Kantrybė – būtinas investuotojo ginklas
Labai svarbi prekiautojo savybė – kantrybė. Deja, dauguma prekiautojų naujokų šios savybės neturi. Tai ir suprantama, sėdėti ir žiūrėti, kaip pro šalį lekia spiečiai uždarbio galimybių, o pačiam nedalyvauti, todėl, kad nėra signalo arba didelė rizika, kurios negali sau leisti, – psichologiškai slegia. Sėdėti sudarius sandorį ir žiūrėti, kaip kaina juda priešingai tavo prognozei arba iš viso nejuda, – labai sudėtinga.
Norisi kažko imtis, kad pakeistum situaciją. O žiūrėti, kaip didėja pliusas, ir pastoviai savo galvoje sukti mintį, o kas bus, jeigu kaina dabar staiga apsisuks – ir aš prarasiu tą pelną, kurį dabar jau turiu. Kantrybės neturėjimas verčia prekiautoją daryti visokias kvailystes. Tiesiog daugybę visiškai nereikalingų veiksmų, kurie galų gale baigiasi pinigų praradimu.
Daug geriau, leisti sandoriui dirbti. Leisti rinkai daryti tai, ką ji moka geriausiai – nešti pelną. Kai jums atrodo, kad jūs galite kažką padaryti ir pagerinti situaciją, – jums taip tik atrodo. Bet koks įsikišimas į sandorį, kai jis jau sudarytas ir tokie veiksmai iš anksto nesuplanuoti, – tik pablogins situaciją.
Taigi, apie viską iš eilės. Yra trys situacijos, kai prekiautojui pritrūksta kantrybės:
1. Trūksta kantrybės sulaukti sandorio
Šiuo atveju viskas vyksta dažniausiai taip: yra signalas, pavyzdžiui: atšokimas nuo trendinės linijos. Tačiau iki tos linijos kaina dar nepriartėjo, dar trūksta apie 30-40 punktų. Prekiautojui kyla mintis, jeigu aš vis tiek laukiu, kol kaina priartės prie tos linijos ir tai turi įvykti, tai kodėl man neuždirbus ir tų 30-40 punktų, kurie lieka iki linijos. Ir prekiautojas sudaro sandorį. Ir dažniausiai patiria didžiulį nuostolį.
Todėl, kad, pirma, kaina ne visada pasiekia liniją. Antra, STOP LOSS šioje situacijoje dažniausiai du-tris kartus didesnis negu numatomas pelnas. Trečia, sandoris, sudarytas tiesiog šiaip sau, tik todėl, kad to užsinorėjote, – dažniausiai būna nuostolingas. Tokioje situacijoje, kai nepakeliamai norisi prekiauti ir sudaryti sandorį tiesiog dabar, net neanalizuojant, o vien todėl, kad atrodo, jog būtent čia gera vieta, aš klientams visada rekomenduoju du variantus: arba palaukti 10 minučių, arba sudaryti priešingą sandorį. 90% atvejų abu šie variantai padeda išvengti nuostolio.
2. Neužtenka kantrybės sulaukti, kol sandoris pradės veikti – galimi du atvejai.
Pirmasis – iki atidėto sandorio pritrūko dviejų punktų, o signalas jau pradėjo atidirbti. Ir tada prekiautojas atidaro sandorį ranka. Ir mato, kaip kaina iš karto grįžta prie anksčiau atidėto sandorio. Taigi, įėjimo taškas blogesnis, jeigu signalas neatidirbs, nuostolis – didesnis. Jeigu nespėsite pašalinti atidėto orderio, vietoje vieno nuostolingo sandorio, turėsite du. Ką reikėjo daryti tokioje situacijoje? Ogi nieko, tiesiog palaukti. Kol kaina pasieks numatytą sandorio tašką.
Antrasis atvejis: atidarė atidėtą sandorį, o toliau kaina tarytum stovi vietoje. Pliusas-minusas-nulis. Ir taip valandą-dvi-tris. Ir daugiau nejuda. Trinasi toje pačioje vietoje. Nejuda, nors užmušk. Ir prekiautojas nusprendžia užbaigti tokį sandorį. Ir tik jis paspaudžia „uždaryti“ mygtuką, kaina tiesiog akyse „nuvažiuoja“ tiksliai taip, kaip jis prognozavo, bet jau be jo. O juk reikėjo tik palaukti. 10-15 minučių parūkyti, grįžti ir pamatyti pliusą. Tačiau, jeigu mes taip ir padarėme, grįžome ir pamatėme pliusą – iš karto iškyla trečioji problema:
3. Pritrūksta kantrybės išlaikyti teigiamą sandorį.
Matome pliusą ir pradedame panikuoti, o jeigu staiga dabar viskas pasikeis. Staiga vietoje pliuso pamatysiu minusą, o jeigu prarasiu 10-100 dolerių, kuriuos išplėšiau tokiomis pastangomis. Ir kyla mintis užbaigti sandorį ir gauti bent tai, ką galima šiuo metu. Mes užbaigiame sandorį, ir iš karto, tiesiog akyse, kaina pradeda judėti ir pripliusuoja, bet jau ne mums. Mes sandorį užbaigėme.
Todėl, kad mes neturime kantrybės. Todėl, kad mes norime visko iš karto. Jeigu kaina pasiekė liniją, kad atšoktų iš karto. Ir ne kaip nors, o mažiausiai porą šimtų punktų. Ir per minutę. Na, daugiausia per 5 minutes. Prekiautojas, nesudaręs sandorio, supranta, kad kaina juda pagal tam tikrus dėsnius, kad nebūna judėjimo be korekcijų, kad nebūna techninio judėjimo – 100-200 punktų per minutę, taip gali būti tik per naujienas.
Kad kaina nuo linijos atšoka ir vėl grįžta keletą kartų, kad lygiai įveikiami ne iš pirmo karto, kad per dieną kaina juda du žingsnius pirmyn, vieną atgal. O pagrindiniai aktyvūs judėjimai tik per žinias. Naktį rinka praktiškai miega, ir nereikia tikėtis iš naktinių judėjimų lygių pramušimų ar didelių atšokimų. Taip, žinoma, būna, bet retai. Dažniausiai naktį kaina sustoja ir juda 10-15 punktų ribose. Kad pelnas nepasiekia 300-500 punktų per dieną ar pusę dienos, net per naujienas tokie dalykai – retenybė.
Kantrybė – sėkmės raktas
Jeigu jūs tik pradedate prekiauti arba rengiatės pradėti, įsisąmoninkite viena: kantrybė – pagrindinis sėkmės raktas. Nelįsti į rinka emocijoms pagavus, o laukti savo valandos. Laukti suplanuoto įėjimo momento, laukti judėjimo, laukti pelno. Tik taip. Paveikti rinkos jūs vis tiek nesugebėsite, o sugebėsite tik sugadinti tai, ką suplanavote, kol sandorio dar nebuvo.
Aš į terminalą pažiūriu kartą per penkias-šešias valandas. Suprognozavau sandorį, apskaičiavau STOP LOSS ir pelną, atidėjau orderį, uždariau terminalą ir išėjau tvarkyti savo reikalų. Po kokių 5 valandėlių pažiūrėjau, ar reikia, ką nors koreguoti, pasiekė pelną ar STOP LOSS. Viskas. Nėra ko pastoviai būti prilipusiam prie terminalo, nėra ko sėdėti prie kompiuterio.
Viską, ką reikia padaryti, suplanuoti, suprognozuoti – reikia atlikti iki sandorio sudarymo. Kai jūs atidėjote sandorį – jums nebėra, ką daugiau daryti, tik patikrinti rezultatą, teisingos prognozės atveju – pliusas, neteisingos – minusas. Išnagrinėti sandorio rezultatą, kodėl pliusas arba minusas. Ir planuoti kitą sandorį. Bei pasisemti kantrybės. Pradžioje tai sunku – nežiūrėti į terminalą. Kol nesuprasi, kad visi tavo veiksmai sandorio metu – viską tik blogina. Kai suprasi – tada taps lengviau nežiūrėti. O kai nežiūri, nesikiši, leidi rinkai dirbti savo darbą – nervai stipresni, miegas geresnis, o depozitas didesnis.
Taigi, kantrybė, kantrybė, kantrybė.
Maksim Pavlovskij
Vyr. analitikas TeleTrade Lietuvoje
Pirmą kartą paskelbta Spekuliantai.lt