Ketvirtadienis, 28 kovo, 2024
Fondai

Investiciniai fondai. 10 sėkmingo investavimo taisyklių kiekvienam

Investiciniai fondai – tai paprasta. Ir tai sėkmingo investavimo pradžia. Investavimas į fondus ir ETF panašus į investavimą į akcijas ar kitus instrumentus. Tik dėl fondų ypatybių investavimas į juos gali būti visai paprastas. Jei laikysitės taisyklių.

 1. Prieš pradėdami investuoti į fondus, nusistatykite investavimo horizontą ir apsibrėžkite, kokius tikslus norite pasiekti.

Jei manote, kad grynųjų pinigų jums reikės greitai (po kelių mėnesių ar 3 metų), pasirinkite saugiais vadinamus fondus, t.y. obligacijų. Jei planuojate ilgalaikę investiciją, galite sau leisti rizikingesnius produktus (akcijų, žaliavų fondai).

Netikėtas ir greitas investicinės pozicijos likvidavimas (pardavimas) gali įvykti pačiu nepalankiausiu metu ir su dideliais nuostoliais.

2. Susipažinkite su fondo tipu ir jo aprašymu.

Radote fondą, tinkamą jūsų tikslams, labiau su juo susipažinkite. Kokia jo valdymo strategija? Kokia mokesčiai?  Kokie istoriniai rezultatai? Informacijos surinkimas labai svarbus. Būtent iš čia mes nusprendžiame pasitikime ar nepasitikime šiuo fondu.

Istorinius rezultatus palyginkime su kitais panašiais, konkurenciniais fondais. Palyginimo rezultatai turi būti daug maž panašūs. Jei pasirinkto fondo rezultatai stipriai skiriasi, tai verta susirūpinti arba panagrinėti labiau, kodėl rezultatai skiriasi nuo analogiškų.

3. Pasirinkite investicinį fondą, atitinkantį jūsų jautrumą rizikai.

Kaip tą patikrinti? Reikia pasirinkti du skaičius: aukščiausią ir žemiausią fondo kainas. Tai yra svyravimus, kokie yra jau realiai įvykę. Todėl yra didelė tikimybė, kad ir ateityje bus panašūs svyravimai.

Pavyzdžiui, jus sudomino indeksinis fondas ETF SPY:

Investiciniai fondai. 10 sėkmingo investavimo taisyklių kiekvienam
SPY

Matome, kad kaina gali svyruoti nuo $68.34 iki $226,99. Galime apskaičiuoti, kiek procentais kristų kaina, jei sugrįžtu į pradinį tašką.

-69.89 proc=68.34/226.99-1

Matome, kad investicija gali sumažėti iki 70%. Tai reiškia, jei jūs investuosite 1000 USD, tai gali būti, kad kažkuriuo investicijų laikotarpiu jūsų investicija į poziciją gali sumažėti iki 300 USD. Tai ir reikia savęs paklausti, ar jūs pasiruošę tokiems nuostoliams, kad ir laikiniems?

4. Amortizuokite riziką, pasirinkdami daugiau fondų.

Kaip matėme iš 3-čio punkto, investicija vienoje pozicijoje gali atnešti didelių nuostolių. Juos galima sumažinti renkantis ne vieną fondą, o kelis.

T.y. sudaryti investicinių fondų portfelį. Jei vienas kils, kitas kris, tai bendroje sumoje bus arba mažesnis nuostolis, arba vis tiek bus pelnas.

5. Nesusižavėkite aukštomis istorinėmis fondo grąžomis – nebūtinai pasikartos ateityje.

Kapitalo rinkos yra kaprizingos, kintančios. O investuotojų reakcija neprognozuojama. Fondai, kurie dabar rodo gerą grąžą, kitąmet gali parodyti tokią pat didelę grąžą, tik jau neigiamą.

Investicijų grąža priklauso nuo daugelio faktorių, ne tik ekonominių. Nuo politinių, mokestinių, net nuo gamtos sąlygų. Į viską sunku atsižvelgti, bet atsižvelgti vertėtų.

6. Turėkite maksimaliai realius lūkesčius.

Investicinių fondų vienetų vertės, kaip ir kitų instrumentų kyla ir krenta. Tai natūralus procesas. Ir jei dabar kainos kyla, tai ateityje jos tikrai kris. Ir atvirkščiai. Todėl jūsų investicijų vertė nebūtinai kils, kaip jūs norėtumėte. Arba pakilus, po kurio laiko atnešti nuostolius. Tai normalūs dalykai rinkoje.

Todėl kiekvieną kartą prisiminkite, kad nusipirkote riziką, o ne ramybę. Kad rinkai jūsų planai visiškai nerūpi. Ir kaip pasakė B.Graham, trumpuoju laikotarpiu birža yra lošimo namai, ilguoju – pelno generatorius.

Taip pat skaitykite:

7. Nereaguokite į reklamą, skeptiškai žiūrėkite į finansinių konsultantų siūlymus ir patarimus.

Fondų valdytojų ir konsultantų tikslas yra uždirbti iš jūsų. Jiems visiškai nesvarbus jūsų pasirinkimas. Jiems svarbūs jūsų pinigai. Todėl būkite itin reiklūs ir sau, ir valdytojui – nepatikėkite pinigų bet kam, kad ir kaip tai gražiai skambėtų.

Jūs gavote pasiūlymą investuoti į investicinį fondą (ar kokį kitą instrumentą)? Puiku, tai viskas ko jums reikia iš kažkieno vykdomos marketingo kampanijos. Jūs gavote informaciją apie gal būt įdomų ir jūsų tikslus atitinkantį instrumentą. Ją turite – vadinasi, pradedate šį straipsnį skaityti iš naujo.

8. „Madingų” fondų ir euforijos spąstai.

Tikriausiai, jau ne kartą pastebėjote, kad kokia nors akcija ar fondas kelias savaites būna „dienos tema”. Tipo, kaip gerai kyla, kiek ir kas jau užsidirbo. Arba tikrai esat gavę iš brokerio pasiūlymą gerai investicijai. Ir tikrai, šitų, jau madingomis tapusių akcijų, grąža būna įspūdinga.  Tik va bėda, ar metas pirkti kai rinkoje euforija ir kainos pasiekusios istorines aukštumas? Tikrai ne.

Net jei ir susigundėte bei laiku pardavėte, tai jūsų pelningumas vis tiek bus gerokai mažesnis už žadėtą. Dar neteko matyti, kad patarėjai ir konsultantai su brokeriais siūlytų pirkti tai, kas dabar atpigę ir turi aukštos grąžos potencialą. Jie ir negali to padaryti.

Jie užsiima „partizaniniu marketingu” ir siūlo jums tai, kas dabar „ant bangos”. Todėl pamirškite reklamas ir „karštus” pasiūlymus. Investuojate dažnai ne taip jau lengvai uždirbtus savo pinigus.

Ir patarimas, kad tai „perka visi” yra pats blogiausias patarimas mąstančiam investuotojui. Vadinasi, pats metas parduoti. Nepasiduokite tokioms provokacijoms ir išsaugosite savo kapitalą. Na, jei vis dėlto susigundėte ir investavote, tai nemeskite į poziciją visų savo pinigų. Investuokite porcijomis, taip sumažinsite riziką. Gal ir pasiseks.

Todėl…

9. Reikia pirkti pigiai, parduoti brangiai.

Didžiausios apyvartos fonduose ir būna kainai pasiekus aukštumas. Būtent anksčiau paminėta euforija sulaukia daug investuotojų pinigų į fondus. Lygiai taip pat būna ir meškų rinkoje. Pinigai iš fondų ištraukiami investuotojams panikuojant. Apyvartos ypač padidėja kainai artėjant prie dugno.

Taip nebūtinai būna visada, tačiau tendencija būna gana aiški, ypač su apyvartomis išauga kainos svyravimai. Vadinasi, emocijos nėra pats geriausia patarėjas investuotojui. Deja, net ir patys geriausi ir profesionaliausi investuotojai ne visada sugeba joms atsispirti.

Todėl labai nesujaudinkite pakliuvę į šiuos spąstus. Jei pasimokinsite iš šios pamokos, bus daug geriau. Apie pinigų judėjimus JAV fonduose nuolatos praneša Reuters dukterinė kompanija Lipper Alpha Insight.

10. Nespekuliuokite fondų vienetais, jei neturite pakankamai žinių ir įgūdžių.

Negaudykite bangų. Investiciniai fondai su savo mokesčiai ir valdymo ypatybių skirti ilgalaikiam ilgalaikiam investavimui. Ne trumpiau 5-10 metų.

Viena geriausių investavimo į fondus strategijų yra periodinis investavimas, sakysim, kartą per mėnesį. Čia svarbu yra Disciplina ir Kantrybė. Tai atsiperka su kaupu.

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.