Antradienis, 19 kovo, 2024
Mokomieji Straipsniai

Juanis prieš Renminbi. Kas laimės Muitų karuose?

Visi kalba apie Kiniją, prekybos karus ir Juanį. Juanis, juanis…Pastaruoju metu visko daug įvyko, bet nieks nesako ką tai reiškia. Pakalbėsiu apie Juanį ir Renminbį, devalvaciją ir kas tai yra.

Pradėkim nuo pradžių – kas tas Juanis, kas tas Renminbis?

Kinijos Liaudies Respublikos valiuta vadinasi Renminbis – išvertus iš mandarino, tai reiškia „liaudies pinigai“. Puikus pavadinimas komunistams. Juanis yra atsiskaitymo vienetas, realiai jokio skirtumo, bet paaiškinti verta.

Visi atsiskaitymai vyksta Juaniais. Žmogus gali panaudot 20 Juanių banknotą, atsiskaitydamas už kažką, bet tai yra Renminbiai. Taip yra visur, tik pavadinimai neconfusina.

Visi popieriniai (šiais laikais ir elektroniniai) pinigai yra „bank note“, kitaip tariant bankas sako: nesiparink, šitas popieriukas turi vertę ir gali už jį kažką gaut (for the record: nich…a jokios vertės jis neturi, patys nustatom, bet px).

Anksčiau savo „notes“ turėjo daug komercinių bankų. Gavai popieriuką, nueini į tą banką ir gali gaut aukso (arba į dūdą). Dabar pinigus štampuoja centriniai bankai. Ant Amerikos dolerio ne veltui yra parašyta „Federal Reserve Note, bet visi gi vadina doleriu, nieks nesako duok man 100 federalinio rezervo popieriukų. Tai su kitaicais tas pats, Juanis, bet Renminbis, bet Juanis, aj, whatever. Norėjau paaiškint.

Jei jau pezu apie Kiniją ir valiutas, tai reik dar paknist protą ir dar kelis dalykus papasakot, tada galėsiu pasakyt kas čia vyksta.

Kokios valiutos?

Valiutos gali būt „free floating“ – tai reiškia, kad valiutos kursą nustato paklausa ir pasiūla. Yra valiutų rinka, atsiskaitymai ir t.t. Kad nusipirktum kažką iš Amerikos, turi parduot eurus ir nusipirkt dolerius ir atvirkščiai. Jei paklausa doleriui yra didesnė, doleris kyla, euras krenta bla bla bla. 

Taip pat valiutos gali būt „pegged“ – pririštos. Tai reiškia, kad centrinis bankas laiko valiutos kursą beveik stabilų. Litas buvo „pegged prie euro. 0,29 euro buvo litas. Kaip tai vyksta?

Centrinis bankas naudoja užsienio (arba savo) valiutos rezervus ir „laiko“ kursą. Ta pati paklausa ir pasiūla, bet bankas pasirūpina, kad būtų balansas. „Pegged“ valiutos gali būt pririštos prie vienos valiutos arba prie valiutų krepšelio. Pavyzdžiai: Danijos krona yra prikalta prie euro, o vat Singapūro doleris prie valiutų krepšelio neatskleistais svoriais. Valiutų krepšelis dažniausiai sudaromas pagal prekybos partnerius, kad biznis nesiparintų.

Dar vienas keiksmažodis – devalvacija. Devalvacija yra mažesnės valiutos vertės nustatymas šalies valdžios sprendimu. Karočia, bankas pardavinėja savo valiutą ir perka baksus ar alų, ar ką jis ten nori. Nereik painioti su nuvertėjimu, nuvertėjimas yra laipsniškas, įtakojamas mažėjančios paklausos, o devalvacija yra Jakeliūno sprendimu. Rinka čia ne prie ko. Devalvacija galima „Pegged“ valiutoms.

Tai ir įvyko Kinijoje.

Einam prie įvykių. Rugpjūčio penktą dieną Kinijos „Liaudies Bankas“ (čia taip pas komunistus centrinis bankas vadinasi) nustatė Juanio kursą daugiau nei 7 Juaniai už dolerį, paskutinį kartą toks kursas buvo daugiau nei prieš dešimtmetį. Nu ir zjbs padarė.

Pagrindinė priežastis – nauji 10 proc tarifai, kuriuos įvedė ančiukas Donaldas ir kurie įsigalios rugsėjo pirmą. Tarifai palies apie 300 milijardų dolerių vertės Amerikos importus iš Kinijos (čia tik viena priežastis, bet ne knygą aš čia rašau, nu). Amerikos – Kinijos prekybos kare buvo ir bus daug šūvių, bet šitas toks riebus. Leis jie tą kursą dar.

Kam? Silpnesnė valiuta skatina eksportą, Kinų prekės bus dar patrauklesnės, žodžiu, siunčia Kinija Donaldą į Peru. Amerikonai iš karto pradėjo rėkt, kad kinai, sukos, manipuliuoja valiuta ir t.t.

Trumpas vis žada „new great trade deal“ su Kinija, o gaunasi pimpa, kinai nepasiduos, jie gali pralaukt, kol Donaldas lėks lauk iš Baltųjų rūmų, nėra jiems kur skubėti ir nebus greit čia jokio geat dylo.

Amerikonai šaudo patys sau į kojas, bet su populizmu visada taip. Komunistai geriau jau žmonėms ryžių padalins, bet nenusileis.

Laukiam karo tęsinio.

Šiandien tiek, nes vakar gėriau mažiau.

Peace

Straipsnio Autorius Vaidotas Segenis. Neredaguotą postą galite perskaityti čia.

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.