Ir dar kartelį apie krizę, kurios nebus

Greičiausiai, Karlai, krizę mes prisikalbėsime čia vietoje, nei ji ateis iš tikrųjų. Ne, ne, nemanykime, kad naujų galimybių rinkinys, Vakaruose vadinamas krize, kada nors mus aplenks. Taip nebūna. Aš turiu omenyje „krizę“, apie kurią vis dažniau tu girdi kalbant.

Na, ok, pasaulio ekonomika tarsi ir lėtėja, visokios juodos gulbės D.Trumpo ir Xi Jinping pavidalu skraido. O virš ūkanotojo Albiono Borisas visais 12-ka juodvarnių laksto.

O kiek ta ekonomika lėtėja, pamatysime kaip tik šią savaitę. BVP įverčius skelbs JAV (antras įvertis), Kanada, Meksika, Prancūzija, Italija, Indija, Taivanas.

Šveicarija su Švedija skelbs tik preliminarius Bendrojo vidaus produkto įverčius.

PMI sukelia krizę

Rinkos dalyviai, kaip tai bebūtų keista, labai gerai prisimena prieš 10 metų praėjusią finansinę krizę. Nors gal būtų seniai tą pamiršę (pažiūrėk, kaip akcijų kainas užkėlė), jei ne centrinių bankų tryda.

O ir investuotojas pasitaikė kažkoks nervuotas. Į kiekvieną makrorodiklį reaguodamas vis ne isteriškai. Gap’ų šiais metais matėme indeksuose, akcijose – dar daugiau.

Ilgą laiką „normalizavę“ monetarinę politiką, centriniai bankai, pyst, ir nusprendė vėl paleisti „kiekybinį palengvinimą“, nes nu kažkaip mes per praėjusią krizę į kelnes daug pridėjom, tai šiemet iš anksto pasiruošėm.

Akcijos brangios?

Karlai, tu nematei brangių akcijų!.. O ir kas tau sakė, kad jos turi būti pigios? Kas? Benas? Na, tai čia jis tik taip norėjo. Ir aš taip noriu. Tik nuo jo laikų dabar reikia dar įvertinti ir beprotišką pinigų pasiūlą rinkoje.

Nes dėl to ir dėl perdėtų investuotojų lūkesčių nebeliko tokio dalyko, kaip Margin of Safety. Bet tame nieko baisaus, jei savo analizėje tai įvertini, t.y., jei eini koja kojon su rinka ir gyvenimu.

Akcijų kainos, pagal indeksus, yra tokios, gal galvoji, ar verta šiandien su jomis prasidėti. Tačiau atskiras pozicijas pasižiūrėjus, labai įdomių kompanijų akcijų šiandien galima rasti ir su nuolaida.

Akcijų grąža vidutinėje ir gal net ilgalaikėje perspektyvoje gali būti gerokai mažesnė bei matėme iki šios dienos

Bet gali būti, kad nuolaidos nusimato ir beveik visose pozicijoje. Tik nesakau, kad tai gali nutikti jau rytoj. Gal būt, tai nutiks tik kitąmet…

Ir dar kartelį apie krizę, kurios nebus
S&P 500, 1W

Bet kokiu atveju, žiūrint į neigiamo pajamingumo obligacijas, neskubančias kilti žaliavų kainas, Brexit ir Muitų karus, tai tik akcijos tau, Karlai, gali pasiūlyti didesnę nei infliaciją grąžą ilguoju laikotarpiu.

Bet nereikia labai užsvaigti tokiomis perspektyvomis, indeksams dabar esant aukštumose, akcijų grąža vidutinėje ir gal net ilgalaikėje perspektyvoje gali būti gerokai mažesnė bei matėme iki šios dienos.

Gali būti, kad Šiaurės Amerikos bei kylančios Azijos šalių akcijos bus pelningiausios artimiausiu metu. Bet tai nereiškia, kad Europos akcijos tapo nepatrauklios.

Paprasčiausiai, dėl šventos ramybės, vardan Brexit, sumažinkite euro zonos akcijų kiekį savo portfelyje. Ir dar labiau sumažinkite JK akcijų kiekį. Čia tik tiems, kurie nori ramiai miegoti ir adrenalinas juos vimdo…

Iš sektorių rinkitės vartotojų, technologijų ir komunikacijų sektorius. Vartojimas nestoja niekada (na taip, lėtėja, pasitaiko…), technologijos visada juda į priekį. Jei nejuda, tai vadinasi, ne technologija.

Ciklas ciklina krizę, krizė krizena

Taip, Karlai, tu šimtus kartų girdėjai apie ciklines akcijas, ekonominius ir verslo ciklus, bet tau niekas niekada neparodė nė vieno ciklo pabaigos ir jau tikrai – pradžios.

Todėl tas baubas egzistuoja kažkur anapus rinkos, Aišku, yra visokiausių makrorodiklių, kurie juda aukštyn-žemyn; žemyb-aukštyn. Bet jie taip juda dažniausiai todėl, kad yra taip matematiškai sukurti, o ne todėl, kad tokie cikliniai gamtos dėsniai.

Ne visi PMI rodikliai yra cikliniai. Švytuokliniai indeksų svyravimai dar nebūtinai reiškia gerai-blogai. Etikečių svyravimas ant PMI atsiranda dėl to, kad kažkam PMS. Nes, nu ne, toks gyvenimas…

Ir dar kartelį apie krizę, kurios nebus
JAV ISM Pramonės indeksas ir BVP (raudona linija)

Bet jūs nepasiduokite provokacijoms. Jei jums pasakė, kad yra juoda, visada turėkite galvoje, kad juoda yra tam sakytojui sakymo metu ir tai jo subjektyvus matymas.

Kitais žodžiais tariant, kuo mažiau leisite sau, kad kas nors primestų jums savo „realybę“ apie rinką, tuo pelningesnės jūsų investicijos ar jūsų tradingas bus. C’est la vie!

JAV verslininkai krizės dar nemato. Tačiau elgiasi atsargiai ir atsargų savo neskuba į sandėlį krauti. Viskas būtų kaip ir gerai. Tačiau yra rizika, kad tai gali sukelti domino, o vėliau ir lavinos efektą.

Ir dar kartelį apie krizę, kurios nebus
JAV Verslo atsargos

Bet jei centrinių bankų vadovai pasiplonins liežuvius, jiems pavyks investuotojus kažkiek nuraminti, kaip ne kartą yra buvę.

Va taip ir gyvenam, bro.

Rašyk laiškus.

%d bloggers like this: