Išmanusis kontraktas. Blockchain Smart Contract

Išmanusis kontraktas – tai Aš

Sveiki, aš esu Išmanusis kontraktas. Kūrėjai mane vadina Smart Contrakt. Kas aš toks?

Aš esu protokolas, reguliuojantis sandorius (kontraktus). Ir ne bet koks protokolas, o specialusis. Mano paskirtis yra pasirūpinti, kad sandoris būtų įvykdytas teisingai, sutartomis sąlygomis ir laiku.

Mane sukūrė tam, kad kontraktai, ypač ilgalaikiai ir pasikartojantys, būtų vykdomi automatiškai, nedalyvaujant jokiai trečiai šaliai, sakysim, bankui, depozitriumui ar kliringui.Išmanusis kontraktas. Blockchain Smart Contract

Kaip aš atsiradau?

Aš daug senesnis nei atrodau iš tikrųjų. Mane pirmą kartą savo raštuose paminėjo kompiuterių mokslininkas ir kriptografas Nick Szabo dar 1994 m. Vadinasi, aš gimiau dar praeitame tūkstantmetyje.

Jis aprašė, kaip aš turėčiau veikti, tačiau tuometinėje aplinkoje dar nebuvo poreikio ir galimybių mane panaudoti. Tačiau blockchain technologijų panaudojimas leido prisiminti apie mane.

Aš pradėjau gyvenimą ir šioje dinamiškoje rinkoje keičiuosi ir aš pats. Nes pirminis mano protokolas visų šiuolaikinių poreikių patenkinti negali.

Kaip aš veikiu?

Dažniausiai mano veiklos principą apibūdina vaizdžiai. Sako, kad mano veikimas panašus kaip prekybos automato. T.y. aš vykdau tik tas instrukcijas, kurios man yra surašytos ir daugiau nieko.

Kontrakto sąlygos ir turtas yra koduojami ir užrašomi blokų grandinės bloke. Šis kontraktas paskirstomas ir kopijuojamas daug kartų tarp platformos mazgų (nodes).

Kai ateina laikas, kontraktas suveikia ir vykdomos sutartyje numatytos sąlygos. Viskas atliekama automatiškai.

Tokio kontrakto pavyzdžiu galėtų būti obligacijų kuponų išmokėjimas jų turėtojams.

Ko reikia, kad aš galėčiau būti sukurtas?

Išmaniajam kontraktui sukurti reikia:

Kontrakto objekto – tai kažkokios prekės, paslaugos ar, kaip matėm, obligacijų kuponai.

Skaitmeninio parašo – visi sandorio dalyviai sutartį patvirtina skaitmeniniu privačiu raktu.

Kontrakto sąlygų – sutarties sąlygų tikslios sekos vykdymas. Pasirašo visi dalyviai.

Decentralizuotos platformos – turi būti decentralizuota blockchain platforma su išmaniaisiais kontraktais tarp mazgų.

Kur realiai aš galiu būti panaudotas?

Išmanusis kontraktas. Blockchain Smart ContractO, mano panaudojimas gali būti labai platus. Aš labai gerai tinku balsavimo sistemoms. Balsavimo rezultatai įdedami į tinklo blockchain ir paskirstyti tarp mazgų.

Visi duomenys užšifruojami ir laikomi anonimiškai. Toks būdas visiškai eliminuoja bet kokią galimybę manipuliuoti balsavimu.

Taip pat aš geras pagalbininkas logistikoje. Juk tiekimo grandinė būna pakankamai ilga ir susideda iš daugelio etapų. Naujas etapas prasideda tik tada, kai pilnai baigiamas. Tai užima daug laiko ir neproduktyvu.

O mano pagalba visa grandinė susekama labai greitai ir naujas etapas pradedamas nedelsiant. Tuo pačiu aš demonstruoju visišką skaidrumą ir per mane sukčiavimas neįmanomas.

Taip mano pagalba galima sekti visą pristatymo kelią ir visą tai integruoti su Daiktų internetu (Internet of Things).

Kokia iš manęs nauda?

Čia nieko naujo. Išmanusis kontraktas naudoja visus blockchain privalumus.

Saugumas – informacijos paskirstymas tarp mazgų.

Ekonomija ir greitis – viskas atliekama automatiškai.

Standartizavimas – mano brolių rinkoje yra labai daug. Tačiau bet kurį galima pritaikyti savo poreikiams.

Mano minusai?

Tai aišku, kad aš turiu daug trūkumų, nes neseniai sukurtas ir dar neseniau pradėtas naudoti, todėl nuolat esu tobulinamas.Išmanusis kontraktas. Blockchain Smart Contract

Visų pirmą vienas didžiausių mano trūkumų yra žmogiškasis faktorius. Taip, tas pats, kaip ir visur kitur. Juk mano protokolą rašo žmogus, o čia padaryti klaidą labai lengva.

Dar ne visos valstybės turi teisinius reguliavimus blockchain technologijoje. Todėl plačiai naudoti manęs dar negalima dėl teisinio reguliavimo nebuvimo.

Sąnaudos? O taip, žinoma. Mane suprogramuoti specialiems tikslams reikia profesionalo. Jis kainuoja.

Kur mane galėtumėte susikurti?

Šiandien visos kriptoplatformos arba jau turi mane, arba diegia. Čia mes skiriamės šiek tiek savo galimybėmis, šablonų įvairove, reikalavimų vartotojams.

Šiandien nurodyti konkrečias vietas nėra jokios prasmės, nes tokių naujų atsiranda kas valandą. Bet čia galite pasinaudoti mano sukūrimo paslaugomis, o čia va galite patikrinti savo pačių sukurtą išmanųjį kontraktą.

Facebook Komentarai
%d bloggers like this: