Kaip uždirbti iš akcijų? Aštunta praktinė dalis

Kaip uždirbti iš akcijų, skaičiuojant EPS?

Pradedant akcijų fundamentaliąją analizę, pirmiausia išmokstama naudotis pagrindiniu analizės rodikliu. Jis yra Pelnas akcijai (Earning Per Share, EPS).

Rodiklio apskaičiavimo formulė:

EPS = Grynasis pelnas/Vidutinis akcijų skaičius.

Kas jis reiškia investuotojams?

Realiai jis parodo Jūsų investicijų grąžą (ROI). Čia nepainiokite su ta grąža, kurią gaunate iš akcijų kainų skirtumo, akcijomis spekuliuojant.

Tai įmonės, į kurią Jūs investuojate, gaunamas pelnas. O EPS yra tas pelnas padalintas kiekvienai paprastajai vardinei akcijai.

Vadinasi, kuo didesnis pelnas, tuo daugiau to pelno gauna kiekviena Jūsų akcija. Kuo EPS didesnis, tuo geriau. Ir dividendai mokami iš EPS dalies.

EPS nebūtina skaičiuoti kiekvieną kartą. Įmonių ataskaitose rodiklis būna nurodytas.

Kodėl „Vidutinis akcijų skaičius“?

Skaičiuojant Lietuvos įmonių EPS tai neaktualu, nes akcinis kapitalas keičiamas labai ir labai retai. Tačiau Amerikos biržose kotiruojamos bendrovės, ypač stambiausios bendrovės, nuolat vykdo savų akcijų supirkimus.

Akcijų kaina gali kisti ir dėl kitų priežasčių (apie jas žemiau), todėl per metus tokių bendrovių akcijų skaičius gali pasikeisti kelis kartus.

Paprastam investuotojui būtų sunku pačiam susiskaičiuoti tikslų EPS. Todėl viską randame ataskaitose.

Skaičiuodami EPS ketvirčiais Grynasis pelnas yra paskutinių keturių ketvirčių (kiekvieno ketvirčio atskirai) grynojo pelno suma.

Yra pagrindinis ir sumažintas EPS. Jie taip pat būna nurodyti ataskaitose. Bet kuo jie skiriasi?

Kaip uždirbti iš akcijų? Aštunta praktinė dalis

Pagrindinis EPS (Basic earnings per share) parodo pelną arba nuostolius, priskirtinus patronuojančios įmonės paprastųjų akcijų savininkams, ir tęsiamos veiklos pelną arba nuostolius, priskirtinus šių akcijų savininkams.

Sumažintas EPS (Diluted earnings per share) atsiranda tada, kai yra taip vadinamos potencialios paprastosios akcijos. Jos yra toks finansinis instrumentas ar kitokia sutartis, kuri gali suteikti jos savininkui teisę į paprastąsias akcijas.

Tai gali būti finansiniai įsipareigojimai arba nuosavybės priemonės, įskaitant privilegijuotąsias akcijas, kurios gali būti konvertuotos į paprastąsias akcijas; pasirinkimo sandoriai (opcionai darbuotojams ir kiti) ir akcijų garantijos; akcijos, kurios būtų išleistos vykdant sutartimis įformintų susitarimų sąlygas.

Tai reiškia, kad Jūs gaunate informaciją apie tai, koks būtų EPS, jei kuri nors sąlygą būtų įgyvendinta, o tai reiškia, kad akcijų skaičius gali padidėti, dėl ko sumažėja EPS.

Kaip naudoti EPS?

Geriausia yra palyginti kelių vieno sektoriaus kompanijų EPS.

 

2009

2010

2011

Žemaitijos pienas

0.24

0.40

0.20

Vilkyškių pieninė

0.56

0.99

0.88

Rokiškio sūris

0.38

0.65

0.78

Pieno žvaigždės

0.27

0.34

0.51

Kuri įmonė dabar yra geresnė? Jei pažiūrėti taip, tai Vilkyškių pieninės EPS yra didžiausi. Bet paskutiniais metais EPS sumažėjo. Pasižiūrime kaip kinta EPS per metus.

 

2009

2010

2011

Žemaitijos pienas

Neigiamas pakeistas teigiamu

66.67%

-50%

Vilkyškių pieninė

Neigiamas pakeistas teigiamu

76.79%

-11.11%

Rokiškio sūris

Neigiamas pakeistas teigiamu

71.05%

20%

Pieno žvaigždės

Neigiamas pakeistas teigiamu

25.93%

50%

Geriausiai auga Pieno žvaigždžių EPS. Jis paskutiniais metais augo labiausiai, o kitų dviejų bendrovių net sumažėjo. O tai išeina, kad Jūsų ROI, investuojant į Pieno žvaigždes irgi augo.

Bet Rokiškio sūrio EPS dinamika irgi atrodo įdomiai ir EPS didesnis. Sunku pasirinkti.

Tokiu atveju skaitome ketvirtines įmonių ataskaitas, žiūrime į EPS rodiklį ir stebime ar nepastebėsime susilpnėjimo (sustiprėjimo) ženklų.

 

Facebook Komentarai
Patinka turinys? Palaikykite turinio kokybę Apie Investavimą Paprastai Patreon!

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

%d bloggers like this: