Antradienis, 16 balandžio, 2024
Investuotojų galerija

Jim D. Slater

Jim D. Slater gimė Jungtinėje Karalystėje 1929 m. kovo 13 d. Heswall, Cheshire. Augo Londono priemiesčiuose. Mirė 2015 m. lapkričio 18 d.

Baigė Preston Manor vidurinę mokyklą. Jau joje susidomėjo šachmatais ir pašto ženklais – aistra tapusiais hobi.

16-os metų pradėjo dirbti buhalterio padėjėju bendrovėje Croydon & King.

1953 m, po tarnybos armijoje baigė buhalterių kursus ir gavo diplomą. Paliko Croydon & King ir padėjo dirbti buhalteriu metalo industrijos kompanijose, kurios priklausė žymiam tų laikų verslininkui Svend Dohm.

Čia jis gavo pirmąsias investavimo pamokas. Iš Svend Dohm sužinojo, kaip atgaivinti nuostolingai dirbančias kompanijas, susipažino su „prieštaringu mastymu” (“contrary thinking”).

Jo mokytojo credo buvo „trūkumus visada paversti privalumais”.

Po dviejų metų J.Slater palieka mokytoją ir pats bando įkurti verslą pramonės sektoriuje. Bet jam nepasiseka. Tais pačiais metais nusiperka pirmąsias akcijas biržoje, Tačiau šių kainos nekilo.

1955 m. pradeda dirbti Park Royal Vehicles, kompanijoje, gaminančioje žymiuosius Londono miesto autobusus. Čia jis sparčiai lipa karjeros kopėčiomis.

1964 m. drauge su kolega Peter Walker įsteigia kompaniją Slater Walker Securities. Tai ir buvo Jim D. Slater, kaip investuotojo pradžia.

Su šia kompanija jis tapo įžymus kapitalo rinkų žaidėjas, agresyvus kompanijų supirkinėtojas. 1969 m. kompanija tampa investiciniu banku.

Tačiau bankas nustojo veikti per 1973-74 m. Jungtinę Karalystę sukrėtusią krizę. Pats James D. Slater bankrutavo su skolomis £1 mln, viršijančiomis jo turtą.

Tada jis save vadino „minus milijonieriumi”. Per kelis metus jis išmokėjo skolas su visomis palūkanomis.

1976 m. Jim D. Slater su Tiny Rowland Lonrho Group įsteigia bendrovę nuvertintiems daugiabučiams Londone pirkti.  Geriausiu laikotarpiu kompanija valdė apie 1 500 butų.

J.Slater padeda Ian Watson 1982 m. įsteigti bendrovę Centennial Minerals, kuri investavo į aukso kasyklas.

2002 m. jie įkuria Galahad Gold ir išnaudoję kainų burbulą uždirba 66% pelno, kol kompanija 2007 m. sužlugo.

Tais pačiais metais įsteigiama kompanija Agrofirma, investuojančia į Brazilijos žemės ūkį.

Iki 2009, Jim D. Slater buvo BioProjects International PLC direktorių tarybos pirmininku, pirmininko pavaduotoju ir finansų direktoriumi kompanijoje Galahad Gold, investicijų direktoriumi kompanijoje Agrifirma.

Sukauptą žinių kapitalą jis panaudoja rašymui apie investavimą. Laikraštyje The Telegraph pradeda dirbti investicijų apžvalgininku The Capitalist pseudonimu ir greitai tampa populiariu, vadintas investavimo guru.

Per dvejerius metus virtualaus jo portfelio vertė išaugo 68.9%.

Tuo tarpu Londono biržos vidurkis tesiekė vos 3.6%.

Parašė knygų apie investavimą. Taip pat rašė knygas vaikams. Tuo pačiu metu dirba ir investicinėse kompanijose.

Kaip didelis šachmatų mėgėjas, J.Slater buvo vienas iš  Pasaulio Šachmatų Čempionato 1972 metais vykusio Reikjavike, sponsorių. Jis paaukojo $125 000.

Tai buvo reikšminga kova Šaltojo karo fone. Kai susirėmė du galingi protai: amerikietis Bobby Fischer ir Boris Spassky.

Investavimo stilius

Jim D. Slater investavimo strategija aprašyta jo knygoje „Zulu Principle” ir dalinai apibūdinta jo straipsniuose Sunday Telegraph.

Mėgstamiausias būdas buvo ieškoti mažos kapitalizacijos kompanijų su geromis augimo perspektyvomis ir į jas investuoti, kol tų kompanijų dar nepastebėjo kiti.

Šiam reikalui jis sugalvojo PEG rodiklį, kuris netruko išpopuliarėti.

PEG = PE/GR

Formulė apjungia Augimo ir Vertės investavimo stilius. PEG galima vertinti dvejopai: kaip istorinį rezultatą ir kaip apskaičiuotą į perspektyvą (estimated).

Pavyzdžiui, jei P/E rodiklis yra aukštas, apie 30, tačiau tikime, kad kompanijos EPS per metus paaugs 30%, tai tokios akcijos PEG yra 1. Kuo PEG yra mažesnis, tuo geresnė gali būti investicija. Idealiu atveju – mažiau 0.75.

Todėl jis nemėgo didelės kapitalizacijos kompanijų ir prilygino jas nerangiems drambliams.

Neparduodavo akcijų per griūti ir nepirkdavo, kad sumažinti vidutinę pirkimo kainą. Visada palaukdavo, kol aistros rinkoje nurims. Tada aišku, ką daryti – pirkti ar parduoti.

Knygos

Investment Made Easy (1995).

The Zulu Principle: Making Extraordinary Profits from Ordinary Shares (1992).

Beyond The Zulu Principle: Extraordinary Profits From Growth Shares (2000).

How To Become A Millionaire (2000).

Make Money While You Sleep (2002).

Posakiai

Daugumas stambių analitikų neskiria nei laiko, nei lėšų smulkių kompanijų tyrimams. Todėl padidėja jūsų šansai šioje akcijų biržoje surasti gerą sandorį.

Didelių kompanijų galimybės greitai augti prilygsta dramblio šuoliavimui galopu. O va mažos kompanijos gali.

Iš investicijų jūs gaunate tiek, kiek įdedate. Todėl jūsų pirmas sprendimas turi būti įsigyti bendrąsias investavimo žinias.

Pats blogiausias laikas parduoti būna tada, kai akcijų kainos netikėtai pradeda griūti.

Kai tik kompanijos rodikliai pradeda nuvilti – parduokite.

Aš stengiuosi pirkti akcijas, kai jos yra ypatingos, Ir parduodu jas, kai jos tampa įprastomis.


Jim D. Slater pateko į 1999 m. sukurtą dokumentinį filmą The Mayfair Set, E2: Entrepreneur Spelt S.P.I.V. (Nuo 6:10 min.)


 

 

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.