Antradienis, 21 gegužės, 2024
Straipsniai

Kaip šveicarai sūrį pardavinėjo arba Šveicarijos franko metamorfozės

Staigus posūkis. Iš principo, galima sakyti, kad šiuo metu mes stebime franko burbulo sprogimą. Ilgą laiką Šveicarijos frankas buvo laikomas „safe haven” valiuta ir buvo perkama beatodairiškai. Bet jau balandį paklausa susilpnėjo, o liepos gale frankas visai neatsilaikė – techninis pasipriešinimas buvo pralaužtas.

Viskas logiška

Franko stiprumo priežastys yra paprastos ir logiškos. Tai ne tik investuotojų lūkesčiai ir godumas prie to prisidėjo. Stipri Šveicarijos ekonomika sąlygojo šalies valiutos stiprėjimą. Teigiamas ir augantis prekybos balansas, tiesioginių užsienio investicijų augimo tempas neturėjo analogų pasaulyje ir padarė franką stipriausia valiuta pasaulyje.

https://d3fy651gv2fhd3.cloudfront.net/embed/?s=sztbal&v=201707261601v&d1=20120101&d2=20171231&h=300&w=600
source: tradingeconomics.com

https://d3fy651gv2fhd3.cloudfront.net/embed/?s=switzerlanfordirinv&v=201707031918v&d1=19170101&d2=20171231&h=300&w=600
source: tradingeconomics.com

O po pasaulinės finansų krizės į šalį ir į valiutą pradėjo tekėti ir spekuliacinis kapitalas. Ir čia Šveicarijos nacionaliniam bankui teko padirbėti pasiraitojus rankoves, kad išlaikyti franką bent kiek žemesniame lygmenyje. Net bazinė palūkanų norma buvo nuleista iki -0.75%. Ir šiuo metu tai žemiausios palūkanos pasaulyje. Neigiamą pajamingumą jau ilgą laiką turi ir visos vyriausybės obligacijos iki 10 metų trukmės.

Bet tai frankui nepadėjo. Net sulaukė priešingos reakcijos. Lig šiol…

Nemokamas sūris – tik pelėkautuose?

Stiprus frankas ir silpnas euras yra peilis Šveicarijos eksportuotojams. Jiems sunku atlaikyti užsienio prekių konkurenciją. Šiais metais Šveicarija importavo daugiau sūrio nei eksportavo. Gruyère ir Emmental sūrių gamintojai meldžiasi, kad franko kursas kitų valiutų atžvilgiu sugrįžtu į bent kiek logiškas ribas. Ir, panašu, kad jų maldos buvo išklausytos.

Kalbos apie ECB ketinimus mažinti ‘kiekybinį palengvinimą’ kelia euro kursą kitų valiutų atžvilgiu. Ir Šveicarijos ekonomistai tikisi, kad pradžioje euro zona, paskui visa Europa su Šveicarija išeis iš neigiamų palūkanų zonos. Ir tam padės atsigaunanti Europos ekonomika. Tik laiko reiks daug. Agresyvios skatinimo priemonės pareikalaus ir ‘agresyvaus normalizavimo’. Nebūna taip, kad po lengvų pinigų ‘pagirios’ pasibaigia greitai.

Kas pasikeitė dabar?

Į rinką vėl sugrįžo baimė. Baimė, kad kapitalas gali nuvertėti. Kylančio euro ir brangstančių žaliavų akivaizdoje laikyti kapitalą frankas neapsimoka, jis sparčiai nuvertėja. Tiksliau, atsirado kur kas geresnių pozicijų esant labai panašiai rizikai. Ir net yra manančių, kad dabartinis franko kritimo euro atžvilgiu net -4.24% yra jau panika. Ir tai įsuks visą spiralę norinčių parduoti savo frankus ir pirkti kapitalą kitose šalyse.

Na ir akivaizdu, kad sustiprėjęs frankas susilpnino šalies ekonomiką, kai kaimyninės ekonomikos tuo tarpu pradėjo stiprėti. Šveicarijos prekybos balanso prognozės yra franko ‘shorterių’ naudai:

https://tradingeconomics.com/embed/?s=sztbal&v=201707261601v&forecast=2&h=300&w=600&ref=/switzerland/balance-of-trade/forecast
source: tradingeconomics.com

FED FOMC bazinių palūkanų kėlimas, lūkesčiai dėl euro zonos monetarinės politikos griežtinimo bei ŠNB pažadai dar nekelti palūkanų normų ir voilà – Šveicarijos franko kursas ilgam laikotarpiui kaip ir aiškus.

Valiutos

Jei pasižiūrėsim tik į EURCHF ir USDCHF grafikus, tai ir be jokio ekonomikos išmanymo ar straipsnių skaitymo iš karto pasakysime, kad franko kritimo priežasčių reikia ieškoti Europoje. Ir jei Šveicarijos sūrių upė jau pradėjo tekėti į Europą…:

Kaip šveicarai sūrį pardavinėjo arba Šveicarijos franko metamorfozės
EURCHF

…tai šveicariškų laikrodžių gamintojams dar teks palaukti. Frankas dar stiprus JAV dolerio atžvilgiu.

Kaip šveicarai sūrį pardavinėjo arba Šveicarijos franko metamorfozės
USDCHF

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.