Pirmadienis, 20 gegužės, 2024
Mokomieji Straipsniai

Kaip uždirbti? Dvidešimt devinta dalis. Išvestiniai instrumentai 1

Šiandien – išvestiniai instrumentai. Pradžioje pacituokime Voreną Bafetą, kuris pasakė, kad išvestiniai instrumentai (derivatives) yra masinė finansinio naikinimo priemonė. Tačiau jis ir pats savo portfelyje turi dervatyvų. Mes susipažinsime su pagrindiniais išvestiniais instrumentais, kad jie nebūtų naikinimo priemone.

Fovardai (FORWARD)

Sąlyginiai paprastas išvestinis instrumentas (derivative). Tai susitarimas pirkti arba parduoti turtą sutarta kaina sutartu laiku ateityje. Jis panašus į Spot kontraktą (rinkos kaina). Skirtumas tas, kad Spot yra susitarimas pirkti arba parduoti turtą sutarta kaina šiandien. Fovardai sudaromi nebiržinėje rinkoje tarp finansinių institucijų ir jų klientų.

Fovardo kontaktai populiariausi Forexe. Tai stambių bankų mėgstamas instrumentas. Fovardo kontraktais bankų klientai saugosi nuo valiutų rinkos rizikos. Kaip tai veikia?

JAV kompanija žino, kad po pusės metų jiems reikės 1 milijono svarų sandoriui finansuoti. Galima svarus pirkti dabar. Jei svaras dar pakils dolerio atžvilgiu, kompanija tik laimės. Bet jei svaras nukris, kompanija patirs nuostolių. Ji nenori rizikuoti. Be to milijonas jai reikalingas dabar kaip apyvartinės lėšos.

Pavyzdys

AB „Apranga“ ruošiasi naujo sezono kolekcijos pristatymui. Ji sutaria su gamintoju, kad po kelių mėnesių jis pristatys naują rūbų kolekciją, o AB „Apranga“ už ją sumokės 10 mln. JAV dolerių. Kompanija pajamas gauna litais ir nori apsisaugoti nuo dolerio pabrangimo. Kreipiasi į savo banką ir sudaro Fovardo kontraktą.

Jei šiandien dolerio Spot kaina 2,5974 LTL, tai 3 mėn. Fovardas bus apie 2,5985 LTL. Kas bus, jei doleris pakils iki 2,5995? Vietoj 25 995 000 LTL  AB „Apranga“ už dolerius sumoka 25 985 000 LTL. Sutaupo 10 000 LTL. Jei doleris pakyla iki 2,5980 LTL, tai AB „Apranga“ praranda 5 000 LTL.

Šitas skirtumas vadinamas Fovardo kontrakto verte: Vertė=F-S – long Fovardo atveju, ir Vertė=S-F – short Fovardo atveju.

  • F-Fovardo kontrakte numatyta kaina;
  • S-Spot kaina Fovardo vykdymo dieną.

Fovardo kontraktas naudojamas investicijoms apsaugoti, tiksliai žinoti būsimus pinigų srautus, ypač kai dirbama su valiutomis ir didelėmis sumomis. Fovardai naudojami ir arbitražui daryti.

Ateities sandoriai (FUTURES)

Kaip ir Fovardai, Ateities sandoriai yra dviejų šalių susitarimas pirkti arba parduoti turtą sutarta kaina sutartu laiku ateityje. Tačiau priešingai nuo Fovardų, Ateities sandoriais prekiaujama biržoje. Todėl Ateities sandoriai standartizuojami ir turi reguliavimo mechanizmą, garantuojantį, kad kontraktas bus tikrai įvykdytas.

Didžiausiomis Ateities sandoriai biržomis laikomos Chicago Board of Trade ir Chicago Mercantile Exchange. Čikagoje ir kitose biržose prekiaujama kiaulienos papilvių, galvijų, cukraus, kavos, vilnos, medienos, vario, aliuminio, cinko, aukso, akcijų indeksų, valiutų, vyriausybės obligacijų Ateities kontraktais.

Ateities kontraktų kainą biržoje lemia pasiūlos ir paklausos dėsnis. Anksčiau aprašyti Opcionai irgi yra vienas tokių išvestinių instrumentų. Nuo Fovardų ir Ateities sandorių skiriasi dar ir tuo, kad Opcionas kainuoja.

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.