IOTA – žvėris kriptorinkoje. Ar esate geras dresiruotojas?
IOTA – Daiktų Internetas. Kriptovaliuta IOTA eina su apibūdinimu „revoliucinis”. Kaip ir daug kas šioje rinkoje. Bet mums vis tiek įdomu, kas čia tokio revoliucinio, nes jei kriptovaliutos, nei Daiktų internetas jau daug metų nėra „revoliucijos”.
Kaip aprašoma pačiame IOTA tinklapyje, IOTA revoliucinė transakcijų ir duomenų perdavimo platforma daiktų interneto rinkoje. Jos pagrindą sudaro naujoviškas paskirstytas registras Tangle,
Ši technologija skiriasi nuo dabartinės blockchain technologijos ir leidžia greičiau ir paprasčiau pasiekti konsensusą peer-to-peer sistemoje. Grafike sugretinti bitcoin ir IOTA tinklai:
Šaltinis: https://medium.com/@linda.xie
IOTA panašumai ir skirtumai su bitcoin
Projekto komanda čia tikrai sugalvojo revoliucinį variantą – kriptovaliuta be blockchain. Moneta nėra kasama, todėl nereikia transakcijų patvirtinimo, tuo pačiu ir mokesčių. Bet ne taip viskas paprasta, kaip atrodo. Jei bitcoin tinkle transakcijas (blokus) patvirtina kasėjai, tuo pačiu rūpinasi ir jo saugumu, tai tinkle transakcijos kūrėjas privalo patvirtinti du ankstesnius tinklo blokus, atlikdamas tam tikrus skaičiavimus (computational work).
Tai savotiškas mokestis už transakcijas, tuo pačiu ir pasirūpinimas tinklo saugumu. Dėl to šiame tinkle gali atlikti smulkius lėšų pervedimus. Ko negalima padaryti bitcoin tinkle, kur vidutinis transakcijos mokestis siekia $26. O internete pasirodė informacija, kad kažkas sumokėjo $40 ar net $60 už transakciją.
IOT paleista 2015 m. gruodį. Crowdsale’e surinkta $500 000 bitcoinais. Bendruomenė paskyrė 5% IOTA žetonų organizacijai IOTA Foundation, kuri vysto ir tobulina IOTA’ą.
IOTA Tangle protokolas sukurtas Nukreiptos aciklinės diagramos (Directed Acyclic Graph) pagrindu. (DAG). Jos prielaida yra ta, kad kai atsiranda daug smulkių sandorių, tinklas gali plėstis daug sparčiau nes transakcijų patvirtinimai atliekami lygiagrečiai, t.y. galima atlikti daug patvirtinimų iš karto.
Priešingai bitcoin tinklui, kur blokai patvirtinimui stovi ‘eilėje’.
Saugumas
Jei blockchain’as savaime yra sąlyginai saugi technologija, Tangle reikalauja papildomo saugumo. Projektas remiasi savo fondo sukurtu Coordinator. Jis veikia kaip galiojančių sandorių kontrolinis punktas. Bet ir tai nėra galutinė išeitis. Ir IOTA kūrėjai dar daug dirba su tinklo saugumu, o Coordinator gali visiškai išnykti, nes nėra tobulas įrankis apsaugai.
Dabar kompanija skelbiasi padariusi daug kad tinklas būtų saugus, bet reikia dar daugiau laiko nei IOTA egzistuoja, kad iki galo įsitikintum saugumu. Beje, IOTA yra geras pavyzdys kitoms altcoin savo rūpesčiu dėl tinklo saugumo,’
Daiktų internetas
Jei su kriptovaliutomis daugmaž viskas aišku, tai kas per monas tas Daiktų internetas??? Teigiama, kad IoT (Internet of Things) yra elektroninių įrengimų sujungimas per internetą. Tai ne tik kompiuteriai ir išmanieji telefonai, bet ir automobiliai, buitinė virtuvinė, medicininė technika ir pan.
IoT ekosistema yra visi komponentai, kurie leidžia verslui, vyriausybėms ir vartotojams prijungti savo įrengimus prie IoT, kad galėtų saugoti, analizuoti informaciją, pasirūpinti saugumu. Ekosistemoje naudojami protokolai ir sąsajos, kurios leidžia atpažinti įrenginius ir juos sujungti.
Naudą iš daiktų interneto gauna šie sektoriai:
- gamyba;
- transportas;
- gynyba;
- žemės ūkis;
- infrastruktūra;
- mažmeninė prekyba;
- logistika;
- bankai;
- naudingų iškasenų gavyba;
- draudimas;
- išmanieji namai;
- maisto produktų gamyba;
- servisas;
- ligoninės;
- IoT bendrovės.
Įrengimai susijungia su kitais per interneto protokolą palaikančia platformas. Tokios platformos rinkoje jau yra:
- Amazon Web Services;
- Microsoft Azure;
- ThingWorx IoT Platform;
- IBM’s Watson;
- Cisco IoT Cloud Connect;
- Salesforce IoT Cloud;
- Oracle Integrated Cloud;
- GE Predix.
Kainos grafikas (Bitfinex)
Prekiauju biržoje IOTUSD ir IOTJPY porose.
Šiek tiek apie Daiktų internetą galima pasiskaityti ir čia: