Joseph Piotroski. F_ SCORE įtraukiam į arsenalą
Joseph Piotroski nėra toks garsus kaip W. Buffett ar Peter Lynch, tačiau jo investavimo strategija taip pat yra ypatinga ir stipri. J. Piotroski yra finansų profesorius Standfordo universitete. Jį išgarsino 2002 m. žurnale Apskaitos tyrimai publikuotas straipsnis “Vertės investavimas: istorinių finansinių ataskaitų analizė, siekiant atskirti laimėtojus nuo nevykėlių”.
J. Piotroski biografija
Joseph Piotroski yra buhalterijos profesorius Robert K. Jaedicke Stanfordo universiteto Verslo mokykloje ir vyresnysis tyrimų bendradarbis Azijos finansų ir ekonominio tyrimo biure (ABFER). Profesorius Piotroski gavo daktaro laipsnį iš Mičigano universiteto 1999 m., magistro laipsnį iš Indianos universiteto 1994 m., buhalterijos bakalauro laipsnį iš Ilinojaus universiteto 1989 m. ir dirbo mokesčių konsultantu Čikagos „Coopers and Lybrand”.
Jo tyrimai yra orientuoti į įmonių skaidrumą, valdymą ir reguliavimą globaliame kontekste. Jo dabartiniai tyrimai analizuoja teisės, politinių ir reguliavimo jėgų poveikį kapitalo rinkos elgesiui ir įmonių sprendimų priėmimui, ypač Kinijoje ir kitose besivystančiose šalyse. Jo tyrimai buvo publikuoti moksliniais žurnalais buhalterijos, finansų ir ekonomikos srityse, o jo tyrimai apie vertės investavimą dažnai cituojami populiariojoje spaudoje ir plačiai naudojami praktikoje.
Investavimo strategija
J. Piotroski strategija paremta finansinių ataskaitų analize. Ji parodo, kad elementarus gebėjimas suvokti finansines ataskaitas, gali apsaugoti investuotoją nuo klaidų ir parodyti, kurių kompanijų akcijos turi geriausią potencialą brangti.
Dar 1992 m. Eugene Fama ir Kenneth French pastebėjo, kad investuojant į pigias akcijas galima uždirbti daugiau nei rinkos vidurkis (akcijų indeksas). Pigios akcijas – tai tokios akcijos, kurių P/Bv yra mažas palyginus su akcijų biržos vidurkiu. Didžioji dalis tokių akcijų yra nuvertintos ne be pagrindo. J. Piotroski pastebėjo, kad net 57 proc. pigių akcijų investicinė grąža vienerių ir dvejų metų laikotarpiu buvo mažesnė nei akcijų indekso.
Panagrinėkim giliau
Profesoriaus nuomone, vertės akcijos dažnai yra ignoruojamos. Kaip grupė, šios įmonės yra retai stebimos analitikų bendruomenės ir kenčia nuo mažo investuotojų susidomėjimo lygio. Todėl finansinės ataskaitos yra patikimiausias ir prieinamiausias šių įmonių informacijos šaltinis. Jo strategijos sėkmė grindžiama gebėjimu numatyti būsimą įmonės veiklos rezultatą.
Joseph Piotroski mano, kad vertės akcijas daug lengviau įvertinti nei augimo (Growth) akcijas, nes vertinant dėmesys turėtų būti sutelkiamas į naujausius įmonės fundamentalius pokyčius: finansinį svertą, likvidumą, pelningumą ir pinigų srauto pakankamumą. Šių charakteristikų vertinimas lengviausiai atliekamas atidžiai analizuojant istorines finansines ataskaitas.
Jis pasirinko devynis pagrindinius signalus, skirtus matuoti įmonės finansinę būklę trimis sritimis: pelningumu, finansiniu svertu/likvidumu ir veiklos efektyvumu. Ir apibrėžė bendrą signalo matavimą, F_SCORE, kaip devynių binarinių signalų sumą. Bendras signalas skirtas matuoti įmonės finansinės padėties bendrą kokybę ar stiprumą, ir sprendimas pirkti pagrįstas galutinio bendro signalo stiprumu.
Kas tas F_SCORE?
Formulė yra labai paprasta:
F_ SCORE=F_ ROA+F_ΔROA+F_CFO+F_ ACCRUAL+F_ΔLEVER+F_ΔLIQUID+EQ_OFFER+F_ΔMARGIN+F_ΔTURN.
Belieka sužinoti, ką kiekvienas dėmuo reiškia ir kaip jis apskaičiuojamas. Pradėkime nuo pelningumo rodiklių F_ ROA, F_ΔROA, F_CFO, F_ ACCRUA. Jie parodo, kiek kompanija sugeba dirbti pelningai ir auginti pelną.
- Jei paskutinių 12 mėn (arba paskutinių finansinių metų) ROA yra teigiamas, tai F_ROA=1, priešingu atveju 0.
- ΔROA yra iš paskutinio ROA atimtas ROA prieš metus. Rezultatas turi būti teigiamas, tada F_ΔROA=1, priešingu atveju 0.
- CFO yra Grynieji pinigų srautai iš pagrindinės veiklos. Jie turi būti teigiami, tada F_CFO=1, priešingu atveju 0.
- ACCRUAL – CFO ir Viso turto santykis. Jei jis didesnis už ROA, tai F_ACCRUAL=1, priešingu atveju 0.
Iš karto imam pavyzdį iš paskutinės mūsų kompanijos analizės. Jos finansiniai metai baigėsi 2023 metų rugsėjį, tai duomenys dar ne visai pasenę.
- ROA=6.31% – 1;
- ΔROA=2.00% – 1;
- CFO=1,375,000,000 – 1;
- ACCRUAL=6.89% – 1.
Imam sverto ir likvidumo rodiklius F_ΔLEVER, F_ΔLIQUID, EQ_OFFER. Jie parodo, kiek kompanija finansuoja veiklą iš uždirbtų pinigų srautų, o kiek iš skolintų ar kitų išorinių šaltinių. Kuo mažiau pinigų iš išorės, tuo geriau.
- ΔLEVER yra esamų ir praėjusių metų ilgalaikių skolų ir vidutinio turto santykių skirtumas. Sverto sumažėjimas duoda F_ΔLEVER=1, priešingu atveju 0;
- ΔLIQUID yra finansinių ir praėjusių metų Kritinio likvidumo skirtumas. Jei skirtumas teigiamas, tai F_ΔLIQUID=1, priešingu atveju 0;
- EQ_OFFER yra naujai išleista į rinką akcijų emisija. Jei Naujų akcijų neišleido, tai EQ_OFFER=1, priešingu atveju 0.
Iš karto pavyzdys:
- ΔLEVER=-1.99% – 1;
- ΔLIQUID=0.31 – 1;
- EQ_OFFER=0 – 1.
Na, ir liko aptarti Veiklos efektyvumo rodiklius F_ΔMARGIN ir F_ΔTURN. Jie parodo, kaip kompanija dirba su sąnaudomis, pavyzdžiui pardavimų kaštų mažinimu; ir kaip efektyviai išnaudojamas visas turtas.
- ΔMARGIN yra Paskutinių ir prieš tai buvusių metų Bendrųjų pajamingumų skirtumas. Jei skirtumas teigiamas, tai F_ΔMARGIN=1, priešingu atveju 0;
- ΔTURN yra Paskutinių ir prieš tai buvusių metų Pajamų ir Turto metų pradžioje santykių skirtumui. Jei jis teigiamas, tai F_ΔTURN=1, priešingu atveju 0.
Pavyzdys:
- ΔMARGIN=1.26% – 1;
- ΔTURN=0.08 – 1.
Ir turime, kad F_SCORE=9. Tai labai stipri kompanija, ką mes ir įrodėme savo analizėje.
Ir ką tai reiškia? Matome, kad F_SCORE reikšmės gali būti nuo 0 iki 9. Metodas padeda atskirti stiprias kompanijas nuo silpnų. Pats autorius silpnomis kompanijomis laiko tas, kurių F_SCORE yra 0-4. Stiprios kompanijos yra su F_SCORE=5-9. Įtariu, kad jūs galite sau leisti pasirinkti ir kitokias ribas. Pavyzdžiui, 0-2 gali būti labai silpnos, 3-6 gali būti pusėtinos ir 7-9 gali būti labai stiprios.
Atlikus backtestą 1976-96 metais, stiprios kompanijos parodė daug geresnę grąžą, kuri siekė vidutiniškai apie 23% metinės grąžos. Žinoma, po 20+ metų rinkos pasikeitė. Ir, pavyzdžiui, kažkada buvusios silpnos kompanijos Tesla pagal F_SCORE akcijų kaina augo daug sparčiau.
Išvados
Metodas yra įdomus tuo, kad jis glaudžiai koreliuoja su mūsų kompanijų analizės ir akcijų įverčio metodu, tiksliau, labai organiškai jį papildo ir mes jį įtrauksime į savo analizes. Mūsų analizė remiasi tais pačiais principais. Kompanija turi dirbti pelningai, efektyviai, generuoti solidžius pinigų srautus. Tik tokių kompanijų mes ir ieškome. O šis papildomas įrankis bus gera pagalba ne tik mūsų analizei, bet ir mūsų skaitytojams išsirinkti geras akcijas savo portfeliui.
Post Scriptum
Čia rašoma, kad Joseph Piotroski portfelis nuo 2004 m. paaugo net 288.3%, gerokai aplenkęs S&P 500 indeksą. Bet jei paskaičiuosime, tai tie 288% prieaugio yra apie 7.11% vidutiniškai kasmet. O tai yra labai mažai. Mano strategijos portfelis rašymo metu generavo apie 12% vidutinės metinės grąžos. Kas irgi yra ne tiek jau ir daug.