Ketvirtadienis, 3 spalio, 2024
Mokomieji Straipsniai

Emocinės Kontrolės Svarba Investuojant: Patirties Išmoktos Pamokos

Investavimo psichologija. Neįmanoma būti geru treideriu, jei prekiaujate su emocijomis. Turima omenyje tokios sąlygos, kai godumas arba baimė dominuoja priimant sprendimus. Jei godumas ir baimė vadovauja jūsų prekybai, jūs pasmerktas žlugti. Labai greitai prarasite visas savo lėšas. Ir tai yra pagrindinė priežastis, kodėl 90% spekuliantų praranda pinigus.

Emocijos jus sulaiko nuo veiksmų tada, kai reikia jų imtis. Jos priverčia jus veikti, kai visiškai to nereikia. Todėl pirmiausia reikia išmokti įveikti emocijų įtaką sprendimams. Tam padeda disciplina. Visų pirma tai reiškia, kad jūs turite turėti atitinkamą prekybos metodą ir juo vadovautis bet kokiose situacijose. Geriausiais metodais laikomi tie, kuriuose naudojami šie pagrindiniai elementai:

  1. aiškus ir apibrėžtas pagrindas pozicijai atidaryti;
  2. aiškus ir apibrėžtas pagrindas pozicijai uždaryti, esant nepalankioms sąlygoms (Stop loss)
  3. aiškus ir apibrėžtas pagrindas pozicijai uždaryti, esant palankioms sąlygoms (target).

Jeigu jūsų metodas yra vadovautis kokio nors tinklalapio skelbiamomis rekomendacijomis, tai jūs iš karto susiduriate su ta problema, kad vis dėlto jūs nesilaikote savo metodo. Tiksliau vadovaujatės juo, bet nepastoviai. Esmė ta, kad jūs atsirenkate vienas rekomendacijas, o kitas atmetate arba visiškai ignoruojate.

Toks rekomendacijų filtravimas dažniausiai turi emocines prielaidas. O emocijos yra tai, dėl ko pašlija disciplina. Disciplinos laikytis ir padeda metodas. Tik nereikia pamiršti, kad ne pats metodas jus atves į sėkmę, o metodo esmės suvokimas. Gali būti, kad kol surasite tinkamiausią jums metodą, praeis ne tik daug laiko, bet ir sumokėsite už tai kapitalo dalimi.

Techniniai metodai

Dauguma prekiautojų mano, kad techninių metodų tikslas yra numatyti rinkos elgesį. Tačiau taip nėra. Techninių metodų esmė yra sukurti tokią informaciją, kuria remiantis, jūs galite veikti ir kontroliuoti emocijų įtaką. Techniniai metodai suteikia tuos įrankius, kurių pagalba spekuliantas gali veikti rinkoje. Fundamentalieji faktoriai to nesuteikia.

Sakysim, palūkanų normų pokytis gali tik sustiprinti įsitikinimus, bet tik techniniai metodai nurodo tuos taškus, kuriuose rinkoje reikia veikti nepriklausomai nuo mūsų įsitikinimų. Būtent techninė analizė (jei nebandysite su ja prognozuoti) duoda racionalų pagrindą veikti su tikslia informacija. Ir nereikia jokių emocijų. Ir kas įdomiausia, rinkos elgesio prognozavimas sėkmingam spekuliantui visiškai nebūtinas.

Techniniai ir neprognozuojantys metodai spekuliantams duoda aiškias instrukcijas, kaip reikia elgtis, kada elgtis ir ką daryti esant atitinkamai situacijai. Jei turite tikslius skaičius, kurių pagrindu reikia veikti, jūs geriau sukoncentruosite dėmesį būtent į šiuos skaičius ir nepasiduosite „nereikalingų skaičių“ įtakai.

Sakysim, jūsų numatytos akcijos rinkos kaina dabar yra 20. Metodas jums sako, kad kainai pasiekus 25, reikia pirkti, arba reikia shortinti, kai kaina nukrenta iki 15. Niekas negali žinoti kokią kainą pasieks akcija, 25 ar 15. Mes šito nežinome ir negalime žinoti.

Tačiau mes galime koncentruotis į du dalykus: tada ir jeigu kaina pasieks 25, mes atidarysime long poziciją. Tas pats ir su 15 kaina. Visos kitos kainos mums dabar nerūpi ir neegzistuoja.

Investavimo psichologija. Kontroliuokite emocijas - tai paprasta
Asociatyvus pav. iš interneto

Techninė analizė yra nuostabus instrumentų, duodančių treideriui metodą – tikslių skaičių – rinkinys. Ir tik metodo pagalba palengvintu veiksmu, spekuliantas gali neutralizuoti ir kontroliuoti emocijas. Emocijos treideriui – uždelsto veikimo, stipraus griaunamojo poveikio minos.

Nestokokite ryžto

Labai dažnas reiškinys spekuliantų gyvenime yra ryžto stoka ir netgi pasišlykštėjimas veiksmu. Būna, kad spekuliantas, remdamasis metodika, labai tiksliai įvertina situaciją, nurodo taškus vienokiam ar kitokiam veiksmui atlikti, tačiau tokio veiksmo neatlieka.

Kaip taisyklė, tokiam veiksmui jie pasiryždavo praėjus kuriam laikui, kai momentas jau būdavo prarastas, t.y. visiškai netinkamu laiku. Ir patys nesugeba paaiškinti, kodėl taip pasielgė. Dažnai treideriai tiesiog neprisiverčia pastatyti pavedimo, jiems to nesinori. O priežastis pasiaiškinimuose nurodo netgi labai fantastiškas. Kodėl dažnas iš mūsų ir ne kartą taip yra pasielgęs?

Problema ne kur kitur, o emocijose ir metode. Dažniausiai taip atsitinka tiems spekuliantams, kurie neturi jokio metodo, arba metodas nepakankamai tikslus. Pavyzdžiui, spekuliantas naudoja tokį atrodytų pakankamai normalų metodą. Jis perka, kai parametras %R duotai akcijai yra tarp 0 ir 10.

Parduoda arba shortina, kai parametras yra tarp 90 ir 100. Iš karto matosi, kad toks metodas neduoda tikslios ir vienareikšmės informacijos apie veiksmų tašką. Taip pat matosi, kad tai net ne metodas, o perspėjimo sistema, kurios tikslas atkreipti spekulianto dėmesį į pokyčius rinkoje.

Maža to, tokia sistema yra tipinė prognozavimo sistema, todėl pasmerkta nesėkmei. Naudojantis tokia sistema, spekuliantas pats turi nustatyti įėjimo/išėjimo tašką. O tai visa erdvė laisvai reikštis griaunamajai emocijų veiklai.

Metodų netobulimas

Pirmiausia darbo imasi godumas. Treideris mato, kad %R parametras pasiekė 10 lygį. Sistema leidžia pirkti. Bet %R toliau leidžiasi. Ir kuo labiau leidžiasi, tuo labiau krenta kaina. Todėl treideris laukia situacijos pagerėjimo ir nieko nedaro. Ji tikisi pigesnės akcijos. %R nukrenta iki 5 ir sustingsta ties šia riba.

Dabar šalia godumo prabunda baimė. O jeigu %R pradės kilti ir, jei nieko nedarys, tai praras tokią galimybę (baimė)? O ką, jei %R dar nukris, ir bus prarasta papildoma galimybė uždirbti daugiau (godumas)? Kiekvieną akimirką kokia nors iš emocijų ima viršų. Rezultate spekuliantas paralyžuojamas. Iš šios būsenos išvesti gali tik stiprus kainos judesys.

Godumas ir prarasto pelno jausmas, baimė nespėti įšokti į traukinį bei pyktis dėl savo paties neryžtingumo priverčia spekuliantą pateikti pavedimą, visiškai nekreipiant dėmesio, kad situacija rinkoje jau pasikeitusi ir visai ne tokia, kokiai numatytas daromas pavedimas pirkti.

Taigi, spekuliantas teturi vieną vienintelį būdą kovoti su emocijomis prekyboje, tai metodas duodantis tikslius skaičius, kaip maršruto koordinates. Reikalavimai treideriui labai paprasti – griežtai laikytis pasirinkto metodo. Ir sėkmė ateis. Pasakyta „paprasti“, bet niekas nesako, kad lengvi…

Parengta pagal užsienio žiniasklaidą.

Pirmą kartą paskelbta Spekuliantai.lt.

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.