Investuojam į NFT. Nepakeičiami žetonai
Nepakeičiami žetonai (NFT, non-fungible tokens) naudojami daugybę atvejų: žaidimai, menas, DeFi ir pan. Kas tai per žetonai ir su kuo jie valgomi? Pagal apibrėžimą, NFT yra specialus kriptografiškai sukurtas prieigos raktas, kuris naudoja blockchain technologiją, kad susietų su unikaliu skaitmeniniu turtu, kurio negalima atkartoti.
Nepakeičiami žetonai skiriasi nuo kriptovaliutų arba kriptožetonų, tokių kaip bitcoin ar ether. NFT pradėti kurti pagrinde Ethereum platformoje, naudojant ERC-721 standartą. Tačiau dėl aukštų transakcijų kaštų pradėti kurti ir kitose kriptoplatformose. Viena iš tokių yra Binance Smart Chain su BEP-721 protokolu.
Pakeičiamumas ir nepakeičiamumas
Turtas, kurį galima pakeisti į kitą panašų, neprarandant jo vertės, vadinamas pakeičiamu. Tokio turto idealiu pavyzdžiu yra valiutos, nes jas galima keisti viena kitomis pagal kursą, tačiau turima vertė neprarandama. Taip pat pakeičiamas turtas yra dalus. Toks padalijimas taip pat išlaiko vertę. 1 eurą galima iškeisti į 100 centų – realiai niekas nepasikeičia. Taip pat toks turtas pasižymi universalumu. Paskolinote 10 eurų viena kupiūra, atgavote skolą kito numerio kupiūra arba keliomis skirtingo nominalo kupiūromis. Vis tiek atgavote vertę.
Su nepakeičiamais žetonais yra visai kitaip. Jie pasižymi unikaliomis, individualiomis savybėmis. Todėl apie jų dalumą ar pakeičiamumą negali būti nė kalbos. O jų bendrosios charakteristikos yra tokios:
- Retumas – NFT vertės dalį sudaro jų retumas. Nors jų galima sukurti bet kokį norimą kiekį, jų specialiai sukuriama mažai vertei padidinti.
- Nedalomas – NFT yra nedalomi į dalis, nors techniškai tai visiškai nesudėtinga. Tačiau gali įsigyti arba parduoti tik visą NFT arba nieko.
- Unikalumas – Tai turbūt svarbiausia visų NFT savybė. NFT turi amžiną informacijos kodą, kuriame įrašomas jų unikalumas. Praktiškai tai autentiškumo sertifikatas.
Nepakeičiami žetonai ir jų privalumai
NFT yra visai geras pavyzdys, kaip praktiškai galima pritaikyti blockchain technologiją. Pagrindiniais NFT privalumais laikomi šie:
- Juos galima perleisti – NFT prekiaujama specialiai tam skirtose platformose.
- Autentiškumas (tikrumas) – Blockchain technologija leidžia kurti autentišką skaitmeninį turtą. Technologijos esmė yra beveik nenulaužiamas ir nenukopijuojamas decentralizuotas nekintantis registras (ledger).
- Išlaiko autorystės ir nuosavybės teises – Kai NFT yra jau sukurtas, niekas negali pakeisti į blokų grandinę įrašytų duomenų.
NFT panaudojimo galimybės
Žaidimai
Čia NFT yra labai mėgstami. Nes leidžia išspręsti daugelį problemų. Šie žetonai leidžia daugelį žaidimų aksesuarų (pvz. ginklai) padaryti „mobiliais”. Juos lengva perkelti ir naudoti kituose žaidimuose. O tai visiškai keičia žeidimų sektoriaus ekonomiką.
Bene geriausiai žinomas yra CryptoKitties žaidimas Ethereum platformoje. Čia žaidėjai gali pirkti, parduoti, kolekcionuoti, veisti virtualias kates. Žaidimas siejamas su XX a. populiariu Tamagotchi žaidimu ir laikomas jo „tęsiniu” NFT. Būtent CryptoKitties bumas padarė Ethereum tinklą didžiausiu dApps’ų generatoriumi.
Skaitmeninis turtas
Platformoje Decentraland yra kuriamas virtualus pasaulis. Jame dalyviai gali pirkti virtualios žemės. Ir šiaip dalyvauti „gyvenime”. O decentralizuotas Web3 domenų vardų tinklas Ethereum Name Service naudoja NFT jų .ETH domenus būtų lengviau pirkti ir parduoti. Pavyzdžių galima daugiau rasti.
Identiškumas
Teigiama, kad NFT idealiai tinka kovojant su tapatybės vagystėmis. Skaitmenizuoti galima labai daug ką: tapatybę, akademinę kvalifikaciją, medicininius įrašus ir net daug kitų. Be to, menininkai gali savo kūrinius pervesti į NFT autorinėms teisėms apsaugoti. Nepakeičiami žetonai gali būti naudojami kaip priemonė dizainerių kūriniams apsaugoti nuo padirbinėjimo.
Kolekcionavimas
NFT tapo nauju vėju kolekcionavimo pasaulyje, nes juos galima kolekcionuoti, kaip bet kokį kitą kolekcinį objektą. Be to, tradiciniai kolekcionavimo objektai irgi keliasi į blockchainus. Austrijos paštas jau pradėjo leisti NFT pašto ženklus.
Prie kolekcionavimo galima priskirti skaitmeninius dailininkų darbus, taip vadinamus NFT Art. CryptoArt suskaičiavo, kad 2020 m. gruodį NFT paremtų darbų rinka pasiekė $8.2 mln. apyvartą. Tai reikšmingas šuolis, nes tų metų lapkritį rinka siekė tik $2.6 mln. apyvartą. Tuo tarpu visa NFT kolekcinių objektų rinka jau viršijo $130 milijardų apyvartą.
Taip pat skaitykite:
CryptoPunks
CryptoPunks yra atskira tema kolekcionavime. Savotiška subkultūra NFT subkultūroje. Projektas išgarsėjo 2021 m. sausį, kai Alien NFT buvo parduotas už 605 ETH ($760 000). Projektą paleido kompanija Larva Labs. Tikimasi, kad šie pakankamai primityvūs meno kūriniai taps itin patrauklūs jaunajai kartai. Jau dabar CryptoPunks tapo NFT ikona.
Rašymu metu pigiausias lotas pardavime buvo už 101.99 ETH ($312 681.97 USD); per paskutinius 12 mėn. parduota 12 812 lotų; projekto savaitinė apyvarta siekia 8 160 ETH ($25.35M); iš viso „pankų” parduota už 510 130 ETH ($1 340 mln.).
DeFi
Nepakeičiami žetonai palengva įeina ir į decentralizuoti finansavimo rinką. Ypač Yield farming strategijose. Pirmą kartą NFT (ERC-721) DeFi panaudotas tada, kai Yearn Finance išleido draudimo produktą Y.Insure 2020 metais. NFT leidžia įrašyti unikalias draudimo poliso savybes. To negalima padaryti su kitais ERC-20 žetonais.
NFT naudoja ir kiti DeFi projektai: MEME, Bancor, Enjin.
Monetizuoti savo veiklą
NFT pagalba jūs galite monetizuoti arba papildomai monetizuoti savo veiklą. Jau naudojami NFT vien tik naujienlaiškių prenumeratai, video transliacijoms (podcasts), video įrašams ir pan. Panašu, kad NFT naudojimo ribos nulemtos kūrėjo fantazijomis. T.y. ribų nėra,
Žinomiausi NFT projektai
Žemiau yra penki geriausi šiandieniniai NFT projektai.
- OpenSea – Tai didžiausia meno ir kolekcinių NFT platforma. Čia galima rasti ENS’ų, vistualių augintinių ir net žemės sklypų. NFT lotus galima įsigyti už ETH ir DAI. Bet yra galimybė ir banko koretele.
- Async.Art – Šitoje NFT platformoje galima ne tik pirkti ir/arba parduoti, bet taip pat ir sukurti NFT. Taip pat platforma turi keletą programavimo funkcijų, leidžiančių meno kūrėjams lengvai apibrėžti savo kūrinio išvaizdą ir elgesį. O tai leidžia pirkėjams nusipirkti tam tikro meno kūrinio dalį ar „sluoksnius“ ir juos pritaikyti.
- CryptoKitties – Aptarta aukščiau.
- Ethereum Name Service (ENS) – 2017 metais paleistas domenų vardų paslaugų projektas. Domenai vardas.ETH yra ERC721 tipo NFT. Todėl šiuo domenus galima pardavinėti NFT prekybos platformose. Į .ETH galima pervesti ir jau turimą domeną. Įdomumo dėlei pabandžiau pasižiūrėti, ar pavyktų aipt.lt padaryti aipt.eth. Pavyktų be problemų. Domeno metams kaina yra virš 160 USD. GAS fee 100 USD. Iš viso virš 260 USD už domeną. Bet NFT…
- Decentraland – Tai geriausias NFT projektas, orientuotas į virtualaus pasaulio platinimą. Projekto dalyviai perka virtualią žemę, o šio pasaulio „piliečiai” dar gauna ir specialius skaitmeninius identifikacijos pasus.
Kur galima įsigyti NFT?
Pagaliau priėjome prie bene svarbiausio klausimo: Tai kur galiu pirkti/parduoti? Tai jau anksčiau minėtoje platformoje OpenSea; bet dar yra Rarible ir Nifty Gateways – tai bene žinomiausios platformos 2021 m. vidurio duomenimis. Daugelis platformų veikia ir aukciono principu.
Nifty Gateway sukūrė ir paleido broliai dvyniai Duncan ir Griffin Cock Foster. Kiek vėliau sėkmingą projektą nupirko kriptokompanija Gemini, kurios įkūrėjai kiti broliai dvyniai Cameron ir Tyler Winklevoss.
SuperRare pasižymi jau išskirtinumu. Tiek kūrinių, tiek ir pačių kūrėjų. Ne kiekvienas, bandantis užsiregistruoti menininkas, įleidžiamas į platformą. NFT prekiaujama jau labai daug kur. Paštai prekiauja savo leidžiamų pašto ženklų NFT, NBA Top Shot NFT pardavinėjami pačiame NBA tinklapyje, bet koks NFT kūrėjas ir perpardavinėtojas gali pardavinėti, kur patinka. NFT pamažu plečiasi internete.
Be viso to, yra NFT platformas turinčių projektų žetonai (token). Pavyzdžiui, Decentraland turi žetoną MANA. O jį jau galima įsigyti kriptobiržose. Panašių žetonų yra daug. Ir bene daugiausia NFT projektų kriptovaliutų yra Binance biržoje.
Tai jei norite investuoti į NFT, bet nenorite kolekcionuoti, nenorite domėtis aktyviai kintančia rinka, nenorite mokėti kosminių GAS fee, investuoki į viską iš karto per žetonus. Jei projektas augs ir generuos pajamas, kils ir žetono kaina antrinėje rinkoje.
Pabaigai
NFT šiandien užima trečią poziciją kriptorinkoje po kriptovaliutų ir DeFi pagal kapitalizaciją ir populiarumą. Iš principo, tai ir trečias įgyvendintas blockchain protokolų panaudojimas. Ši rinka yra jauna, bet jau atradusi stiprią vietą po Saule. Ir reikia tikėtis, kad tai nebus vien tik mileniusų vienadienis žaisliukas ir bandymas staiga pralobti.
Nepakeičiami žetonai šiandien nepakeičiamais gali tapti virtualiame gyvenime. Kasdienybėje mes vis dar puikiai apsieiname be jų, o turime tą patį funkcionalumą. Juk vartotojui visiškai nesvarbu, ar tai ką jis naudoja yra blockchain ar ne. Galiausiai viskas susives į elementariausią patogumą ir kaštus. Tai turės kelis kartus lenkti mūsų telefonuose dabar naudojamas programėles.
Šaltinis: Coinmarketcap