Penktadienis, 28 kovo, 2025
Mokomieji Straipsniai

Kapitalo valdymas I

Kapitalo valdymas I. Prekiaujant VP labai svarbus dalykas yra rizikos valdymas ir, be abejo, pelno paėmimas. Kapitalo valdymas – tai sandorių rizikos ir potencialaus pelno analizės procesas; rizikos, jei tokia yra, ribų nustatymas ir atviros pozicijos valdymas: nuostolių kontrolė ir pelno maksimizavimas. Dauguma treiderių ignoruoja kapitalo valdymą (KV).

Yra ne vienas realus pavyzdys, kaip susižavėję greitais ir dideliais pelnais, spekuliantai riziką visiškai ignoruodavo ir vaikščiodavo iškėlę nosis. „Mes neturim stopų, mes tik pelnus nusiiminėjam!” Spėkit, kur jie dabar? Taip taip, jie ir toliau vaikšto…prašydami išmaldos ir ieškodami vietos pernakvoti… Nehiperbolizuota nė viena raidė.

Kaip išvengti panašaus likimo? Yra tik trys būdai:

  1. Kapitalo valdymas.
  2. Kapitalo valdymas.
  3. Kapitalo valdymas.

KV valdymo svarbą galima pademonstruoti su nuostolių įvertinimu (drawdown). Tai pinigų kiekis, kurį jūs prarandate, išreikštas procentais nuo visų aktyvų sumos.

Kai nėra nuostolingų sandorių, drawdown‘as lygus nuliui. Skaičiavimas pradedamas nuo fiksuoto nuostolio ir santykis nesikeičia, kol nepadaromas didesnis nuostolis (negaunamas didesnis procentinis santykis).

Panagrinėkim pavyzdį. Sakysim, jūs turite 10 000 ir prarandate 2 000. Drawdown‘as 20 %. Su likusiais (8 000) uždirbate 1 000, paskui prarandate 2 000.

Kapitalo valdymas I
Šaltinis: Thefxview.com

Tokiu atveju jūsų drawdown sudaro jau 30% (8 000 + 1 000 – 2 000 = 7 000) nuo pradinės sumos. Tačiau jei po pirmo praradimo uždirbote 4 000, tai pasiekėte naują aktyvų maksimumą – 12 000. Dabar praradus 2 000, drawdown sudarytų 16.67%. Visi suprantam, kad 100% drawdown‘as – tai bankrotas.

Čia tik pusė bėdos

Didėjant nuostolių procentui, augimo procentas reikalingas atstatyti pradinę sumą didėja daug greičiau. Klysta tas, kuris mano, kad esant 10% drawdown‘ui, sumai atstatyti irgi reikia uždirbti 10%.

Deja, tai netiesa. Sakysim, jei jūs nuo 10 000 praradote 10% (1 000) tai sugrįžimui iki nenuostolingos situacijos jums jau reikia uždirbti 11.11%, t.y. nuo 9 000 pasiekti 10 000. Jei praradote pusę savo kapitalo, tai drawdown‘o padengimui jau reikia viso 100%.

Pagrindinė priežastis – nesugebėjimas (nenorėjimas) valdyti kapitalą.

Profesionalai puikiai žino, kaip sunku išlipti iš nuostolių. Todėl pas juos išugdyta pagarba rizikai. Jie viršūnėje išsilaiko ne todėl, kad gaudo greitus ir didelius pelnus, nebodami rizikos, o todėl, kad kontroliuoja tą riziką tinkamai valdydami kapitalą.

Žiniasklaida linkusi aprašinėti sėkmingų investuotojų istorijas, jų yra daug ir mes mėgstam jas skaityti. Tačiau nutylima, kad dar daugiau investuotojų – smulkių ir milijonierių – patyrė didžiausius nuostolius ir bankrutavo. Pagrindinė priežastis – nesugebėjimas (nenorėjimas) valdyti kapitalą.

Kapitalo valdymas reiškia rizikos ir potencialaus pelno santykio kiekvienam sandoriui ir visam portfeliui apskritai analizę. Drawdown reiškia, kiek pinigų jūs praradote tarp kiekvieno pasiekto portfelio piko (ir aukštyn, ir žemyn).

Augantį drawdown‘ą vis sunkiau padengti. Kartais tai tampa neįveikiama užduotimi. Spekuliantui gali pavykti per trumpą laiką sudaryti daug sėkmingų sandorių ignoruodami riziką. Tačiau, anksčiau ar vėliau, ta rizika pasivys ir ištuštins visas sąskaitas.

Profesionalai tai supranta. Negalim pasikliauti atsitiktine sėkme. Sėkmė yra ilgalaikis ir nuoseklus kapitalo valdymas, sandorių analizė, rizikos valdymas.

Bus daugiau…

Parengta pagal užsienio žiniasklaidą.

Pirmą kartą paskelbta Spekuliantai.lt

Parašykite komentarą

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com