Antradienis, 19 kovo, 2024
Mokomieji Straipsniai

Kaip uždirbti iš akcijų? Kas yra EPS? Aštunta praktinė dalis

Kaip uždirbti iš akcijų, skaičiuojant EPS? Pradedant akcijų fundamentaliąją analizę, pirmiausia išmokstama naudotis pagrindiniu analizės rodikliu. Jis yra Pelnas akcijai (Earning Per Share, EPS). Rodiklio apskaičiavimo formulė:

EPS = Grynasis pelnas/Vidutinis akcijų skaičius.

Kas jis reiškia investuotojams?

Realiai jis parodo Jūsų investicijų grąžą (ROI). Čia nepainiokite su ta grąža, kurią gaunate iš akcijų kainų skirtumo, akcijomis spekuliuojant. Tai įmonės, į kurią Jūs investuojate, gaunamas pelnas. O EPS yra tas pelnas padalintas kiekvienai paprastajai vardinei akcijai.

Vadinasi, kuo didesnis pelnas, tuo daugiau to pelno gauna kiekviena Jūsų akcija. Kuo pelnas akcijai didesnis, tuo geriau. Ir dividendai mokami iš pelno dalies. Rodiklis nebūtina skaičiuoti kiekvieną kartą. Įmonių ataskaitose rodiklis būna nurodytas.

Kodėl „Vidutinis akcijų skaičius“?

Skaičiuojant Lietuvos įmonių EPS tai neaktualu, nes akcinis kapitalas keičiamas labai ir labai retai. Tačiau Amerikos biržose kotiruojamos bendrovės, ypač stambiausios bendrovės, nuolat vykdo savų akcijų supirkimus. Akcijų kaina gali kisti ir dėl kitų priežasčių (apie jas žemiau), todėl per metus tokių bendrovių akcijų skaičius gali pasikeisti kelis kartus.

Paprastam investuotojui būtų sunku pačiam susiskaičiuoti tikslų rodilklį. Todėl viską randame ataskaitose. Skaičiuodami pelną akcijai ketvirčiais Grynasis pelnas yra paskutinių keturių ketvirčių (kiekvieno ketvirčio atskirai) grynojo pelno suma. Yra pagrindinis ir sumažintas EPS. Jie taip pat būna nurodyti ataskaitose. Bet kuo jie skiriasi?

Kaip uždirbti iš akcijų? Kas yra EPS? Aštunta praktinė dalis

Pagrindinis pelnas akcijai (Basic earnings per share) parodo pelną arba nuostolius, priskirtinus patronuojančios įmonės paprastųjų akcijų savininkams, ir tęsiamos veiklos pelną arba nuostolius, priskirtinus šių akcijų savininkams.

Sumažintas pelnas akcijai (Diluted earnings per share) atsiranda tada, kai yra taip vadinamos potencialios paprastosios akcijos. Jos yra toks finansinis instrumentas ar kitokia sutartis, kuri gali suteikti jos savininkui teisę į paprastąsias akcijas.

Tai gali būti finansiniai įsipareigojimai arba nuosavybės priemonės, įskaitant privilegijuotąsias akcijas, kurios gali būti konvertuotos į paprastąsias akcijas; pasirinkimo sandoriai (opcionai darbuotojams ir kiti) ir akcijų garantijos; akcijos, kurios būtų išleistos vykdant sutartimis įformintų susitarimų sąlygas.

Tai reiškia, kad Jūs gaunate informaciją apie tai, koks būtų rodiklis, jei kuri nors sąlygą būtų įgyvendinta, o tai reiškia, kad akcijų skaičius gali padidėti, dėl ko sumažėja pelnas, tenkantis vienai akcijai.

Kaip naudoti EPS?

Geriausia yra palyginti kelių vieno sektoriaus kompanijų rodiklius.

 200920102011
Žemaitijos pienas0.240.400.20
Vilkyškių pieninė0.560.990.88
Rokiškio sūris0.380.650.78
Pieno žvaigždės0.270.340.51

Kuri įmonė dabar yra geresnė? Jei pažiūrėti taip, tai Vilkyškių pieninės EPS yra didžiausi. Bet paskutiniais metais rodikliai sumažėjo. Pasižiūrime kaip kinta EPS per metus.

 200920102011
Žemaitijos pienasNeigiamas pakeistas teigiamu66.67%-50%
Vilkyškių pieninėNeigiamas pakeistas teigiamu76.79%-11.11%
Rokiškio sūrisNeigiamas pakeistas teigiamu71.05%20%
Pieno žvaigždėsNeigiamas pakeistas teigiamu25.93%50%

Geriausiai auga Pieno žvaigždžių EPS. Jis paskutiniais metais augo labiausiai, o kitų dviejų bendrovių net sumažėjo. O tai išeina, kad Jūsų ROI, investuojant į Pieno žvaigždes irgi augo. Bet Rokiškio sūrio EPS dinamika irgi atrodo įdomiai ir EPS didesnis. Sunku pasirinkti. Tokiu atveju skaitome ketvirtines įmonių ataskaitas, žiūrime į EPS rodiklį ir stebime ar nepastebėsime susilpnėjimo (sustiprėjimo) ženklų.

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.