Antradienis, 23 balandžio, 2024
Mokomieji Straipsniai

Juodosios gulbės indeksas. Cboe SKEW Index

CBOE SKEW indeksas yra galimos rizikos finansų rinkose matas. Panašiai kaip VIX indeksas, SKEW indeksas gali būti investuotojų nuotaikos ir nepastovumo indikatorius. Skew Index matuoja suvokiamą S&P 500 indekso „uodegos riziką” (tail-risk). Indeksas apskaičiuojamas naudojant S&P 500 opcionus, kurie matuoja „uodegos riziką” – duoda du ar daugiau standartinių nuokrypių nuo vidurkio – S&P 500 grąžoje per ateinančias 30 dienų.

Pagrindinis skirtumas tarp VIX ir SKEW yra tas, kad VIX yra grindžiamas numanomu kintamumu, išreikštu At-the-Money opcionų strike kaina, o SKEW atsižvelgia į numanomą Out-the Money CALL ir PUT strike kainų skirtumą. Jei rizikos ir pelno santykį galima pavaizduoti Normaliuoju pasiskirstymu, tai judėjimai nuo centro į abi puses matuojami Standartiniais nuokrypiais. O tai rizikos matas.

Bet mes čia ne kiekvienas esam finansų inžinerijos specialistas. Mums svarbu suprasti, ką rodo ši indeksas ir ką galima pamatyti?

Apie SKEW žmonių kalba

SKEW vertės paprastai svyruoja nuo 100 iki 150, kur kuo didesnė vertė, tuo didesnė suvokiama uodegos rizika ir juodosios gulbės įvykio tikimybė. SKEW reitingas 100 reiškia, kad suvokiamas S&P 500 grąžos pasiskirstymas yra normalus, todėl tikimybė, kad grąža bus didesnė, yra maža. Konkrečiai, indeksas matuoja numanomo nepastovumo nuolydį, kuris vėliau gali būti išreikštas dviejų ar net trijų S&P 500 standartinio nuokrypio pokyčių per ateinančias trisdešimt dienų tikimybe. Taigi SKEW gali būti naudojamas nustatant riziką.

Juodosios gulbės indeksas. Cboe SKEW Index
SKEW

Pats indeksas sukurtas 1990 metais. Ir nuo to laiko analitikai bando įvertinti šio indekso prognozavimo galimybes ir tikslumą. Vertinimai yra skirtingi. Daug juodųjų gulbių indeksas neprognozavo, o po jo vertės padidėjimo nebūtinai kas nors reikšmingo rinkoje įvyksta.

Realiai SKEW indeksas parodo nesutarimą tarp pačių investuotojų. Toks nesutarimas arba sutarimas egzistuoja visada, kiekvieną prekybinės sesijos akimirką. Investuotojai nesutaria dėl vertės, tačiau sutaria dėl kainos. Vienas nori parduoti, kitas nori pirkti (vertės nesutarimas), tačiau jie susitinka biržoje ir, sutarę kainą, įvykdo sandorį.

O opcionų rinkoje tai matosi dar aiškiau. Dėl pačios opcionų struktūros ir dėl opciono kainos skaičiavimo formulės. Kai investuotojai tikisi, kad rinka kris ir renkasi PUT opcionus, jų strike kaina žemėja sparčiau nei jei investuotojai tikėtųsi kilimo ir pirktų CALL opcionus, t.y. kai šių opcionų delta yra beveik vienodi.

Tai nusimatant neramumas ar esant neaiškiai situacijai rinkose, investuotojai skuba apdrausti savo long pozicija pirkdami PUT opcionus. Čia padidėja kainų svyravimai. O SKEW ir skaičiuoja tokius svyravimus. Galutiniuose skaičiuose ir matome indekso padidėjimą, kuris ir gali nurodyti korekcijas ir kritimus rinkose, bet nebūtinai tai gali įvykti.

SKEW ir akcijos

Ant mūsų grafiko uždėkime S&P 500 indeksą. Ir iš tikrųjų, matome, kad kai SKEW būna arti 150 vertės, akcijų rinkose sulaukiam korekcijos. ir gana reikšmingos. Šiuo metu rizikos indeksas 2021 m. birželį pasiekė net 170 ribą. Akcijų indeksai pradėjo rugpjūtį. Viskas kol kas „pagal planą”, nes juodosios gulbės indeksas skaičiuoja galimos grąžos svyravimus 30 dienų į priekį.

Juodosios gulbės indeksas. Cboe SKEW Index
SKEW ir S&P 500

Tai ir matome, kad daugiau investuotojų ir spekuliantų „betina”, kad JAV akcijų rinkos laukia staigi griūtis. Tiesą pasakius, šiomis dienomis ir stebime gana didelius svyravimus su pietų krypties tendencija. O investuotojai savo sprendimus priima remdamiesi išorine informacija: geopolitininė, pasaulinė ekonominė, šalies ekonominė, tiekimo grandinės sutrikimo, energetinės krizės situacijos. Daug juodųjų gulbių sueina į vieną SKEW indeksą ir jis viršija 150 ribą.

Bet yra ir kita nuomonė. SKEW indekso kilimas gali rodyti ir buliškas nuotaikas, t.y. prognozuoti akcijų kainos kilimą. Tai leidžia jo skaičiavimo metodika. Teoriškai tai atrodo taip. Yra dvi investuotojų/spekuliantų grupės: nuolatinės meškos, kurie nuolat mano, kad akcijų kainos tuoj kris, ir pagrindinio kylančio trendo dalyviai. Šiuo hipotetiniu atveju SKEW indeksas iš tikrųjų įvertintų atstumą tarp šių dviejų grupių prognozių.

Cboe SKEW vertinimo modeliai

Tai galimi du modeliai, keliantys SKEW indekso vertę. Pirmas, kai kylantis trendas meškas vers būti dar didesnėmis meškomis, ir dėl PUT specifikos atstumas augs. Antras, kai kylantis trendas toliau kyla, o meškos neskuba shortinti. Atstumas vėl auga. O tai kaip žinoti, ko čia yra daugiau, bulių ar meškų?

Tiesiogiai iš SKEW indekso niekaip negalim. Reikia prašytis pagalbos kitų indeksų. Pavyzdžiui yra gerai mums žinomo Robert Shiller dar 1989 metais Yale’io universitete sukurtas U.S. Crash Confidence Index. Jis kuriamas atliekant apklausą. O kausimas skamba taip:

What do you think is the probability of a catastrophic stock market crash in the U. S., like that of October 28, 1929 or October 19, 1987, in the next six months, including the case that a crash occurred in the other countries and spreads to the U. S.?  (An answer of 0% means that it cannot happen, an answer of 100% means it is sure to happen.) [Fill in one number]

O pats indeksas šiandien atrodo taip. Kaip matome, padidėjimo meškų pusėje nėra.

Juodosios gulbės indeksas.
Šaltinis: https://som.yale.edu/

Plius, galima pasižiūrėti ir į CBOE Equity PUT/CALL Ratio. Ir kaip matome, Šitas Ratio dažniausiai būna <1, nes Call opcionų paprastai būna daugiau nei PUT. Tačiau tam tikrais laikotarpiais Ratio dinamika išduoda, kad PUT opcionų perkama daugiau, kaip ir matome iš paskutinių dienų dinamikos:

Juodosios gulbės indeksas.
CBOE Equity PUT/CALL Ratio

Išvados

Moksliniai tyrimai nustatė, kad Cboe SKEW indeksą galima naudoti prognozavimui, ypač jei horizontas išplečiamas ne iki 30 dienų, o iki metų. Patikėsime mokslininkais. Tuo tarpu verta pabandyti susidraugauti su šiuo indeksu. Ir nenaudokite jo kaip pagrindo sprendimams priimti. O kaip pagalbinė priemonė ar tiksliau kompleksinė pagalbinė priemonė, visai tinkamas dalykas.

Šaltinis: Cboe, Investopedia

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.