Kaip pasinaudoti informacija ir uždirbti akcijų rinkoje?

Kaip pasinaudoti informacija. Vienas sėkmingiausių investuotojų ir garsaus Fidelity Magellan fondo valdytojas teigia, kad geras savęs ir savo ketinimų pažinimas gali nulemti daugiau nei išsami įmonių analizė. Visų pirma investuotojas turi tiksliai žinoti apie save šiuos dalykus: savo finansines galimybes. Investicijoms skiriamą pinigų sumą, pinigų investavimo terminą ir sau priimtiną riziką.

Apie Peter Lynch

Šių kategorijų derinys yra „individualus“, o tiksliau – unikalus. Tik tuomet galima sudaryti pirminę investavimo strategiją, kurią vėliau galima koreguoti reaguojant į įvykius rinkose bei kompanijų naujienas.

P. Lynch pataria į akcijas investuoti tik tiek, kad, tą sumą nesėkmės atveju praradę, nepablogintumėte savo gyvenimo kokybės. Taip pat jis pastebi, kad dažnai žmonės sėkmingai investavę į nekilnojamą turtą, elgiasi visiškai priešingai besirinkdami akcijas.

„Juk namai kaip ir vertybiniai popieriai, paprastai duoda didžiausią pelną tuomet, kai yra laikomi ilgą laiko tarpą. Taip aiškina ilgametis „Fidelity Magellan“ fondo valdytojas. Perkant namą žmonės praleidžia ištisus mėnesius, kol randa tinkamą, o akcijas kažkodėl jie išsirenka per kelias minutes. Todėl visai suprantama, kodėl jie uždirba pinigus nekilnojamojo turto rinkoje, o praranda – akcijų rinkose.

AB SEB banko vyriausiasis finansų makleris A. Jacikevičius teigia, kad investavimo terminas svarbus pasirenkant investavimo priemonę ir tiesiogiai susijęs su rizikos toleravimu.

Akcijos geriau

„Nėra prasmės dėti terminuoto indėlio dešimčiai metų, šiuo atveju geriau būtų rinktis nuosavybės vertybinius popierius ar investicinius fondus. Pinigų suma ar jos periodiškumas svarbus tiek investicinio portfelio diversifikavimo laipsniui, tiek finansinės priemonės pasirinkimui. Nes tai yra susiję su fiksuotais investavimo kaštais bei laiko sąnaudomis, valdant portfelį“ – toliau aiškina investavimo subtilybes A.Jacikevičius.

Priimtina rizika yra ypač individualiai suprantama kiekvieno investuotojo, todėl nėra bendrų taisyklių, kurios galėtų tiksliai formulėmis pasiskaičiuoti vienam ar kitam investuotojui priimtiną riziką.

Finansų rinkos specialistas rizikos toleranciją siūlytų investuotojams pasitikrinti paprastai, užduodant sau klausimą: „Kas bus, jeigu aš prarasiu 10 proc. savo investuotos sumos (arba 20 proc., 30 proc., 50 proc.)? Kaip skaudžiai tai atsilieptų mano ir mano šeimos gyvenimo kokybei bei finansinei padėčiai?“. Tokiu būdu pasitikrinus, žinant investavimo terminą ir pinigų sumą yra žymiai lengviau rinktis investicines priemones.

Kokios akcijos?

Renkantis akcijas P.Lynch, “Fidelity Magellan“ fondo valdytojas, pataria pirkti akcijas tų kompanijų, kurių veikla bei esamoji situacija jums suprantama. Tokių kompanijų jūsų portfelyje galėtų būti nuo 3 iki 10, o tarp jų labai tikėtina, kad bent viena taps „dešimteriopininke“ (ang. – tenbagger) – tai kompanija, kurios akcijų vertė per tam tikrą laiką pakyla dešimt kartų. Šį grynai techninį terminą Piteris „pasiskolino“ iš beisbolininkų.

Išsirinkus kompaniją, į kurios akcijas ruošiatės investuoti, P.Lynch rekomenduoja susirinkti kiek įmanoma daugiau informacijos apie jos veiklą, sritį, kurioje ši kompanija veikia ir ateities perspektyvas.

Nustatęs kompanijos dydį ir palyginęs ją su su kitomis ta pačia veikla užsiimančiomis įmonėmis P.Lynch priskiria ją vienai iš šešių kategorijų: lėtai augančios, stabilios, sparčiai augančios, ciklinės, atsigaunančios ir su paslėptais aktyvais. Jo mėgstamiausios yra sparčiai augančiais „dešimteriopininkės“, tai paprastai būna smulkios, greitai besivystančios kompanijos, kurių pardavimų pajamos auga po 20-25 proc. per metus.

Kaip pasinaudoti informacija ir uždirbti akcijų rinkoje?
Šaltinis: ValueWalk

Rodikliai

Kainos ir pelno santykis P/E (price/earnings ratio) turi atitikti pusę kompanijos augimo tempo dydžio ir tai bus labai geras rodiklis, o jei jis du kartus didesnis už augimo tempą – labai blogas. Pvz.: Jei kompanija auga 12 proc. per metus, o P/E santykis yra 6, tai perspektyvos labai patrauklios, o jei atvirkščiai – augimas tik 6 proc., o P/E yra 12, ši kompanija žengia nuosmukio link.

Be jokios abejonės daugelį investuotojų neramina klausimas kaip elgtis rinkoms krentant. P.Lynch, kurio vadovaujamo „Fidelity Magellan“ fondo kursas per dvylika metų išaugo dvidešimt kartų, analizuodamas nuostolinguosius periodus, padarė išvadas, kad būtų puiku pasitraukti iš rinkos kai ateina recesija, tačiau dar niekam nepavyko rasti būdų, kaip numatyti blogus laikus. „Jei jūs savo akcija parduosite ir išvengsite nuostolio, iš kur žinosite kada vėl jas atpirkti?“ – klausia P.Lynch.

„Jeigu būtumėte investavę į JAV akcijas 1994 metų liepos 1 d. 100 000 JAV dolerių, tai po penkerių metų ši investicija būtų virtusi 341 722 JAV dolerių. Tačiau jei per visą tą laikotarpį trisdešimčiai dienų būtumėte savo investicijų atsisakę, tuomet kai vyko spartus akcijų kainų šuolis, teturėtumėte tik 153 792 JAV dolerius.

Likdami biržoje jūs gavote daugiau nei dvigubai didesnes pajamas“. AB SEB banko vyriausiasis finansų makleris A. Jacikevičius taip pat sutinka, kad „dugnų gaudymas“ labai abejotinas užsiėmimas, jis linkęs kompanijas vertinti fundamentaliai ir jeigu akcija yra patraukli, tai geras laikas ją pirkti yra „visada“.

Savo knygoje „Žingsniu toliau nei Volstritas“ Peter Lynch apžvelgia ir, remiantis konkrečiais pavyzdžiais, išanalizuoja daugelį aspektų, kriterijų bei rodiklių, į kuriuos reikėtų atsižvelgti renkantis savo investicijas ir siekiant sėkmės akcijų rinkose.

Pirmą kartą paskelbta spekuliantai.lt
%d bloggers like this: