Šeštadienis, 7 gruodžio, 2024
Straipsniai

Kaip investuosime 2020 metais?

Kaip investuosime 2020 metais, kai praėjusiais 2019 metais kalbos apie recesijas, krizes ir apokalipses buvo vis garsesnės ir garsesnės? Tai kas laukia kitais metais? Kokie instrumentai atneš didžiausią pelną? Kur geriausia investuoti, o į ką geriausia visiškai nelįsti?

Nenorime čia labai prognozuoti, kas kils, kas kris. Tai nedėkingas reikalas. Be to, nestatome savęs į dievų poziciją ir neapsimetam, kad matome ateitį metus į priekį.

Bet yra rodikliais ir analize paremtos įžvalgos, kuriomis ir norėtume su jumis pasidalinti, kaip investuosime.

Bendra rinkų situacija

Kas čia įdomiausia ir ką čia būtina mums visiems įsisąmoninti, kad keičiantis kalendorinei datai, keičiasi tik kalendorinė data. Daugiau niekas. „Ancertenčius” rinkose kaip buvo, taip ir liks. Nes, Karlai, įsikalk sau į galvą, tai ne rinkos būsena, o tik rinkos projekcija žaidėjų smegenyse. O šie visada rinką vertina subjektyviai.

Pati Ponia Rinka yra adekvatumo ir pragmatizmo įsikūnijimas, o elgesys jos visada logiškas, priešingai žaidėjams toje rinkoje. Iš čia ir galimybė užsidirbti. Pasinaudokime tuo. Tai kitais metais niekur nedings ir aistras kaitins Brexit; ‘impyčmentas’ esamam ir būsimo JAV prezidento rinkimai; Muitų karai su Kinija ir kitais regionais; sulauksime naujų politinių juodųjų gulbių.

Azijoje nesibaigs neramumai Honkonge, plius čia prasidėjusi techninė ekonomikos recesija gali išprovokuoti recesijų laviną visame pasaulyje. Nors žemyninėje Kinijoje ir JAV stebime dar tik augimo lėtėjimą. Prisiminkime, kad Vokietijos BVP augimo tempas 2019 m. irgi vaikščiojo peilio ašmenimis. Rizika išliks ir 2020 metais. Gal net dar labiau sustiprės.

„Jautrių” ekonomikos rodiklių pagal regionus 2019 m. matrica:

Kaip investuosime 2020 metais?
Šaltinis: nurodyta ant pav.

Pinigai

Savo paskutiniame 2019 metų susirinkime FED Atviros rinkos komitetas (FOMC) nepakeitė palūkanų normų, nes mano, jog viskas yra gerai ir ekonomika nuosaikiai auga. Remiantis rinkos dalyvių lūkesčiais, FED bazines palūkanos normas tokiame lygmenyje paliks ir visais 2020 metais.

Europos centrinis bankas paliko galiojančias nulines bazines palūkanas. Perspektyvos tokios pačios. Palūkanos liks mažos ir kitais metais, plius prispaudins dar pinigų. Anglijos bankas svarui taip pat nepakeitė palūkanų. Jos liko ir liks istorinėse žemumose – 0.75%. Tai aišku viena. Pinigų pagrindinėse ekonomikose yra ir bus. Likvidumo krizė tikrai negresia. Ar gresia kokia kita krizė? Nebent jūsų galvose…

Nafta

Paskutiniame OPEC narių susirinkime išplatintos energetikos sektoriaus perspektyvų įžvalgos.

  • Prognozuojama, kad pirminės energijos paklausa iki 2040 metų išaugs 25%.
  • Visiems žmonijos poreikiams patenkinti reikės visų energijos rūšių.
  • Gamtinių dujų paklausa absoliučiais dydžiais yra pati didžiausia iš energetikų. Atsinaujinančių energijos šaltinių paklausa didžiausia santykiniais dydžiais.
  • Iki 2040 metų nafta išlaikys didžiausią kuro rinkos dalį pasaulyje.
  • Naftos paklausa 2040 m. sieks 110.6 mb/d (prognozė).
  • Didžiausia naftos paklausa bus iš chemijos pramonės (4.1 mb/d), kelių transporto (2.9 mb/d) ir aviacijos (2.4 mb/d).
  • Bendras pasaulio auto-moto parkas 2040 metais išaugs iki 2.4 mlrd. vnt.
  • Elektra varomų automobilių parkas 2040 metais užims 13% viso parko. Augimą sąlygos sumažėję baterijų kaštai bei politinis palaikymas.
  • Iki 2040 metų investicijos į naftos gavybos sektorių sieks $10.6 trilijonų.
  • Energijos nepriteklius išlieks pagrindiniu pasauliniu iššūkiu: beveik milijardu žmonių vis dar neturės galimybės naudotis elektra, o trims milijardams trūks galimybės naudotis švariu kuru maisto gaminimui.
  • OPEC ir toliau visapusiškai rems Paryžiaus susitarimą dėl klimato kaitos.

Jau penkerius metus naftos ateities sandorių kainos juda pakankamai siaurame kainų kanale. Didelė tikimybė, kad šiame kanale kaina išliks ir kitais metais. Atidžiai sekam naftos kainą. Jai prognozių teikti nereikia. Jos kaina yra ekonominių ir politinių spekuliacijų objektas. Tačiau nafta yra pagrindinis, be vartojimo, infliacijos augimo ar mažėjimo faktorius. Todėl ji visada taikiklyje.

Kaip investuosime 2020 metais?
Light Crude Oil

Auksas

Paskutinį 2019 m. ketvirtį aukso kaina nustojo kilusi. Svyravimus, pagrinde, įtakojo pranešimai iš JAV-Kinijos prekybos derybų. Nemaža dalimi ir JAV prezidento postai Twitter’yje. Dėl augančių baimių pasaulinės ekonomikos perspektyvomis, aukso kaina ir 2020 metais turėtų išlaikyti kylantį trendą. Kokia sparta kils kaina – čia jau visai kitas klausimas. Tačiau jau dabar būtų galima iš lėto papildyti savo investicinį portfelį auksu bet kokia patogia forma.

Kaip investuosime 2020 metais?
Aukso kaina kilimo tendencijoje

Kaip investuosime į akcijas

Pernai tikėjomės, kad 2018 m. gruodį prasidėjusi korekcija tęsis ir 2019 metais. Tačiau kaip tik metų pradžioje ji pasibaigė ir JAV akcijų indeksai pasvyruodami gražiai kilo aukštyn. Ir JAV akcijų rinkose praėjusius metus galima pavadinti nuolatinių naujų visų laikų aukštumų metais. Bet ar bent kažką panašaus turėsime 2020 metais?

Visada sakėm ir dabar pakartosim, akcijos yra investavimo klasika ir jos bus patrauklios visais laikais. Ir net tada, jūs labai nustebsite, kai tos akcijų kainos krenta. Visų pirma, mus investuotojus domina pigios akcijos dėl investicinio pajamingumo padidinimo. Ir štai jums įrodymas, kada „dirba” sumanūs investuotojai.

Imam konkrečiai Apple kompanijos akcijas 2007-2009 m. krizės metu. Tuo metu, kai kainos krito, akcijų apyvarta buvo didžiausia ir nepralenkta lig šiol. Todėl, kad geros kompanijos pigios akcijos yra patraukliausios investuotojams. O paskui, lig šiol kylant akcijų kainai, sumanūs investuotojai pasitraukė. Liko spekuliantai ir jų robotai. Apyvartos iš karto smuko. O kai pirkėjų nebeliks visai, vėl sulauksime atpigusių akcijų. Tai ir laukiam…

Kaip investuosime 2020 metais?
Apple

***

Todėl mes domimės ne kokios bus akcijų kainos kitais metais (bergždžia veikla), o tuo, kokioje aplinkoje veiks verslas, t.y. kokia bus ekonominė sveikata. Bet akivaizdu, jog akcijos vis labiau yra įvertinamos, t.y. kainos keliamos, bet ir 2020 metais akcijos bus ta turto klasė, kuri galės generuoti didesnę nei infliacija grąžą.

Mes suprantame, kad vartotojų aktyvumas ir su tuo tiesiogiai susijęs kompanijų gyvybingumas ir yra ekonomika, tiesiogine žodžio prasme. Tai ir pasižiūrime, kas lauks… Ir lygiai kaip pernai, nekeičiam patarimo:

Perkam tik atpigusias akcijas. Kaip ir visur kitur, mokėti brangiai nėra jokios prasmės.

Ekonomikos prognozės 2020 m.

Lengva pasakyti „pasižiūrim”. Juk niekas nežino, kas bus rytoj. Tačiau mes ne vakar iš Mėnulio nukritom, todėl turime savo įžvalgas.

1. Pinigų kaina. Kaip jau ir aptarėme, nesitikime didelių pokyčių. Tai jei kaina ir bus pakeista, tai neženkliai ir poveikį galima bus pamatyti 2021 m. Aišku, rinkos reakcijos bus momentinės. Tačiau bazinių palūkanų nekėlimas 2019 metais rodo ekonomikos augimo lūkesčių sumažėjimą.

2. Muitų karai. Tai labiau liečia JAV ir Kinijos prekybos reikalus. O taip, susitarimas bus pasiektas ir tai teigiamai paveiks rinkas. Tačiau tai nebus pabaiga. Tiek konkrečiose derybose, tiek ilgalaikėje perspektyvoje. Valdžios kišimasis į prekybą ir laisvos rinkos suvaržymas turės padarinių. Kaip taisyklė, labai liūdnų.

Politikų kišimasis į ekonomiką niekada neturi ilgalaikės perspektyvos vizijos. Ir negali. Nes net ekonomikos vadovėliuose rašoma, kad ateityje vartotojas už tai sumokės didelę kainą. Arba labai didelę.

***

3. Politiniai sprendimai. Įtakojantys makroekonominę dinamiką. JAV prezidento rinkimai ir jų rezultatai, kaip manoma, turės įtakos Kinijos valdančiosios partijos šalies ekonomikos vystymosi planams. Visi 2020 metai bus JAV prezidento rinkimų metai. Kampanija prasidės jau vasarį ir rinkos labai atidžiais stebės varžytuves ir reaguos instrumentų kainomis.

4. Privatus sektorius. Dėl tų pačių JAV ir Kinijos karų bei Brexit klausimų, neskubės didinti savo investicijų. O tai reiškia, kad pigiais pinigais nebus skubama naudotis. Tik tiek, kad neaugs skolos aptarnavimo kaštai ne verslininkams, nei vartotojams. Bet tą mes jau turėjome ir 2019 metais. O tai gali dar labiau sustiprinti artėjančios krizės lūkesčius. Ypač silpnų nervų ekonomistams…

Taip pat skaitykite:

Išvada. JAV skolos lubos gali priversti vyriausybę taupyti, o įstatymų priėmėjus – nesišvaistyti asignavimais. Europos sąjungoje „suveržtų diržų politikos”, priimtos pieš 10 metų, niekas neatšaukė. Tik dabar tai vadinama „fiskaline drausme”. Kinijoje planinė ekonomika. Todėl augimą tenai galima reguliuoti dirbtinai. Tai nebūtinai atves prie gero.

Tačiau labiausiai tikėtina, kad JAV ir ES šalių ekonomikų augimas lėtės, o Kinijos paspartės. O gal ir atvirkščiai. Nes didžiausių valstybių ekonomikos yra karinės, norime mes to ar nenorime. O karo pramonei išlaidos kitais metais tik augs. Jūs jau žinote į ką investuoti? Parašykite komentaruose. Ten sugretinsim atsakymus.

Kaip investuosime į obligacijas

JAV Iždo obligacijų pajamingumų kreivė mus gąsdino ištisus metus reversu – ekonominės krizės pranašu. Bet, kaip ir sakėme, tokia situacija gali tęstis labai ilgai. Tai ir artimiausiu metu nesitikime didelių pokyčių JAV obligacijų pajamingumuose. O per metus gali daug kas pasikeisti…

Kaip investuosime 2020 metais?
JAV Iždo VVP pajamingumų kreivė

Analitikai ir dalyviai suka galvas dėl mažo vyriausybių obligacijų pajamingumo. Ir jau net trečdalis tokių obligacijų yra su neigiamu pajamingumu. Taip pasidarė ne iš karto, ne per naktį. Ir net nebūtinai tai buvo praėjusios 2007-2009 m. pasaulinės likvidumo krizės padarinys.

Beveik visų rezervinių valiutų šalių VVP pajamingumas krito visą šį tūkstantmetį. O JAV 10 m. trukmės obligacijų pajamingumas antra tiek krito ir praėjusiame amžiuje.

Kaip investuosime 2020 metais?

***

Išimtis tik juanis, bet ir šiaip visa jo ekonomika yra išimtis jau vien savo dalyvių mentalitetu. Todėl galimi tokie scenarijai: 1) vyriausybių obligacijos pradeda pigti; 2) vyriausybių obligacijos toliau brangsta. Turim omenyje ilgalaikes obligacijas. Ir jas stebime. Nes teoriškai, ilgalaikių obligacijų pajamingumas juda ta pačia kryptimi, kaip ir akcijų kainos.

Ir jei JAV akcijų indekso bei JAV VVP pajamingumo grafike stebime divergenciją, tai turime signalą, kad rinkoje kas nors įdomaus įvyks.

Kaip investuosime 2020 metais?
Indekso ir pajamingumo divergencija

Kapstom giliau…

Šiuo metu trumpalaikių paskolų palūkanų normos (6 mėn. USD LIBOR) yra didesnės už S&P 500 akcijų dividendų pajamingumo vidurkį. Tai sakome, kad turime Negative carry. „Negative” todėl, kad lėšos akcijoms įsigyti brangesnės, nei grąža iš tų akcijų.

Kaip investuosime 2020 metais?
Libor minus Divyield

Ir jei kompanijos dividendų nemažina (paprastai, tik didina) tai dividendų pajamingumas sumažėja dėl akcijų kainų augimo, nes čia turime tiesioginę atvirkščiai proporcingą priklausomybę. Tokiu atveju, esant negative carry, bazė – indekso fjūčerių kainos ir indekso spot kainos skirtumas – taip pat pasidaro teigiamas.

Ir normaliu atveju, teigiama bazė būna krentančioje rinkoje. Tačiau situaciją mes turime „nenormalią”: superlikvidumą. Pinigų daug ir jie pigūs. Yra ne tik kas palaiko akcijų kainą, bet yra ir kas jas masiškai perka, nes lūkesčiai aukšti. Apie obligacijas patylim…

Kaip investuosime į kriptovaliutas

Kriptovaliutos, labiau bitcoin, per 11 metų taip ir netapo visuotinai priimtinais pinigais. Vystėsi tik blokų grandinės (blockchain) projektai. Bet ir jie, panašu, gerokai nurimo ir jau neturime buvusio ažiotažo. Nors ICO dar gyvuoja, ir net sulaukia reguliuotojų pripažinimo (Prancūzija).

Faktai. Bitcoin kaina nuo maksimalių aukštumų per praėjusius du metus nukrito jau -63.42% arba -39.52% vidutiniškai kasmet. Tačiau per 2019 metus pakilo (iki straipsnio rašymo momento) net 89.95%, o metų aukštumos metu – 259.33%. Optimistams tai tikrai įkvepiantys skaičiai.

Bet jau 6 mėn. iš eilės bitcoin kaina yra žemėjančiame trende. Čia dar geresnis faktas optimistams, nes dabar bitcoin galima nusipirkti pigiau. Ir atsakome į pagrindinį klausimą: Kaip investuosime į kriptovaliutas?

Ne, į kriptovaliutas neinvestuosime!

O spekuliuoti jomis – labai pelningas reikalas. Tai mes toliau pratęsime savo spekuliacijas. Vadinasi, mums visai nesvarbu, kokią kryptį pasirinks kriptovaliutų kainos. Mes seksime bet kurią kryptį. O visoje kriptoindustrijoje daug visokio mėšlo ir analogiškų projektų. Todėl kapitalizacijos sumažėjimas yra gyvybiškai reikalingas procesas.

Kad kriptorinka toliau gyvuotų ir vystytųsi, nereikia papildomų lėšų iš išorės. Reikia rinkai apsivalyti ir padidinti produktyvumą. Mažėjanti kapitalizacija privers neperspektyvias kompanijas pasitraukti iš rinkos, o turinčios potencialą – apsijungti. Tai ką galima gero prognozuoti kriptorinkai – tai konsolidacija. Per artimiausius metus numatome M&A (Susijungimų ir Susiliejimų) kriptorinkos atsiradimą.

Va tada tikrai bus galima sulaukti ir institucinių ir strateginių investuotojų. Ne anksčiau.

***

Tiesa, tiesa, tiesa, pasaulis yra dinaminis. Viskas jame kinta, keičiasi ir pati struktūra. Tik mes labai žmogiškai norime stabilumo ir pastovumo. Mūsų protas nori atspėti ateitį vardan savo paties ramybės. Bet taip nėra… Ir mūsų protas nurims tik tada, kai nustosime prognozuoti ir vaikytis savo susikurtų fantomų.

Ir geriausiai į klausimą, kaip investuosime, atsako pati rinka. Žinok, Karlai, rinką, kurioje investuoji.

Ramių ir pelningų jums 2020 metų!