Šeštadienis, 20 balandžio, 2024
Kriptovaliutos ir P2P

Kaip Thomas Lee ir John McAfee kriptorinką griovė

Žinome, kad pagrindinis Tether sukūrimo tikslas buvo padėti kriptobiržoms ir jų klientams. Kriptobiržos, komercinių bankų boikoto akivaizdoje, negali iš klientų imti depozitų fiat valiutomis, bankai neleidžia atsidaryti pas juos tokių sąskaitų.

Išeitis yra stablecoinai. Klientas perkasi USDT vienoje kompanijoje, kuri turi sąskaitas bankuose, gauna USDT ir gali eiti į bet kurią kriptobiržų bei pirkti BTC bei kitas kriptovaliutas ar žetonus.

Tether kiekis yra toks, koks yra realiai nupirktas, t.y. tiek pat fiat valiutos yra ir bankų sąskaitose. Dabar nekreipiam dėmesio į teigimus ir neigimus, kad tiek pinigų sąskaitose nėra. Tai neesminga detalė…

Atvejo analizė

Seniai, seniai, vos tik bitcoin kaina baigė savo gėdingą kritimą iki 3 000 už dolerį ribos, vienas baisiai juokingas veikėjas John McAfee nusprendė užsipirkti bitcoino papigiai.

Ateina jis į Tether (o gal Bitfinex?) kontorą ir sako:

– Duokite man visus jūsų turimus tetherius!

Dėl paprastumo, sakykime, kad J.McAfee turėjo 1 milijoną dolerių, kontora jam davė irgi 1 milijoną USDT ir daugiau rinkoje tetherių nėra ir nebus kurį laiką.

Gavęs stablecoinų, Jonas skuba į kriptobiržą, kurioje sutinka ne ką kitą, o patį Thomą Lee. Tarp jų užsimezga toks pokalbis:

– Pirk, brangusis, pirk greičiau, milijoną kainuos! – suokia T.Lee.

– Pats žinau! Galva prisiekiu! – nelinksmai atsako J.McAfee

Tokiu būdu, J.M. 2019 m. vasarį nusiperka 263.1579 bitcoinų po 3 800. T.y. sumoka Tomui visą milijoną (komisinius irgi ignoruokime, kaip nereikšmingus).

Bet štai, John McAfee priverstas palikti Bahamus, bėgti į Kubą ir ten dar sukurti kriptovaliutą. Tam reikia investicijų. Todėl jis eina vėl pas Lee ir nori pasiimti savo uždirbtus tetherius bei išsikeisti juos į dolerius. Bitcoin kaina tuo tarpu pakilo iki 12 500.

Matematika čia paprasta: 12500* 263.1579 =3 289 473.75. Tiek Jonas tikisi gauti pinigų.

Jis ir sako Tomui:

– Štai tavo 263.1579 bitcoinai.

– Štai tavo milijonas USDT, – atsako jam.

– O kur mano 2 289 473.75 pelnas?

– O tiek USDT nėra!!! – atšauna T.Lee.

– Blyn, kaip aš dabar finansuosiu savo rinkiminę kampaniją, už ką išleisiu savo nuosavus pinigus?! Vargas man, vargas!

Ir iš tikrųjų. O kur gauti? Nejaugi „atspausdinti” naujų tetherių? Juk nesunku… Bet nėra tiek JAV dolerių, kad padengti naujai išleistus…

Realybė

Realybėje, aišku, situacija kiek kitokia. Gal tik kad labiau komplikuota. Už tehter kriptobiržose perkamos ir parduodamos įvairios kriptovaliutos ir žetonai, galima pačių tether už fiat nusipirkti.

Bet žiūrint į tether kapitalizacijos augimo tempą, matosi, kad kriptovaliutų kapitalizacija auga sparčiau, bent jau bitcoin kapitalizacija. Ir atidarytose pozicijose tether kapitalizacija turėtų būti didesnė nei realiai ji yra.

Ir kol pozicijos neuždarytos, tol problemos nėra, nes nėra reikalavimo išsikeisti kripto į stablecoiną ir nėra reikalavimo USDT atsikeisti į fiat.

Bet jei kas nors atsitinka kriptorinkoje, sužlunga koks kripto lehmanbrolis ir viskas. Ta pati likvidumo problema sukelia tą pačią „pasaulinę kriptofinansų krizę”.

Arba reikia kriptovaliutų kainą numušti tiek, kad atsistatytų balansas. Bet tai jau konspiracijos teorijos tema, ir mes apie tai nebursim. Nors krentant rinkai dabar tai skamba įdomiai…

Bet kaip tik šiuo metu parduodamos kriptovaliutos ir pasiimami tetheriai. Kuo labiau kris, tuo daugiau uždarinės pozicijas. Kaip biržos suksis iš šios situacijos?

Baisu pagalvoti, koks skandalas gali kilti!…

Be to, egzistuoja konspiracijos teorija, kad Bitfinex birža „spausdina” tether it už juos perka Bitcoin, tai dirbtinai padidindama paklausą ir keldama kainą. Ilga laiką Bitfinex biržoje BTC kaina buvo aukštesnė nei kitose biržose. Bet taip jau seniai nėra.

Matome, kad Tether kapitalizacija yra stabiliai kylanti, o visos kriptorinkos kapitalizacija yra stabiliai kintanti. Bet jo kapitalizacija yra dešimtimis kartų mažesnė už visos rinkos. Kas yra labai logiška.

Bet vis tiek lieka neaišku, ar pavyks visiems norintiems išsikeisti kriptovaliutas į tether? Ar čia kaip Forex dilerinėse kompanijose tikimasi, kad spekuliantai prekyboje praras savo depozitus ir jais bus galima kitiems sumokėti pelną?

Comments are closed.