Investavimo strategijos: Nuosavų akcijų supirkimas
Dividendų mokėjimas ir nuosavų akcijų supirkimas (buyback) yra dvi to paties medalio pusės – didinti kompanijos akcijų vertę, t.y. grąžą akcininkams. Dividendinės akcijos visada buvo vertinamos investuotojų tarpe. Net egzistuoja įvairios dividendinio investavimo strategijos. Bene žymiausia yra vadinama S&P 500 Dividend Aristocrats.
Bet kodėl sakau „buvo”. Nejaugi kažkas atsitiko su dividendų mokėjimų ar tomis kompanijomis? Nieko panašaus. Gal mada joms praėjo? Jau arčiau, bet ne visai tiesa… Jau nuo XVI amžiaus kompanijos pradėjo mokėti dividendus, kaip vienintelę priemonę akcininkams išsidalinti pelną. O nuosavu akcijų supirkimas (NAS) išpopuliarėjo, kai JAV sušvelnino reguliavimo taisykles.
Nuo 1997 metų MSCI USA indekso kompanijos vis daugiau lėšų pradėjo skirti akcijų supirkimui. Tokia tendencija stebima visame pasaulyje. Bet JAV vis tiek lenkia visus absoliučiais skaičiais skaičiuojant. Ir štai šiandien kyla klausimas, kuris būdas duoda didesnę grąžą akcininkams? Pasirodo, kad investuojantiems dėl dividendinių pinigų srautų, šiandien verta permastyti savo strategiją. Analizuodami kompanijas, mes taip pat skiriame daug dėmesio nuosavų akcijų supirkimui.
NAS pajamos viršija dividendų pajamas
Remiantis JAV kompanijų finansinėmis ataskaitomis, nuosavų akcijų supirkimo pajamingumas pradėjo viršyti dividendinių pajamų pajamingumą. Tik rinkos kritiniais laikotarpiais dividendinis pajamingumas būdavo aukštesnis, nes kompanijos vengia mažinti dividendus, kad rinkoms nesiųstų neigiamo signalo ir palaikytų savo įvaizdį.
NAS ir dividendų pajamingumas apskaičiuotas pagal MSCI USA indekso kompanijų išlaidos supirkimui ir dividendams, tenkančios kompanijų kapitalizacijai:
Kaip gali keistis pajamingumo investavimo (yield investing) strategijos?
Investuotojai, siekiantys pelno, gali dividendines akcijas proporcingai pakeisti į akcijas, kurios yra superkamos. Tačiau yra privalumų ir trūkumų. Tokie investuotojai gali pasinaudoti NAS, nes jis suteikia pasirinkimą. Kapitalo prieaugio mokesčio tarifas (čia dažniausiai JAV piliečiams) dažnai yra mažesnis už dividendų mokesčio tarifą, arba gali nieko nekeisti ir atidėti kapitalo prieaugio mokesčius. Kita vertus, NAS suteikia įmonėms daugiau lankstumo laiko ir sumos atžvilgiu, palyginti su dividendų mokėjimais, o tai reiškia didesnį netikrumą investuotojams.
Didelio dividendų pelningumo strategijos dalyviai tikisi, kad jų akcijos ilguoju laikotarpiu uždirbs daugiau nei bendras rinkos pelningumas. Šiems investuotojams NAS akcijų įtraukimas į savo atrankos kriterijus galėtų būti natūralesnis, nes bendras akcininkų pelnas (dividendai + atpirkimas) gali pasiūlyti platesnį būdą pasiekti bendrovių grąžinamus akcininkams grynuosius pinigus.
Dividendai prieš NAS
Kad būtų aiškiau, hipotetiškai išnagrinėti trys skirtingi indeksai, visiškai atitinkantys mūsų temą:
- Dividendinio pajamingumo (MSCI High Dividend Yield Index)
- Akcijų supirkimo pajamingumo (MSCI Buyback Yield Index)
- Bendro pajamingumo (MSCI Total Shareholder Yield Index)
Žemiau esančiame pav. matyti šių trijų hipotetinių portfelių pelnas nuo 2005 m. gegužės 31 d. Iki 2021 m. liepos 30 d. Per periodą dividendų pajamingumą (kaip tikėtasi) yra teigiamas, o NAS, kai kuriais atvejais, net neigiamas. Bet čia gali būti dėl to, kad emitentai vidutiniškai išleido daugiau naujų akcijų nei supirko. Tai neigiama grąža duotu konkrečiu periodu mums dar nieko nepasako.
Tačiau žiūrint į Bendrą pelną, NAS portfelis davė didžiausią grąžą, nes būtina priminti, kad jame yra ir dividendinių akcijų.
Sektoriaus šališkumo įvertis
Nors visų pasaulinio pramonės klasifikavimo standarto (GICS®) sektorių įmonės naudojo akcijų supirkimą ir dividendus, kai kurie sektoriai pirmenybę teikė vienam. Pavyzdžiui, informacinių technologijų įmonės linkusios atpirkti, o kitos, pavyzdžiui, komunalinės paslaugos, linkusios į dividendus.
Žemiau parodytas trijų hipotetinių portfelių aktyvus sektoriaus svoris, apskaičiuotas analizės laikotarpiu. Sektoriai, tokie kaip informacinės technologijos ir vartotojų prekės, kurie labiau linkę supirkti akcijas, buvo nepakankamai įvertinti dividendų portfelyje ir pervertinti NAS portfelyje. Kita vertus, dividendus mokančios kompanijos, tokių kaip komunalinės paslaugos, buvo pervertintos dividendų portfeliuose. Bendro pajamingumo portfelis turėjo labiau subalansuotas pozicijas.
Platesnis vaizdas
Kadangi daugiau bendrovių pasirinko perskirstyti pelną supirkdami nuosavas akcijas kaip alternatyvą dividendams, dividendų pajamingumas galėjo tapti neišsamiu būdu vertinti akcijas. Tačiau perėjimas prie NAS įvairiuose sektoriuose nebuvo vienodas, todėl investuotojai, sutelkiantys dėmesį tik į dividendų pelną ar NAS pajamingumą, gali turėti šališką sektoriaus matymą. Mes parodėme, kad hipotetinis portfelis, kuriame buvo atsižvelgiama tiek į NAS, tiek į dividendus, sutelkiant dėmesį į bendrą akcininkų pelną, sumažino sektorių šališkumus ir per mūsų tyrimo laikotarpį pasiekė geresnių istorinių rezultatų.
Kodėl kompanijos daro nuosavų akcijų supirkimu?
Visų pirma, tai įrankis akcininkų vertei didinti, naudojant perteklinius grynųjų pinigų kiekius ir padidinus pelnus akcijai. Įmonės, kurios padidina savo maržas padidindamos našumą, gali panaudoti dalį savo grynųjų pinigų akcijoms atpirkti, ypač kai jos neįvertintos. Antra, nelaikomi pertekliniai grynieji pinigai. JAV investuotojams tai mažesni mokesčiai nei gauti dividendus.
Bet yra ir minusų…
Tai gali būti signalas, kad kompanija jau nebeinvestuoja į verslo plėtrą ir/ar pajamingumų didinimą. Gali pasitaikyti (ir pasitaiko) piktnaudžiavimo atvejai, kai dirbtinai didinamas EPS, tuo pačiu ir akcijos kaina rinkoje. Jokios naudos įmonės verslui ir ekonomikai apskritai.
Kodėl padaugėjo NAS atvejų?
JAV kompanijoms pastaraisiais metais kreditai buvo itin pigūs. Tiek pigūs, kad šiuos pinigus jo galėjo naudoti nuosavų akcijų supirkimui. Net stambios ir stabilaus verslo kompanijos savo nerealizuotus pelnus naudojo reinvestavimui, o nuosavas akcijas supirkdavo iš skolintų pinigų. Tereikia tik generuoti pinigų srautus ir – vienu šūviu du zuikiai.
Pabaigai
Todėl vertinant akcijas investavimui, reikia atsižvelgti ne tik dividendų mokėjimo politiką ir istorinę dinamiką, bet ir nuosavų akcijų supirkimas mums įdomus. Kompanijos skelbia jų programas.
O čia gali tekti pasigilinti ar pelnas akcijai augtų, jei akcijos nebūtų superkamos. Sakysim, vienais metais taip ir gali būti. Maža kas, blogi metai buvo, blogi vartotojai nepirko ar pan. Bet jei kompanijos grynasis pelnas kelis metus mažėjo, o EPS augo, tai jau galima įtarti manipuliaciją.
Žodžiu, finansinių ataskaitų skaitymas ir supratimas jums prideda papildomų investicijos grąžos procentinių punktų…