu kažkas sugebėtų įsilaužti į tavo el. paštą, jis gautų ir priėjimą prie tavo piniginės.

Jei jau nori laikyti jį tai online, tai bent jau sukeisk vietom pirmus du ir paskutinius du simbolius ar pasitelk kokią kitą gudrybę, kad jaustumeisi saugesnis.

Vis dėlto, tenka pripažinti, kad dažniausiai coin’ai prarandami ne dėl hakerių, o dėl žmogaus aplaidumo, kuomet pats žmogus tiesiog pameta prisijungimą prie savo wallet’o.

 

4. Investuok į daugiau nei į vieną coin’ą

Tai nėra privaloma, bet aš stengiuosi savo kapitalą laikyti bent keliomis kriptovaliutomis. Kadangi kriptovaliutų kainos kasdien keičiasi, vienos pakyla, kitos nusileidžia, protingiau būtų turėti kelias kriptovaliutas.

Bent jau, jei kalbama apie trumpalaikę perspektyvą. Tokiu atveju, išvengsi situacijos, kuomet investavus tik į pvz. bitcoin’ą ir jo kainai nukritus 10%, randi kitą coin’ą, kuris tavo manymu kils, tačiau negali jo nusipirkti, nes tokiu atveju turėtum parduoti savo bitcoin’us į minusą.

5. Išsiimk pelną

Kaip įmanoma anksčiau išsiimk pelną arba bent jau dalį jo. Investavimas į kriptovaliutas primena kazino. Pernelyg didelis azartas gali greit sudeginti tavo pinigus.

Patariu kiekvieną savaitę išsiimti visą savaitės pelną bent jau iki tol, kol būsi išsiėmęs visą investuotą sumą. Žinoma, skubėti išsigryninti taipogi nereikia, stebėk kriptovaliutų kainą ir stenkis grynintis tada, kai kripto rinka yra pakilime.

Nuo ko pradėti?

Visų pirma, dauguma alternatyvių kriptovaliutų (alt coins) nusipirkti galima tik už kitas kriptovaliutas (Bitcoin arba Ethereum), tad pradėti reikės nuo jų.

Minimali suma neegzistuoja, tačiau patarčiau pradėti nuo bent 50-100eur. Jei suma mažesnė, didelę dalį suvalgys įvairūs pervedimo mokesčiai ir pan.

Nusipirk Ethereum arba Bitcoin

Tai padaryti paprasčiausia keityklose. Populiariausia keitykla, atsiskaitant eurais yra Kraken. Čia tau reiks užsiregistruoti ir praeiti patvirtinimo procesą, kad galėtum įsidėti pinigų.

Padarius visa tai, eik į Funding/Deposit skiltį ir pasirinkęs EUR valiutą bei nustatęs SEPA pervedimo būdą gausi visus nurodymus, į kokią sąskaitą vesti pinigus, kokią mokėjimo paskirtį įvesti ir t.t.

Vartotojo patvirtinimas dažniausiai užtrunka nuo poros valandų iki dienos, bankinis pavedimas dar dieną-dvi, todėl savo pirmosios kriptuvaliutos įsigyti galėsi tik 2-3 dienos po registracijos.

Per tą laiką, kaina gali stipriai pasikeisti, todėl patariu visa tai padaryti iš anksto, o ne tik tada, kai jau apsisprendei pirkti.

Kai eurai pasieks tavo Kraken paskyrą, nusistatyk, kokią valiutą nori pirkti (XBT/EUR — Bitcoin’as, ETH/EUR — Ethereum’as) ir eik į Trade skiltį. Ten sukurk order’į (New order), ir vuola — tu jau turi kriptovaliutos.

 

Investavimo į kriptovaliutas ABC
Order’io sukūrimo proceso paaiškinimas Kraken keitykloje.

Susikurk paskyrą kriptovaliutų prekiavimo platformoje

Tokių platformų yra ne viena, tačiau aš rekomenduočiau Binance, kadangi joje tikrai rasi didžiąją daugumą coin’ų, o ir apyvartos čia didžiausios, kas reiškia, jog visada pirksi/parduosi už geriausią rinkos kainą.

Susikūręs paskyrą ir praėjęs patvirtinimo procesą, turėsi persiųsti savo ETH arba BTC iš Kraken’o. Binance platformoj eik į Funds/Deposits Withdrawals ir susirask valiutą, kurią pirkai. Tarkime, tai yra ETH.

 

Investavimo į kriptovaliutas ABC
Binance platformoj eik į Funds/Deposits Withdrawals ir susirask valiutą, kurią pirkai. Tarkime, tai yra ETH.

Kraken’e eik į Funding/Withdraw, pasirink valiutą, kurią nori siųsti į Binance (mūsų pavyzdžio atveju, ETH) ir pervesk savo turimus ETH į Binance wallet adresą.

Perlaida paprastai trunka 15-20 min. Jos kelią gali stebėti Binance History puslapyje.

Pradėk prekiauti!

Kai jau žinai, kokį coin’ą nori pirkti ir turi ETH arba BTC savo Binance paskyroje, pats metas tai ir padaryti. Nueik į norimos kriptovaliutos puslapį (tarkim, jeigu turi ETH ir nori nusipirkti ETC, eik į ETC/ETH).

Investavimo į kriptovaliutas ABC
Pirkimas

Kairėje pusėje matome order book’ą. Tai yra vieta, kurią prekiaudamas stebėsi dažniausiai. Čia nugulę geriausi šiuo metu esantys pasiūlymai pirkti bei parduoti.

Raudona spalva žymimi pardavimo order’iai. Jie surūšiuoti pagal kainą, kuo žemiau yra order’is, tuo kaina yra pigesnė. Žalia spalva rodomi pirkimo order’iai, kuo aukščiau order’is, tuo kaina yra brangesnė.

Vadinasi, jeigu nori nusipirkti ETC, gali arba pirkti už žemiausią pardavimo kainą akimirksniu arba sukurti pirkimo order’į, nustatant kainą, už kurią nori pirkti.

Tokiu atveju, tavo pirkimo order’is atsiras šiame sąraše. Dešinėje pusėje matome paskutinius įvykdytus pirkimus/pardavimus.

Kada pirkti? Kada parduoti? Ką daryti???

Turbūt kiekvienas žmogus atsakys tą patį — pirk, kada pigu, parduok, kada brangu 😄 Bet šiaip, visada išlik ramus.

Pvz. jeigu nusipirkai 30ETC už 1ETH ir ETC kaina nukrito, praktiškai tu esi minuse, tačiau teoriškai, kol tu savo ETC nepardavei pigiau nei pirkai, tol tu esi ant nulio ir toliau ramiai lauki, kol kaina pakils.

Nereikia skubėti parduoti, net jeigu matai, kad kaina krito. Kriptovaliutų kainos svyruoja labiau negu mano kaimynas Sania po degtinės butelio.

Jeigu šiandien esi 10% minuse, po savaitės su ta pačia valiuta galimai būsi 20% pliuse. Todėl anksčiau ir minėjau, kad geriausia laikyti bent kelias kriptovaliutas vienu metu.

Parduoti į minusą reikia nebent tada, kai esi tikras, jog kaina kris dar daugiau. Tokiu atveju, iš kainos kritimo gali uždirbti parduodamas visus savo coin’us ir nusipirkdamas jų kainai dar labiau nukritus.


Prekiavimas kriptovaliutomis privilioja vis daugiau žmonių, tačiau kuo daugiau norinčiųjų uždirbti, tuo daugiau ir nudegančių.

Pasaulis labai greitai patikėjo, kad kriptovaliutos yra pinigų kasykla, tačiau stebuklų nebūna ir naujienos nepasakysiu — greitų ir lengvų pinigų nebūna — investavimas į kriptovaliutas nelygu kapitalo padidinimui.

Kaip ir visose srityse, kad uždirbtum, reikia dirbti ir uždirbs toli gražu ne kiekvienas.

Sėkmės investuojant! 💰

Straipsnio autorius Erikas Mališauskas. Straipsnis pirmą karta patalpintas čia.
Jeigu turit klausimų, rašykit Facebook’e.

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.