Sekmadienis, 19 gegužės, 2024
Fondai

Investiciniai fondai. Kas tai?

Investiciniai fondai – kas tai. Kolektyvinio investavimo subjektų įstatyme investiciniai fondai nusakyti taip. Tai „veiklos forma, kai bendrosios dalinės nuosavybės teise juridiniams ar fiziniams asmenims priklausantis turtas valdymo įmonės valdomas patikėjimo teise laikantis šiame įstatyme ir investicinio fondo taisyklėse nustatytos tvarkos ir sąlygų.

Šiame įstatyme vartojama investicinio fondo sąvoka apima atviro tipo ir uždaro tipo investicinius fondus, jei konkrečiame įstatymo straipsnyje nenustatyta kitaip. “O fondo investicinis vienetas – „perleidžiamasis vertybinis popierius, kuriuo įrodoma investicinio fondo bendraturčio teisė į investicinį fondą sudarančio turto dalį.“

Prie šito dar reikia pridėti ir Kolektyvinio investavimo subjekto apibrėžimą. Tai „investicinis fondas ar investicinė bendrovė, kurių sudarymo vienintelis tikslas nustatyta tvarka siūlant investicinius vienetus ar akcijas, kaupti asmenų lėšas ir padalijant riziką jas kolektyviai investuoti į šiame įstatyme nurodytą turtą laikantis šiame įstatyme nustatytų investavimo reikalavimų.

Kalbant „žmogiškai“, yra investicinė bendrovė, kuri turi įsteigusi kelis fondus ir teisę rinkti investuotojų lėšas ir investuoti į vieną ar kitą fondą, kliento pageidavimu.

Patys fondai perka ir parduoda akcijas, obligacijas ir (ar) kitus vertybinius popierius. O pelnas, gautas iš prekybos vertybiniais popieriais, atskaičiavus mokesčius, išmokamas fondo akcininkams atitinkamai pagal jų turimą investicinių vienetų kiekį. Nuostolis irgi paskirstomas tarp visų.

Investicinių fondų pasaulyje yra begalės, visų nebesuskaičiuosi. Todėl juos geriausia skirstyti į kažkokias tai pasirinktas pagrindines grupes.

Mes skirstytume į (Investiciniai fondai – kas tai):

  1. Akcijų
  2. Obligacijų.
  3. Valiutų.
  4. Žaliavų.
  5. Alternatyvūs.

O toliau jau galimos įvairios grupių variacijos tiek jų viduje, tiek tarpu savyje. Akcijų fondus dar galima skirstyti į:

  1. Regioninius.
  2. Sektoriaus.

Šiuos dar toliau galima smulkinti. Juk gali būti Rusijos bendrovių akcijų fondas, o gali būti ir to regiono bendrovių akcijų fondas – NVS fondas. Obligacijų yra įvairių. Jos būna valstybinės, tai šalių vyriausybių išleisti vertybiniai skolos (fiksuotų palūkanų) popieriai. Tai gali būti ir savivaldybių obligacijos.

Tai gali būti ir akcinių bendrovių išleistos obligacijos. Tai investiciniai fondai irgi specializuojasi pagal obligacijų rūšis. Grynai į valiutas (Forex) investuojančių fondų yra nedaug. Tokių fondų yra tarp ETF‘ų. Valiutos dažniausiai būna kokio nors mišriojo fondo sudėtinė dalis.

Žaliavų fondai apima investavimą į žaliavas, tiksliau, prekiauja žaliavų ateities sandoriais (futures). Čia gali būti skirstymas į pramoninius bei tauriuosius metalus. Alternatyvūs fondai dažniausiai investuoja i visas turto klases iš karto. Bet gali pasiūlyti ir specifinių produktų: Nekilnojamasis turtas, brangakmeniai, taurieji gėrimai ir pan.

Na, o jums belieka tik pasirinkti šioje gausybėje. Ir neapsirikti. O mes stengsimės palengvinti jums pasirinkti. 

Šaltinis: Visualcapitalist.com

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.