Sekmadienis, 19 gegužės, 2024
Strategijos

Investavimo strategijos, Ilgalaikės ir trumpalaikės

Kiekvienam investuotojui, siekiančiam išsilaikyti finansų rinkoje bei uždirbti nuolatinį pelną, yra būtina turėti investavimo strategiją.

Trumpa investavimo strategija – tai investuotojo asmeniškai išgrynintas investavimo planas, kuriuo vadovaudamasis jis priims investicinius sprendimus siekdamas sau išsikeltų tikslų, atsižvelgdamas į rizikos toleranciją bei kapitalo poreikį ateityje.

Dažniausiai investavimo strategija susideda iš tokių dalių: turto paskirstymas (angl. asset allocation), pirkimo bei pardavimo gairės, na ir galiausiai rizikos apribojimai.

Investavimo strategijos gali labai stipriai skirtis, priklausomai nuo aukščiau paminėtų kintamųjų.

Vienos strategijos pagrindinis tikslas galėtų būti kapitalo vertės išsaugojimas, kita gali siekti maksimalios grąžos, prisiimant maksimalią riziką.

Tarkime, jei investuotojas siekia ilgalaikių investavimo tikslų, t.y. kapitalo prieaugio, kuris būtų lygus vidutiniam akcijų indeksų prieaugiui ir gali lėšas investuoti pakankamai ilgą laikotarpį (tarkime apie 20 metų), jo portfelio didžioji dalis galėtų būti nukreipta į akcijas (rizikingus finansinius instrumentus).

Tuo tarpu mažesnio portfelio dalis būtų skiriama saugioms finansinėms priemonėms (indėliai banke, Vyriausybinės obligacijos ir pan.).

Tuo tarpu kai investuotojas atsako į klausimą „koks mano investavimo tikslas?“, „kokia mano prisiimama rizika?“, bei įsivardina asmeninį kapitalo poreikį, jis galiausiai gali pereiti prie konkrečios investavimo strategijos išgryninimo.

Šiuo atveju investavimo strategijas išskaidysime į:

 • Ilgalaikio investavimo strategijos;
 • Trumpalaikio investavimo strategijos.

Ilgalaikio investavimo strategijos galėtų būti paremtos tiek fundamentalia, tiek technine analize.

Tarkime naudodamas fundamentalią analizę, investuotojas bando atsirinkti tas bendroves, kurių dabartinė akcijos rinkos kaina yra mažesnė nei įvertinta pagal tam tikrus modelius ar paskaičiavimus, trumpiau tariant konkrečios pozicijos atrenkamos pagal bendrovių finansinius rodiklius.

Tuo tarpu naudodamas techninę analizę investuotojas siekia įsivertinti finansinio instrumento kainos tendenciją, nusistatyti ilgalaikius kainų lygius ir sprendimus priimti naudojant istorinių duomenų kainų analizę.

Tačiau konkreti strategija yra platus apibrėžimas, ir strategija be plano nebūtų strategija.

Siekiant, kad pasirinkta investavimo strategija būtų įgyvendinama, yra būtina susidaryti investavimo planą, kuriuo vadovaujantis būtų pasiekti užsibrėžti investavimo tikslai.

Investicinis planas

Geras investicinis planas turėtų susidėti iš tokių dalių:

 •   Svarbiausia apsibrėžti tikslus
 •   Investavimą vertinti kaip verslą (money at risk)
 •   Turėti metodologiją (įėjimo, išėjimo kriterijus) ir jos laikytis
 •   Būtinai pasitikrinti metodologiją su istoriniais duomenimis
 •   Nusistatyti pinigų valdymo taisykles
 •   Atlikinėti savaitinę/mėnesinę analizę
 •   Pradėti rašyti investavimo dienoraštį/žurnalą

Bet, kad ir kokia gera būtų pasirinkta investavimo strategija, kad ir koks planas būtų pasirašytas, labai daug įtakos turės investuotojo psichologinis nusiteikimas. Kodėl? Nes investuotojai yra žmonės ir jie yra labai stipriai įtakojami esminių emocinių būsenų:

 •   Baimės (ypač būti neteisiam ir prarasti pinigus)
 •   Gobšumo (“gal X akcija dar pakils kelis centus, o tada ir užsidarysiu”. “Pigs get sloughtered”)
 •   Vilties (“dar duosiu šiek tiek laiko akcijai X atsitiesti”)

Viena ar kita aukščiau paminėta emocija atsiranda praktiškai iš karto, kai tik investuotojas įsigyja vieną ar kitą finansinį instrumentą. Kokie galėtų būti pagrindiniai keliai, šioms emocijoms pažaboti? Žemiau jie kaip tik ir yra išvardijami:

 •   visų pirma reikia turėti discipliną, būti susikaupusiam ir pasitikėti savimi;
 •   turėti nusistatymą, kad bet kas gali atsitikti;
 •   mąstyti tikimybiškai;
 •   suvokti, kad neįmanoma visko žinoti, net ir atlikus išsamią analizę.

Taigi, siekiant išlikti finansų rinkoje ir nuolat joje uždirbti pinigus, investuotojas ne tik turi išsigryninti tinkamiausią investavimo strategiją ir susidaryti investavimo planą, tačiau taip pat turi sugebėti suvaldyti pagrindines savo emocijas.

Parengta pagal vykusį Investuotojų asociacijos renginį. Pranešėjas asociacijos valdybos narys Artūras Milevskis.

Straipsnis pirmą kartą paskelbtas Spekuliantai.lt

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.