Kapitalo rinkų apžvalga. Krizė? Tai jums krizė!
Only when the tide goes out do you discover who’s been swimming naked.
Warren Buffett
Tai jums krizė! JAV ekonomika antrą šių metų ketvirtį parodė lėtėjimą. Tarsi to ir neturėtų būti, juk namų ūkių vartojimas ir vyriausybės asignavimai auga. Bet va Verslo investicijos ir atsargos traukėsi. Tokia dvylipa ekonomika, kai rodikliai traukia vežėčias, kaip Krylovo pasakėčios personažai.
Bet kitais metais JAV vėl rinks prezidentą, ir dabartiniam labai svarbu, kad neįvyktų nieko baisaus, kitaip apie išrinkimą antrai kadencijai geriau net nesvajoti.
Ir galvą jo patarėjams reiks pasukti labai stipriai. Čikagos ekonomikos mokyklos atstovas, Nobelio premijos laureatas Robert Lucas, Jr dar 2003 metais pareiškė, kad visas krizių problemas jo teorija išsprendžia dešimtmečiams į priekį.
Bet po 5 metų pasaulinė finansų krizė jo teoriją suskaldė į šipulius. Reiktų prisiminti kitą doktriną. Tačiau dar 1980 m. Robert Lucas, Jr pareiškė, kad John Maynard Keynes teorija mirusi. Tai ką, reikės prikelti zombį iš numirusių? Kad tik neprisidaryti didesnių bėdų…
Problema jau vyksta labai seniai. Dideli, labai dideli pinigai seniai jau ieško ramybės užuovėjos (Safe Haven) ir perka saugiomis vadinamomis Vokietijos, Šveicarijos ir JAV obligacijas. Bet tik JAV obligacijos turi teigiamą grąžą. Vis dar…
Visų obligacijų pasaulyje, su neigiamu pajamingumu vertė šiomis dienomis pasiekė $13.8 trilijono. Tiesiog nuostabu, kad dideli bankai, fondai ir investuotojai perka obligacijas, tikėdamiesi neigiamos grąžos, jei išlaikys iki išpirkimo.
Bet kur kas teisingiau manyti, kad visi šie instituciniai investuotojai tikisi rasti didesnį kvailį ir parduoti jam obligacijas brangiau. Tai pragmatiškas matymas.
***
Bet tai viskas, ką jums reikia žinoti apie bankus ir fondus, siūlančius savo produkciją.
O šiaip minėtų valstybių VVP pajamingumų kreivės atrodo labai įspūdingai. Ypač Vokietijos:
Japonijos VVP pajamingumų kreivės:
Šveicarijos VVP pajamingumų kreivės:
JAV VVP pajamingumų kreivės:
Kaip matome, visur pajamingumų kreivės dabar plokštėja ir net verčiasi…
Maža to, investuotojai ieško ir kitų variantų. Perkamos net labai rizikingomis laikomos Graikijos, Italijos ir Portugalijos obligacijos. Tiesa, pagal pajamingumą – jau nerizikingos…
Mano ekonomikos dėstytojui plaukai pasišiaušė, kai valstybių su debt-to-GDP ratio apie 150-180% obligacijų pajamingumas dabar mažesnis nei JAV VVP. Kur ritasi pasaulis?..
Tačiau neapsigaukime su žemais obligacijų pajamingumais. Yra toks dalykas, kaip Kredito rizikos apsikeitimo sandoriai. Va čia VVP rizika vertinama rimtai. Kuo didesnis skaičius, tuo didesnė rizika.
Šalis | Reitingas | CDS |
Šveicarija | AAA | N/D |
Vokietija | AAA | 10.70 |
JAV | AA+ | 16 |
Graikija | B+ | 265.10 |
Kaip matome, Šveicarijos obligacijomis net nesudaromi rizikos apsikeitimo sandoriai. Va kas yra absoliutus saugumas finansų rinkose!..
Akivaizdu, kad Europoje susidarė labai keista situacija, kai valstybės skolinasi su neigiamomis palūkanomis, tačiau nuo krizės laikų laiko „susiveržtus diržus”.
Tiesiog kvaila vyriausybėms nesiskolinti dabar ir tomis lėšomis neskatinti ekonomikos, t.y. neinvestuoti į infrastruktūrą. Ypač Lietuvoje sukurtas toks „skolų baubas”, kad net Seimas metė darbus ir pradėjo tyrimą.
Vietoj to, kad skolintis pigiai ir investuoti, skatinti ekonomiką ir kurti tą vadinamąją Gerovės Lietuvą. Dabar mažiausiai mums reikia „stabilumo”. Nes brangiai mums jis kainuos.
Ekonomikos paradigmos
Dar buvęs FED vadovas Paul Volcker 2018 m. rašė, kad jo laikais nebuvo tokio dalyko, kaip 2% infliacijos tikslas. Jis teigia, kad nežino kokiomis teorijomis tas skaičius pagrįstas.
Jis labai teisus, nes centrinių bankų susikoncentravimas į savo pačių sapnų tikslus prie gero neprivedė. Be to, periodai keičiasi infliacijos skaičiavimo metodikos.
Kitais žodžiais sakant, skelbiama infliacija ir reali infliacija yra du skirtingi dydžiai. Tik realios infliacijos niekas nežino, nebent nujaučia. O metodikos keitimas gali sulaukti stipraus pasipriešinimo.
Todėl didelė tikimybė, kad krizė bręsta akademikų ir centrinių bankų vadovų galvose. Nelaukime, kol bangos nuslūgs ir nesimaudykime nuogi bendrajame pliaže. Jei viską darote teisingai, krizė jums nebaisi.
Rinkos – jums krizė
JAV akcijų indeksai, tuo tarpu, jau bando ieškoti dugnų. Gali būti, kad jiems pasiseks, bet kaip bus iš tikrųjų, mes dar pamatysime. Dar nesakome „Op!”
Aukso pozicijoje stopą keliam iki @1448.7.
You must be logged in to post a comment.