Penktadienis, 29 kovo, 2024
Straipsniai

Kaip investuosime 2019 metais? Pasiimkime Doomą, Boomą ir Gloomą

Kokios bus rinkos kitais metais? Kokie instrumentai atneš didžiausią pelną? Kaip investuosime 2019 metais? Kur geriausia investuoti, o į ką geriausia visiškai nelįsti? Tokie ir panašūs klausimai investuotojus domina ne tik metų sandūroje.

Pernai tokio klausimo mes net nebandėme tinklapyje užduoti. Išsigandome! kelerius metus laukta korekcija JAV akcijų rinkoje vis neateidavo, o paskutinėse įžvalgose pasakymas, kad „kriptovaliutos – mušta korta”, apskritai, buvo į pievas.

Ir mums svarbu, ne kokios bus tos galimybės, o kad galimybės būtų apskritai.

Eilinį kartą tai patvirtina, kad prognozės yra nedėkingas dalykas ir į reikalą reikia pažiūrėti visai kitu kampu. O tas „kampas” nei status, nei smailas, nei, tuo labiau, bukas. Paprasčiausiai, investuosime, kaip ir investavome anksčiau, bei naudosimės rinkos teikiamomis galimybėmis. Ir mums svarbu, ne kokios bus tos galimybės, o kad galimybės būtų apskritai.

O ten jau technikos reikalas jomis pasinaudoti. Krūvas įvairiausių prognozių jūs galėsite perskaityti bet kur internete, o ir laikui bėgant, įdomesnius variantus mes nuolatos aptarsime šio tinklapio puslapiuose.

Akcijos

Čia aš vėl pasikartosiu: klasika niekada nemiršta. Klasika visada turi paklausą. Labiausiai išanalizuota, ilgiausiai gyvuojanti akcijų rinka investuotojams atneša didelę grąžą. Visada!

Aišku, jūs man dabar pulsite prieštarauti: juk S&P 500 indeksas per 2018 metus nusirito apie -6.5%, o visų metų indekso akcijų dividendinis pajamingumas buvo vos 1.89%. Ir savo maksimumą 2.17% pasiekė tik per šį gruodžio kritimą. Panašiai per metus nukrito ir OMX Vilnius indeksas. OMX Baltic Benchmark indeksas per metus nusirito daugiau nei -7.4%.

Kaip investuosime 2019 metais? Pasiimkime Doomą, Boomą ir Gloomą

Akcijų indeksų korekcijos nėra didelės ir pilnai pakeliamos bet kokiam portfeliui. Tačiau korekcija gali užsitęsti ir 2019 metais, ir bendras kritimas išaugti dar labiau. Perkam tik atpigusias akcijas. Kaip ir visur kitur, mokėti brangiai nėra jokios prasmės. Metų pradžia, panašu, bus labai palanki investuojantiems į akcijas.

Obligacijos

Irgi klasika. Bet ar jos jums reikia dabar? Su pajamingumais nuo neigiamų iki infliacijos lygio šie instrumentai įdomūs bankams, kapitalo pakankamumui didinti. Profesionalai, instituciniai investuotojai sugeba uždirbti teigiamą grąžą ir iš neigiamo pajamingumo. Tuo pačiu apsaugo klientų pinigus nuo rinkų turbulencijų bei turi gerą instrumentą atliekamam milijonui kitam investuoti.

Mums geriau jau pasirinkti banko indėlį nei obligacijas. Tačiau, kaip veikia obligacijų rinka, žinoti būtina. Nes per daug metų sukaupus kapitalą kitose rinkose ir nusprendus „išeiti į pensiją”, obligacijų rinka tampa itin patraukliu instrumentu dėl savo fiksuotų palūkanų principo ir iš čia išplaukiančio stabilaus pinigų srauto.

Bet jaunas investuotojau, lenk akcijų portfelį, kol medis žalias!

Kriptovaliutos

Vis dar išlieka nesusipratimu. Nes bitcoin’as vis dar netapo visuotinai priimtina valiuta. Lygiai tokiu pat populiarumu pasaulyje naudojasi ir Baltarusijos rublis. Taip, jos leido daugeliui žmonių užsidirbti. Tai geras spekuliacinis objektas, atsiradęs po sukelto ažiotažo. Dirbtinio ar ne – didelis klausimas. 

Tačiau bitcoin išpopuliarinimas tikrai panašus į gerai paruoštą, klasikinę marketingo-reklaminę kampaniją. Kas dar labiau jam suteikia finansinės piramidės požymių. Bet kad nekaltintų manęs neigiamai kalbant apie kripto, turiu pasakyti, kad po kriptovaliutomis esanti blockchain technologija atnešė naujų vėjų į industrializacijos evoliuciją. Neskubu dar to vadinti revoliucija.

Visus metus kritusios kriptovaliutų kainos šios rinkos taip ir nesužlugdė. Netgi susiformavimo stiprus palaikymas, kuris, gali būti, ir bus tas 2018 metų ilgai lauktas dugnas.

Kaip investuosime 2019 metais? Pasiimkime Doomą, Boomą ir Gloomą

Ar jis tokiu išliks ir 2019 metais, mums ne tiek svarbu. Gal svarbiau, kad šis reiškinys išliktų ir įsitvirtintų. Bet vien tik kaip spekuliacinis objektas, bitcoin labai greitai praras savo žavesį ir bus ilgainiui užmirštas, nes jo vietą užims kitos technologijos ir kiti instrumentai.

Sakote, kad skaitmeninės valiutos yra ateitis? O taip, net neabejoju tuo. Pinigai mano kortelėje yra ta pati skaitmeninė valiuta. O fintech technologijos kol kas nenusileidžia kriptotechnologijoms. Tiksliau, tai tos pačios kriptotechnologijos, tik dar ne blockchaininės. Štai prašau, operacijos tarp bankų per kelias sekundes. Bitcoin transakcijos – 10 sek.

Kriptovaliutos 2018 metais investuotojams davė vieną gerą pamoką: nėra nuolatos besitęsiančių, didelių ir greitų pelnų.

Kol kas blockchain pralošia, nes vartotojui nereikia papildomai rūpintis įsigyti bitcoin patraukliausia kaina ir nereikia ieškoti saugiausios piniginės. Blockchain valiutiniuose atsiskaitymuose jau nebėra privalumas.

Bet vartotojui yra gerai, kai yra pasirinkimas. Gali naudoti Lietuvos banko sukurta technologija, gali naudotis Ripple paslaugomis. Šiuo atveju laimi vartotojas. Bet tai nėra kriptovaliutų nuopelnas. Kriptovaliutos 2018 metais investuotojams davė vieną gerą pamoką: nėra nuolatos besitęsiančių, didelių ir greitų pelnų. Bet koks pelnas yra darbo rezultatas!

Linkiu 2019 metais gerai išmokti šią pamoką!

Žaliavos

Čia mums sunku išsiversti be politikos. Jei taurieji metalai labiau priklausomi nuo rinkos konjunktūros ir nuo JAV dolerio, nes ateities sandoriai jais nominuoti, tai nafta ir dujos yra politikų įkaitai.

…žiauriai smagūs metai nusimato. Vadinasi, jie bus pelningi.

Ir tai gali mums patikti, gali labai nepatikti, tačiau taip jau yra; ir Tobulai konkurencijai artimoje rinkoje mes turime kalbėti apie protekcionizmą, muitų karus, karus ir visokias kitokias nehumaniškas ir necivilizuotas nesąmones. Todėl ir politinį faktorių, lemiantį mūsų investicinius sprendimus, palikau šioje rubrikoje.

Kinijos ir JAV prekybos derybos, per tą laiką JAV dar su kuo nors atskirai dėl muitų pradės tartis; BREXIT su visomis savo teisybėmis ir neteisybėmis; Europos periferija (PIIGS) dar vis problematiška, OPEC-ne-OPEC draugystės ir kaukės; centrinių bankų sprendimai ir FED puolimas – chebryte, žiauriai smagūs metai nusimato. Vadinasi, jie bus pelningi.

Aukso kaina didesnę 2018 metų dalį krito dėl lūkesčių, kad brangs doleris, nes FED turi planą kelti bazines palūkanas. Tačiau prasidėjus korekcijai akcijų rinkoje ir FED FOMC planuojant 2019 m. tik du palūkanų pakėlimus, aukso kaina pradėjo spartų kilimą.

Investuotojai mažina rizikos apetitą ir portfeliuose didina „safe haven” instrumentų kiekį – visų pirma auksą ir obligacijas.

Kaip investuosime 2019 metais? Pasiimkime Doomą, Boomą ir Gloomą

Tarp tokių „safe haven” vėl gali būti prisimintas Šveicarijos frankas bei šalies obligacijos, kurios iki 10 m. trukmės VVP vis dar išlaiko neigiamą pajamingumą.

Išvados

Akcijų ir obligacijų portfeliai yra stabilaus pinigų srauto generatoriai be sudėtingos nuolatinės priežiūros. Tik namų darbus prieš tai reikia atlikti kruopščiai. Tik geras įdirbis duoda gerus rezultatus. Bet jei jums trūksta kantrybės ir norite greitai uždirbti daug, greičiausiai nuostolius toliau patirsite ir 2019 metais. Ir 2020 metais… Ir 2021 metais…

Investavimas nėra mados vaikymasis, nors pats investavimo institutas yra madingas. Bet naudą duoda tik kantriems ir darbštiems. Bei neieškantiems kažkokių superinių strategijų. Nes tokių nėra! O kalbas apie ekonomikų krizę sukėlė plokštėjanti JAV VVP pajamingumų kreivė bei korekcija akcijų rinkoje. Tačiau kiti makrorodikliai bei negriežtėjantys bankų kreditų išdavimo rezultatai rodo, kad JAV ekonomika pasiekė ciklo brandumą.

Nes laikotarpis tarp pajamingumų inversijos ir recesijos nėra kažkoks apibrėžtas dydis. Ir šiame etape mes galime išlikti labai ilgai. Todėl ir 2019 m. ir 2020 metai bus labai įdomūs metai ekonominiu, politiniu ir investiciniu požiūriu.

Belieka palinkėti visiems sėkmės!