Ketvirtadienis, 18 balandžio, 2024
Investuotojų galerija

Jim Rogers

1942 m. gimęs JAV investuotojas, keliautojas ir rašytojas Džimas Rodžersas (Jim Rogers) labiausiai pasitiki žemės ūkiu ir žaliavomis. Uždarbiauti jis pradėjo dar būdamas penkerių metų pardavinėdamas žemės riešutus beisbolo varžybose ir rinkdamas tuščią stiklinę tarą.

1964 m. baigęs Jeilio universitetą pradėjo dirbti Wall Streete. Po kelių  Oksforde baigė politikos ir ekonomikos studijas. l970 m. pradėjo dirbti investiciniame banke „Arnold and S.Bleichroder”.

Po trijų metų drauge su Džordžu Sorosu (GeorgeSoros) įkūrė „Quantum” fondą „Quantum Fund”. Kelis metus jie išdirbo drauge ir pasiekė gerų rezultatų. 1980 m. Džimas Rodžersas išėjo į „pensiją”. Ją vienas praleido motociklu apvažiuodamas kelias šalis.

Grįžęs vedė laidų ciklą CBS televizijoje. Bet Niujorke ilgai neužtrukdavo, vėl iškeliaudavo. 1990- 1992 m. jis motociklu iškeliauja į Kiniją ir įveikia 160 tūkst. km. Su šia kelione jis pateko į Gineso rekordų knygą. Šią kelionę jis aprašė knygoje „Inwestment Biker”. Knyga ilgus metus buvo bestseleris JAV. Dirbo kaip finansų profesorius-svečias Kolumbijos universitete (ten dirbo ir Bendžaminas Grahamas).

1998 m. įkuria „Rogers International Commodity Index” fondą, kuris investuoja į žaliavas išgaunančias kompanijas 13-oje akcijų biržų. Taip pat fondas aktyviai veikia naftos, tauriųjų metalų, žemės ūkio produktų biržose. Dž. Rodžerso įsitikinimu, investavimas į žaliavas gali apsaugoti nuo staigios infliacijos, galinčios kilti dėl milijardo dolerių pumpavimo į rinką.

1999-2002 m. investuotojas kartu su žmona keliauja aplink pasaulį. Šį kartą keliauja specialiai tam suprojektuotu Mercedes SUVu. Kelionėje jie aplankė 116 šalių ir nuvažiavo 245 tūkst. km. ir vėl pateko į Gineso rekordų knygą. Kelionė aprašyta knygoje „Adventure Capitalist”. Po kelionės vėl reiškėsi televizijoje, kur žiūrovus švietė politikos ekonomikos ir pasaulinių finansų klausimais.

Investavimo psichologija

Jim Rogers yra Azijos, ypač Kinijos šalininkas. Aktyviai kritikuoja B.Obamos administracijos vykdomą politiką, negaili akmenų ir į Europos Sąjungos daržą. Jo manymu, dabartinės problemos susijusios su pinigų „spausdinimu” ir išpūstais valstybių biudžetais. Šiuo keliu eidamos, valstybės sulauks dar didesnių problemų.

2007 m. jis nuspėjo akcijų rinkų griūtį, o po „Lehman Brothers” bankroto nuspėjo stiprų žaliavų kainų kilimą. Dž. Rodžersas mėgsta kritikuoti Kiniją už tai, kad perka JAV skolą. Jo manymu, Kinija turi koncentruotis į žaliavas ir tauriuosius metalus.

2007 m. investuotojas pardavė savo vilą Niujorke ir įsikūrė Singapūre su šeima (žmona ir dvi dukterys). Jis prognozuoja, kad XXI a. politinių ir ekonominiu pasaulio centru taps Azija, o būtent Kinija. Be minėtų knygų Džimas Rodžersas parašė knygas „A Bull in China„, „Hot Commodities„. Paskutinė išleista knyga yra „A Gift to My Children„, parašyta kaip tėvo gyvenimo ir investavimo pamokos.

Pirmą milijoną investuotojas uždirbo būdamas 35-erių. Jis žinojo, kad jam to dar mažai. Ir jau būdamas 37-ių pradėjo galvoti apie „pensiją” ir būsimus nuotykius. Kalbėdamas apie savo sėkmę, Džimas Rodžersas sako, kad nėra protingesnis už kitus žmones, jis tik dirbo daugiau negu kiti. Jis nepasikliauja daugumos nuomone. Jei visi mano vienodai, tai kažkas čia negerai. Bet jei galite pasakyti kas čia negerai, galite uždirbti laba daug pinigų.

Pagrindine investavimo strategija laiko pirkimą žemai ir pardavimą aukštai. Jis ieško pigių instrumentų ir laiko, kada pozityvios jėgos pradės kelti kainą. Bet prieš pirkdamas atlieka namų darbus, kad įsitikintų savo teisumu. Ir jei jis praranda pinigus, vadinasi, jis blogai atliko namų darbus. Geriausiu savo investiciniu pasiekimu jis laiko darbą „Quantum” fonde. Į fondą jis investavo 600 dolerių. Per 10 metų investicijos pakilo 4 200 proc.

Jim Rogers manymu investuotojai turi investuoti į tai, ką išmano geriausiai. Didžiausią klaidą daro tie, kurie investuoja pagal „karščiausius” patarimus arba pagal tai, ką rašo laikraščiai. Paprastai žmonės daug žino kurioje nors vienoje srityje. Tai ir investuoti turi į tą sritį. Tik taip galima tapti turtingu.

Sėkmės paslaptys pagal Džimą Rodžersą.

1. Neleisk, kad kiti galvotų už tave.

2. Susikoncentruok į tai, kas tau patinka.

3. Turėk gerus gyvenimo ir investavimo įpročius.

4. Sveikas protas? Ne taip dažnai.

5. Atkreipk dėmesį į detales, skiriančias sėkmę nuo pralaimėjimo.

6. Leisk pasauliui būti tavo perspektyvos dalimi.

7. Mokinkis filosofijos ir mokinkis mąstyti.

8. Mokinkis istorijos.

9. Mokinkis kalbų (kinų kalbą (Mandarinų) turi būti vien iš jų)

10. Suprask savo silpnybes ir mokinkis iš klaidų.

11. Atpažink pokyčius ir pasinaudok jais.

12. Žvelk į ateitį.

13. Ponia Sėkmė šypsosi tiems, kurie tęsia savo pastangas.

14. Prasimink, kad nauja, tai pamiršta sena.

15. Žinok, kada geriausia nieko nedaryti.

16. Atkreipk dėmesį į tai, ko kiti visai nepaiso.

17. Jei kas nors juokiasi iš tavo idėjos, tai ženklas potencialiai sėkmei.

Dž. Rodžerso teiginiai:

Mr. Bernanke nieko nesupranta apie valiutas. Ji nieko nesupranta apie finansus. Jis nieko nesupranta ekonomikoje. Jis moka tik spausdinti pinigus.

Man visada patiko keliauti per dykumą. Jose yra kažkas romantiško ir poetiško. Dykuma yra tarsi kieta rinka. Ji neatleidžia klaidų ir priverčia jus neprarasti dėmesio ir būti visada atsibudusiais – ir, Dieve, kokia ji graži!

2013-14 m. JAV bus recesija, bus mažiau darbo vietų, daug bedarbių, neramumai naftos ir valiutų rinkose.