Antradienis, 27 vasario, 2024
Mokomieji Straipsniai

Japoniškos žvakės. Tendencijos pasikeitimo modeliai

Japoniškos žvakės. Įžanga. Techninės analizės (TA) priešininkams reikėtų žinoti, kad žvakės pradėtos naudoti 300 metų atgal. Ar tikrai tiek metų žmonės galėtų save mulkinti „kažkokiom nesąmonėm apie TA“? Tais laikais Japonijoje jau gyvavo ryžių birža, kurioje dirbo japoniškų žvakių pradininkas M. Homma.

Jis neapsiribojo žvakučių paišymų – buvo išanalizavęs visus istorinius duomenis apie ryžių kainą, vykdė orų prognozės tyrimus. Jis turėjo ryšių sistemą – tam tikru atstumu buvo išdėstęs žmones, kurie, užsilipę ant stogų, vėliavų pagalba perduodavo naujienas. Tai parodo, kad Homma visada miksavo fundamentinę analizę su technine.

Iš tikrųjų, žvakės yra tik vienas iš būdų pavaizduoti keletą kintamųjų: atidarymo, uždarymo, aukščiausią ir žemiausią kainas (OHLC). Vakaruose naudojami barai, rytuose žvakės. Bent jau taip buvo anksčiau. Jei žvakė yra baltos (žalios) spalvos – šios dienos tendencija – į viršų. Jei žvakė yra juodos (raudonos) spalvos – tai dienos tendencija – žemyn. Žvakės naudojamos dienos, savaitės, mėnesio, minučių grafikams piešti.

Žvakės ne tik parodo, kaip kaina kito praeityje. Japonai sugalvojo tam tikrus modelius, pagal kuriuos galima spėti, kaip kaina kis ateityje. Yra dvi pagrindinės modelių kryptys – tendencijos pasikeitimo (reversal patterns) modeliai ir tendencijos palaikymo (Continuation patterns) modeliai.

Japoniškos žvakės – Tendencijos pasikeitimo modeliai

Biržoje galimos 3 tendencijos – į viršų (up), į apačią(down) ir horizantali (flat). Retai kada būna staigus tendencijos pasikeitimas. Dažniau kaina po truputį keičia judėjimo kryptį į priešingą tendenciją.

Plaktukas (Kanazuchi /Tonkachi/Hammer)

Tendencijos patvirtinimas būtinai reikalingas. Bulių tendecijos modelis.

Vienas iš svarbiausių krypties pasikeitimo indikatorių. Esant žemėjančiai tendencijai, jos apačioje atsiranda Plaktukas, kuris pakeičia tendenciją į kylančią arba horizontalią. Būtinas indikatoriaus patvirtinimas kitą dieną.

Patvirtinimas gaunamas, kai žvakė, einanti po plaktuko (nebūtinai pirma po plaktuko) turi aukštesnę uždarymo kainą nei plaktuko maksimali kaina. Tiek Hammer, tiek Hanging Man indikatorių sudaro nedidelis kūnas (atidarymo ir uždarymo kainos) ir ilgas šešėlis. Šešėlis turi būti du tris kartus didesnis už kūną. Kūno spalva nėra svarbi. Viršutinis šešėlis gali būti daugiausia 10% bendro ilgio.

Japoniškos žvakės. Tendencijos pasikeitimo modeliai
Plaktukas

Pakaruoklis (Kubitsuri/Hanging man)

Tendencijos patvirtinimas būtinai reikalingas. Meškų tendecijos modelis.

Esant kylančiai tendencijai jos viršuje susiformavus Pakaruokliui, galimas tendencijos pasikeitimas. Būtinas indikatoriaus patvirtinimas kitą dieną. Hanging Man indikatorių sudaro nedidelis kūnas (atidarymo ir uždarymo kainos) ir ilgas šešėlis (minimali dienos kaina). Šešėlis turi būti du/tris kartus didesnis už kūną. Kūno spalva nėra svarbi. Viršutinis šešėlis gali būti daugiausia 10 % bendro ilgio.

Japoniškos žvakės. Tendencijos pasikeitimo modeliai
Pakaruoklis

Plaktuko ir Pakaruoklio žvakėms kūno spalva nesvarbi. Šešėlių ilgiai svarbu. Giminingas modelis yra Doji-Drakonas.

Prarijimas (Engulfing)

Rekomenduojama sulaukti indikatoriaus patvirtinimo

Kaip galima matyti iš pavyzdžio, galimi du šio indikatoriaus variantai – meškų ir bulių uždengimas. Modelis susideda iš dviejų žvakių, kuriame antrosios žvakės kūnas visiškai uždengią pirmosios žvakės kūną. Žvakių šešėliai nedaro įtakos šiam modeliui.

Pirmos dienos žvakės spalva turi sutapti su tendencija – kylančioje tendencijoje balta (žalia) žvakė, krentančioje – juoda (raudona). Antros dienos žvakės spalva turi būti priešinga. Pirmos dienos apyvarta turėtų būti nedidelė, o antrą dieną turi būti aiškus apyvartos padidėjimas. Nors šiais laikais tokią tendenciją sunku pastebėti. Trečios dienos žvakė turėtų patvirtinti tendencijos pasikeitimą.

Japoniškos žvakės. Tendencijos pasikeitimo modeliai
Prarijimas
Japoniškos žvakės. Tendencijos pasikeitimo modeliai
Prarijimas

Šis modelis susiveda į Pakaruoklio ir Plaktuko modelius, jei abi žvakes sulietume.

Harami

Patvirtinimas privalomas

Harami yra priešingybė Prarijimo modeliui – pirmos dienos žvakė yra didesnė, o antros dienos žvakė yra pirmos dienos žvakės rėmuose. Harami japonų kalboje reiškia „nėščia“. Nustatant šį modelį šešėliai neturi daryti įtakos.

Pirmos žvakės spalva turi sutapti su tendencija (bet nebūtinai) – kylančioje – balta (žalia), krentančioje – juoda (raudona). Pirmos dienos kūnas turi būti pakankamai didelis, o antros dienos žvakės kūnas turi būti pirmos dienos žvakės rėmuose.

Žvakių minimumai arba maksimumai gali sutapti, tačiau žvakių kūnai negali būti vienodo ilgio. Didžiosios žvakės kūnas turi būti didesnis ne mažiau kaip 30%. Mažosios žvakės spalva turi būti priešingos spalvos nei didžiosios žvakės.

Antros dienos apyvarta turi viršyti pirmos dienos apyvartą bulių modelyje, o meškų modelyje pirmos dienos apyvarta turi būti didesnė. Tendencijos lūžis meškų modelyje būtų patvirtintas tuomet, jei trečią dieną atidarymo kaina būtų mažesnė, o bulių modelyje atidarymo kaina aukštesnė už antrą dieną.

Japoniškos žvakės. Tendencijos pasikeitimo modeliai
Harami
Japoniškos žvakės. Tendencijos pasikeitimo modeliai
Harami

Giminingi modeliai yra Harami Are ir Harami Sage. Kylančiame trende Harami susiveda į Krentančios žvaigždės modelį, o krentančiame trende – į Popierinio lietsargio modelį.

Harami kryžius (Harami yose sen/Harami cross)

Tendencijos pasikeitimo patvirtinimas rekomenduojamas, bet neprivalomas.

Japoniškuose modeliuose Doji yra labai svarbus indikatorius. Doji žvakė yra ta, kurios atidarymo ir uždarymo kainos yra lygios arba labai panašios. Tokiu būdu sudaroma žvakė, kuri neturi kūno arba jis labai mažas. Tai parodo, kad rinkoje nėra aiškios krypties ir persvaros. O jei prieš tai buvo aiški tendencija, tai vienas iš ženklų, kad tendencija gali baigtis.

Šis modelis atpažįstamas, jei pirma dieną yra ilga žvakė, kurios spalva sutampa su tendencija. Antrą dieną atsiranda Doji žvakė, kurios atidarymo ir uždarymo kainos panašios. Taip pat Doji žvakė yra pirmos žvakės kūno ribose. Doji žvakės dieną apyvarta būna sumažėjusi.

Japoniškos žvakės. Tendencijos pasikeitimo modeliai
Harami kryžius
Japoniškos žvakės. Tendencijos pasikeitimo modeliai
Harami kryžius

Harami kryžius gali būti Trijų kkylančių arba Trijų krentančių žvakių modelio pradžia.

Apverstas plaktukas, krentanti žvaigždė (Tohba/Inverted hammer, Nagare Boshi/Shooting star)

Patvirtinimas privalomas.

Apversto plaktuko modelis pasireiškia krentančioje meškų tendencijoje. Turi ilgą šešėlį ir mažą kūną, kuris yra naujas minimumas. Šešėlis turi būti ne ilgesnis nei 2 kartai kūno ilgio. Šis modelis turi būti patvirtintas kitą sesiją, kur atidarymo/uždarymo kainos turi būti aukščiau nei Inverted hammer kūnas.

Kylančioje tendencijoje galime stebėti modelį Krentanti žvaigždė. Šį modelį sudaro žvakė, kurios kūnas yra mažas, o šešėlis stiebiasi į viršų (virš kūno) ir turi būti tris kartus ilgesnis už kūną. Svarbu, kad žvakė turėtų langą su prieš tai buvusia žvake. Shooting star nėra pagrindinis tendencijos pasikeitimo modelis.

Modelių patikimumui žiūrimos praėjusių dienų žvakės. Apversto plaktuko modelis susilieja į vieną krentančią ilgą žvakę. Krentančios žvaigždės modelis susilieja į vieną ilgą kylančią žvakę su ilgu šešėliu viršuje.

Tendencijos pasikeitimo modeliai
Apverstas plaktukas
Tendencijos pasikeitimo modeliai
Krentanti žvaigždė

Prošvaistė debesyse (Kirikomi/Piercing line)

Patvirtinimas rekomenduojamas, bet nebūtinas. Krentančios tendencijos pasikeitimo modelis

Kaip matome iš paveiksliuko, tai krentančios tendencijos modelis, kurį sudaro dvi žvakės. Pirmoji žvakė palaiko tendenciją ir yra juodos (raudonos) spalvos. Antroji žvakė yra balta (žalia) ir jos atidarymo kaina yra žemiau nei juodos žvakės uždarymo kaina. Taip pat baltos žvakės uždarymo kaina yra aukščiau nei juodos žvakės kūno centras.

Tendencijos pasikeitimo modeliai
Prošvaistė debesyse

Jei antra žvakė neužsidaro aukščiau pirmos žvakės pusės, geriau palaukti labiau buliškų signalų.

Šis modelis susiveda į Popierinio lietsargio ir Plaktuko modelius.

Juodų debesų uždanga (Cabuze/Dark-cloud cover)

Meškų tendencijos indikatorius. Patvirtinimas nebūtinas

Krentančios tendencijos modelis, priešingybė Piercing line modeliui. Šio modelio reiktų ieškoti kylančioje tendencijoje. Pirmą dieną turime baltą (žalią) žvakę, kuri patvirtina kylančią tendenciją. Po jos seka juoda (raudona) žvakė, kurios atidarymo kaina yra aukščiau nei baltos žvakės maksimali (H) kaina.

Bet juodos (raudonos) žvakės uždarymo kaina yra žemiau nei baltos žvakės vidurys. Tokiu būdu yra uždengiama didelė dalis baltos (žalios) žvakės ir vaizdas tampa panašus į juodų debesų uždangą.

Tiksliai tokio modelio grafikuose buvo sunku. O ir rastame kylantis trendas nėra toks akivaizdus, kaip norėtųsi. Kelis kartus radau visai gražų modelį, tačiau kainos ir toliau kilo… Tačiau jei tokio modelio ir nerasite, visada atkreipkite trendo viršūnėje dėmesį į skirtingų spalvų Maribozu.

Tendencijos pasikeitimo modeliai
Juodų debesų uždanga

Debesų modelis susilieja į Krentančios žvaigždės modelį.

Doji žvaigždė (Doji star)

Išsamiai modelis aprašytas čia.

Rytinė ir vakarinė žvaigždės (Morning star ir Evening Star/ Sankawa ake no myojyo ir Sankawa yoi no myojyo)

Patvirtinimas nereikalingas.

Rytinė žvaigždė – galima bulių tendencja, todėl ieškome šio modelio, kai yra žemėjanti tendencija. Rytinės žvaigždės modelį sudaro trys žvakės. Pirmą dieną turi būti ilga juoda (raudona) žvakė. Kitą dieną matome žvakę, kurios kūnas yra mažas, ji yra žemiau nei juoda (raudona) žvakė ir jas skiria langas (neužpildytas tarpas).

Antros žvakės kūno spalva nėra svarbi. Trečią dieną – balta (žalia) žvakė, kuri uždengia dalį juodos (raudonos) žvakės kūno. Būtų gerai, jei tarp antros ir trečios žvakės irgi būtų langas.

Tendencijos pasikeitimo modeliai
Rytinė žvaigždė

Meškų tendencijos pradžią – vakarinę žvaigždę sudaro trys žvakės. Pirmą dieną – ilga balta (žalia) žvakė, kitą dieną – turime žvakę mažu kūnu. Tarp pirmos ir antros žvakės turi būti langas – kaina neužpildytas tarpas. Antros žvakės spalva neturi reikšmės. Trečią dieną – juoda (raudona) žvakė, kuri uždengia dalį pirmosios. Būtų idealu, jei trečios dienos žvakė būtų atitrūkusi nuo pirmos žvakės – turėtų langą. Šio modelio reikia ieškoti kylančioje tendencijoje.

Tendencijos pasikeitimo modeliai
Vakarinė žvaigždė

Modelis lankstus, nes nebūtina, kad tarp antros ir trečios žvakių būtų gap’as. Kuo ilgesnis trečios žvakės kūnas, tuo geriau. Giminingi modeliai yra Rytinė doji ir vakarinė doji žvaigždės.

Rytinė doji ir vakarinė doji žvaigždės (Morning doji star ir Evening doji star / Ake no myojyo doji bike ir Yoi no myojyo doji bike minamijyuji set)

Patvirtinimas nereikalingas.

Šie modeliai yra identiški prieš tai aprašytiesiems – skirtumas tik tas, kad antroji žvaigždė yra doji. Būtent šis skirtumas ir lemia, kad šie modeliai yra stipresni už prieš tai aprašytuosius.

Tendencijos pasikeitimo modeliai
Rytinė doji žvaigždė
Tendencijos pasikeitimo modeliai
Vakarinė doji žvaigždė

Modelis lankstus. Kuo ilgesnė trečia žvakė, tuo didesnė trendo vertimosi tikimybė. Modeliai susiveda į vieną Krentančios žvaigždės ir/arba Antkapio modelius.

Dvi pakilusios varnos (Upside gap two crows / Shita banare niwa garasu)

Patvirtinimas nereikalingas, bet rekomenduojama.

Kaip matome iš paveiksliuko, šį modelį sudaro trys žvakės. Tai yra meškų tendencijos modelis ir turi būti tik kylančioje tendencijoje, kuri bus pakeista. Pirma žvakė – ilga, balta (žalia), palaikanti tendenciją, po kurios seka dvi juodos (raudonos) žvakės.

Antra ir trečia žvakės turi sudaryti langą (gap’ą) su pirma žvake. Trečios žvakės atidarymo kaina yra aukščiau antros žvakės atidarymo kainos, bet trečios žvakės uždarymo kaina yra žemiau nei antros. Tokiu būdu trečia žvakė uždengia antrąją.

Tendencijos pasikeitimo modeliai
Dvi pakilusios varnos

Modelis labai nelankstus. „Varnų” žvakės turi būti tiksliai tokios, kokios yra nurodytos modelyje. Jei trečia žvakė yra kitokia, tai jau turėsime ir kitą modelį. Modelis susiveda į didelę baltą (žalią) žvakę su ilgu šešėliu viršuje. Ir kadangi tai yra meškų vertimosi modelis, tai geriausiai sulaukti patvirtinimo – tolimesnio kainos mažėjimo.

Kontrataka (Counterattack arba Meeting lines/Deaisen)

Patvirtinimas pageidaujamas.

Pagrindinė šio modelio idėja – dvi priešingos spalvos ilgos žvakės, kur pirmos ir antros žvakių uždarymo kainos yra vienodos. Žemėjančioje tendencijoje reikia ieškoti juodos (raudonos) ilgos žvakės. Kitą dieną turi būti balta (žalia) ilga žvakė, o jos uždarymo kaina labai panaši į pirmos dienos uždarymo kainą.

Tendencijos pasikeitimo modeliai

Kylančioje tendencijoje pirmą dieną yra balta (žalia) ilga žvakė, po kurios seka ilga juoda (raudona) žvakė, kurios uždarymo kaina sutampa su pirmos žvakės uždarymo kaina. Pirmos dienos žvakė visada atspindi tendenciją – kylančioje – balta (žalia) žvakė, krentančioje – juoda (raudona). Antros dienos žvakė turi būti priešingos spalvos pirmajai žvakei.

Kontataka

Modelis pakankamai lankstus. Idealiu atveju geriausia, kad abi žvakės būtų maribozu. Tačiau antra žvakė dažniau pasitaiko trumpesnė, o uždarymo kainos ne visada tiksliai sutampa. Todėl reikalingas patvirtinimas. Bulių vertimosi atveju reiktų, kad trečia žvakė taip pat būtų balta (žalia); meškų vertimosi atveju – juoda (raudona).

Sugriebimas už diržo (Belt hold/Yorikiri)

Patvirtinimas būtinas

Šio modelio žvakė visada bus be šešėlio viename gale. Krentančioje tendencijoje galime rasti ilgą baltą (žalią) žvakę. Jos atidarymo kaina yra naujas minimumas, uždarymo kaina aukštesnė, bet nebūtinai dienos maksimumas. Šis modelis – tai bulių tendencijos modelis.

Tendencijos pasikeitimo modeliai
Sugriebimas už diržo

Meškų modelyje turi būti kylanti tendencija ir juoda (raudona) žvakė, kurios atidarymo kaina yra naujas maksimumas, uždarymo kaina yra žemiau, bet nebūtinai dienos minimumas.

Tendencijos pasikeitimo modeliai
Sugriebimas už diržo

Kuo ilgesnė žvakė, tuo didesnė tikimybė, kad tendencija pasikeis. Jei šis indikatorius dažnai pasikartoja grafike – didelė tikimybė, kad indikatorius bus netikslus. Ši taisyklė galioja visiems modeliams.

Modelį sudaro viena žvakė, tai lankstumui nėra erdvės. Ir žvakė turi būti gerokai ilgesnė už aplinkines žvakes.

Trys balti kareiviai (Three white solders/Sanpei / Aka sanpei)

Patvirtinimas nereikalingas. Nauja bulių tendencija.

Šis modelis turi būti krentančioje tendencijoje ir tris paskutines dienas – baltos (žalios) žvakės, kurių uždarymo kaina sudaro vis naują maksimumą, o atidarymo kaina turi būti prieš tai buvusios žvakės kūno ribose (išskyrus pirmą baltą (žalią) žvakę). Geriau būtų, kad atidarymo kaina būtų aukščiau buvusios žvakės kūno centro.

Tendencijos pasikeitimo modeliai
Trys balti kareiviai

Modelis susiveda į vieną ilgą bulių žvakę, todėl patvirtinimas nėra būtinas. Giminingas modelis yra Atmušta ataka.

Priešakinis blokas arba Atmušta ataka (Advance Block/Sakizumari)

Siūloma sulaukti patvirtinimo. Nauja meškų tendencija

Modelis labai panašus į prieš tai aprašytąjį. Esminis skirtumas yra tas, kad šio modelio reikėtų ieškoti kylančioje tendencijoje, tuo tarpų trijų baltų kareivių – krentančioje.

Šis modelis turi būti sudarytas iš baltų (žalių) žvakių, kurių uždarymo kaina pasiekia vis naujus maksimumus, o atidarymo kaina yra prieš tai buvusios žvakės rėmuose. Antros ir trečios žvakių viršutinių šešėlių ilgėjimas yra blogas ženklas – galimas tendencijos pasikeitimas. Taip pat žvakių kūnai turėtų mažėti su kiekviena diena.

Tendencijos pasikeitimo modeliai
Atmušta ataka

Nors modelis susiveda į vieną baltą (žalią) ilgą žvakę, jis yra meškų vertimosi modelis. Ir nors pasitaiko labai retai, Atmušta ataka yra signalas, kad jau galima malinti long pozicijas savo portfelyje.

Trys juodos varnos (Three black crows/Sanba garasu)

Patvirtinimas nereikalingas. Meškų tendencijos pradžia.

Trijų juodų varnų modelis yra priešingas trijų baltų kareivių modeliui. Šio modelio reikia ieškoti kylančioje tendencijoje su trejomis juodomis (raudonomis) žvakėmis. Kiekvienos žvakės atidarymo kaina yra prieš tai buvusios žvakės rėmuose, o uždarymo kaina – lokalūs minimumai.

Tendencijos pasikeitimo modeliai
Trys juodos varnos

Pavadinimas kildinamas iš japoniškos patarlės: Blogos naujienos turi sparnus.

Modelis susiveda į vieną ilgą juodą (raudoną) žvakę, kas tik patvirtina modelio tendenciją ir patvirtinimas nereikalingas. Taip pat būtų gerai, kad pirmoji „varna” būtų žemiau kilimo trendo viršūnės. Tai sustiprina modelį.

Rizika – buliai susipirkinėja atpigusius aktyvus.

Giminingas modelis yra Trys vienodos varnos. Iš principo, tai tas pats modelis, tik jo žvakių dydžiai labai panašus.

Dvi juodos varnos (Two black crows/Niwa garasu)

Patariama sulaukti patvirtinimo. Nauja meškų tendencija

Kylančioje tendencijoje matome baltą (žalią) žvakę, po kurios seka juoda (raudona) žvakė. Tarp jų turi būti langas-gap’as. Trečios žvakės atidarymo kaina yra antros žvakės rėmuose, o uždarymo kaina uždengia dalį baltos (žalios) žvakės.

Kaip matome iš šio modelio, langas į viršų yra uždaromas su trečia žvake, o tai tik parodo, kad meškų jėga didėja. Antros žvakės mažas kūnas ir juoda (raudona) spalva parodo, kad nėra aiški kryptis, o trečią dieną meškos įgauna persvarą.

Tendencijos pasikeitimo modeliai
Dvi juodos varnos

Trečia modelio (arba antra varna) išreiškia modelio meškų charakterį. Kuo ji ilgesnė, tuo charakteris stipresnis. Modelis susiveda į Krentančios žvaigždės modelį. Giminingas modelis – Dvi pakilusios varnos.

Pabaigai

Šiame tekste buvo apžvelgti pagrindiniai tendencijos pasikeitimo modeliai. Jų yra daugiau, bet jie yra arba reti, arba esamų modelių praplėtimai.

Japoniškos žvakės nėra panacėja blogam investavimui. Tai tik vienas iš įrankių sėkmingam investavimui. Žvakes reikėtų naudoti kartu su kitais Vakarų modeliais ir indikatoriais.

Pirmą kartą paskelbta Spekuliantai.lt

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.