Kainos kyla. Gal jau metas susirūpinti savo investicijų saugumu?
Investuotojai, analitikai ir kiti tūli rinkų žaidėjai kasosi pakaušį: kainos kyla. Gerai tai ar blogai? Džiaugtis ar liūdėti? Atrodo, viskas kaip ir normaliai vyksta rinkose. Europos akcijų indeksai savo kilimą pristabdė, netgi koreguojasi – investuotojai traukiasi iš pozicijų dėl galimų grėsmių. Pinigai pereina į JAV akcijas. O čia rekordas po rekordo. Akcijų indeksai kas dieną pasiekia naujas aukštumas. Nerimo išeities taškas: ilgai tai tęstis negali!
Jei jūs pradėjote formuoti investicinį portfelį ir nepagalvojote apie griūtis rinkoje, jūs dar nepradėjote investuoti.
O kas jums sakė, kad negali? Gali. Ir dar kaip gali!
Iš principo, JAV akcijų kainos kliūčių kilti nėra jokių. Korekcija ar net griūtis ateis, kaip jai ir priklauso, staiga ir netikėtai. Pasiruošti jai reiškia, kad tą turėjote jau padaryti vakar. Jei jūs pradėjote formuoti investicinį portfelį ir nepagalvojote apie griūtis rinkoje, jūs dar nepradėjote investuoti.
Žodžiu, mes esame pasiruošę viskam, jei jau prasidėjome su Madam Rinka. Tiksliau, nepasiruošę niekam. Jos kaprizams visai neįdomūs mūsų planai ir lūkesčiai. Na bet pakaks beletristikos. Žiūrim ką turim.
JAV
FED vadovė Janet Yellen dvi dienas skaitė ataskaitą Kongrese. Ką pasakė?: Kad palūkanas pakels iki metų vidurio; sukritikavo politikų bandymą kištis į FED monetarinę politiką; ekonomika auga normaliai ir yra pakankamas pagrindas griežtinti pinigų politiką. JAV gamintojų ir prekybininkų turimos atsargos gruodį per mėnesį padidėjo 0.4%. Ir šiaip, JAV makrorodikliai demonstruoja pakankamai sveiką ekonomikos dinamiką.
CME Group FedWatch skaičiuojama palūkanų pakėlimo 2017 m. kovo 15 d. pakilo iki 17.7%.
Tikimybė, kad palūkanų norma bus pakelta gegužės 3 d. pakilo iki 38.4%.
Tikimybė, kad palūkanų norma bus pakelta birželio 14 d. nukrito iki 46.5%.
Dow Jones Industrial Average indeksas per savaitę pakilo 1.7%. Tačiau penktadienį indeksas jau sutiko su pasipriešinimu, naujų aukštumų jau ir nepavyko pasiekti. AO osciliatorius labiau pesimistinis.
S&P 500 indekso grafike optimizmo kiek daugiau. Per savaitę jis pakilo 1.5%. AO osciliatorius dar optimistinis. Tai kilimas galimas.
NASDAQ 100 indekso pozicijoje stebime labai gražų kilimą. Tačiau AO osciliatorius rodo, kad rinkos jėgos gali pritrūkti tolimesniam kilimui. Atviras lieka tik laiko klausimas.
Dolerio indeksas per savaitę pakilo vos 0.2%. Bet su FED pažadu, kad bus pakeltos palūkanos, indeksas gali ir pabaigti šią trumpalaikę korekciją. Bet reikia nepamiršti, kad šiais metai dolerio vertę nustatys ne tik palūkanos. Rinkimai Prancūzijoje ir Italijoje, JAV ir Kinijos santykiai, t.t. ir pan.
America is a country that defies all calculations. -James de Rothschild (1792–1868)
Europa
Prancūzijos akcijų indeksas CAC40 šią savaitę pakilo 0.8%, atsimušė į pasipriešinimą, tačiau jo neįveikė. Indeksas niekaip nepasiekia 2 metų senumo aukštumų, nuo kurių dabar yra Meškų trende.
Prancūzijos 5 metų trukmės obligacijų CDS vasario mėnesį staigiai išaugo ir pasiekė 56.21 bazinių punktų ribą – aukščiausią nuo 2013 m. lapkričio (Lietuvos 58). Aišku, apie Prancūzijos bankrotą kalbėti per daug anksti. Bet toks spartus CDS augimas jau yra rimtas signalas. Ir priežasčių, kaip jau minėjome praeitą kartą, reikia ieškoti politikoje. Gegužę bus pirmas prezidento rinkimų turas.
Plius Graikija, plius Ispanija, plius Italija, plius Rytų Europos prorusiškos nuotaikos – Europa jau be pabėgėlių turi nuostabią problemų puokštę.
Todėl…
ES tampa nepatraukli investavimui. Nebent skandinavų regionas. Oslo biržos akcijų indeksas korekcijoje. Po jos pasipildyti portfelius norvegiškomis akcijomis gali būti visai patrauklu. Dabar jos „brangios”.
Ir, be abejo, savo žvilgsnius nukreipiam į Japoniją. Ši rinka Europos problemų ir brangių JAV akcijų kontekste atrodo itin patraukliai. Ishares MSCI Japan ETF savaitiniame grafike laikosi virš Aligatoriaus – turi stiprų palaikymą. Ir panašu, kad kilimas dar tik prasidėjęs.
Daugiau idėjų apie EWJ rasite čia.
Auksas
Jei nestebite patys, tai FED jums tikrai pasakė, kad infliacija JAV kyla, ir kad jau reikia imtis priemonių jau pažaboti.

O apsaugai nuo infliacijos, tą žino kiekvienas, naudojam investicijas į auksą. Ir čia tūlas Alan Greenspan (daug kas jį žino kaip FED vadovą) mums primena tai. Jis auksą (ir sidabrą) laiko svarbiausia pasauline valiuta, kuriai „nereikia trečios šalies garantijų”. Be abejo, kalba neina trumpalaikį investavimą.
Aišku, nepamirškime, kad A.Greenspan yra didžiulius aukso ir aukso standarto apologetas. Ir labai išvystęs šią temą. Kada nors prie to sugrįšime… Dabar žiūrime, kad be raginimų pirkti auksą yra ir kitokių precendentų. Iš aukso pozicijų pasitraukė Soros Fund Management LLC; dalį SPDR Gold Trust pardavė kito aukso apologeto Paulson & Co fondas.
Taip pat matosi pranešimų, kad ir kiti investuotojai dalį lėšų išima iš aukso pozicijų. Ir tame nieko nuostabaus. Kol kas nėra jokių abejonių, kad FED FOMC kels palūkanas.
Kadangi auksas uždirba investuotojui tik tada, kai po jo ateinantys investuotojai moka didesnius pinigus. Ir jei mes esam sumanūs investuotojai ir neieškome rinkoje kvailių, tai prie augančių palūkanų atsiranda geresnių, t.y. pelningesnių pozicijų nei auksas.
Taigi, šiek tiek aukso turėti portfelyje gerai bet kokiu oru.
Sidabras
Analitikai sidabrui šiais metais nežada netikėtumų. Nuomonės labai skirtingos. Žemiau matome analitikų prognozes šiems metams:
- Capital Economics — $16 už unciją;
- CIBC — $16.90 už unciją;
- Citi Research — $15.50 už unciją;
- Commerzbank — $19 už unciją (metų pabaigoje);
- HSBC — $16 to 21.50 už unciją;
- RBC Capital Markets — $19.30 už unciją.
Dabartinė sidabro kaina yra per vidurį.
Varis
Praėjusią savaitę vario kaina pasiekė naujų aukštumų dėl sutrikimų dvejose kasyklose, bet vis tiek koregavosi. Bet kokiu atveju, vario kaina yra Bulių rinkoje.
Valiutos
Nežiūrint to, kad euras dolerių atžvilgiu turi daug priežasčių kristi, jis turi stiprų palaikymą. Bet nereikia per daug tuo džiaugtis. Euras jau ilgą laiką yra žemumose, Meškų rinkoje. EURUSD kaina nuosaikiai artėja prie =1. Ir tiesą pasakius, dar nežinia, kas euro zonai geriau: EURUSD<1 ar EURUSD>1? Kadangi šiandien sunku prognozuoti politinę situaciją Europoje, tai, manome, kad įvykiai dar nėra įskaičiuoti į paritetą.
O va Brexit jau yra įvertintas, svyravimai GBDUSD pozicijoje sumažėjo ir kaina stabiliai laikosi prognozuotame kanale. Iki kitų svarbių naujienų.
O vidutiniu laikotarpiu gal būt matysime ir svaro atsigavimą. JK prekybos balanso statistinė prognozė yra teigiama:

Kad ir kaip šveicarų valdžia nebesistengtų, frankas vis dar išlaiko „saugios prieplaukos” statusą ir investuotojai neskuba apleisti uosto – horizonte tamsūs debesys, kaip pasakytų Cristoforo Colombo… EURCHF testuoja palaikymą ties 1.0619. Kuris šiandien gali pasirodyti ir ne toks stiprus. O Nomura analitikai mano, kad EURCHF išėjo į tiesiąją pariteto link. Priežastys tos pačios…
Dar prie viso to pridėkime ir bitcoin kilimą visų valiutų atžvilgiu. Ir panašu, kad pasipriešinimo, apart Kinijos valdžios, ši valiuta neturi.
Akcijos
Apple akcijų kaina pasiekė istorines aukštumas ir užsitikrino didžiausią JAV akcijų kapitalizaciją virš $714 mlrd.
Time Warner akcininkai nusprendė jungtis su kompanija AT&T. Laukiamas reguliuotojo leidimas. Sandorio suma apie $86 mlrd.
Berkshire Hathaway prisipirko avia kompanijų Southwest Airlines Co, Delta Air Lines, Inc., American Airlines Group Inc akcijų, prisipirko Apple ir Sirius XM akcijų. Per savaitę akcijų kaina pakilo 2.8%.
Šią savaitę
Kas svarbiausia?
Pirmadienis – JAV Prezidento diena. Biržos nedirbs.
Trečiadienis – FED FOMC praėjusio susirinkimo protokolas. TESLA rezultatai.