Kas atsitiko biržose?
Kas atsitiko biržose? Priežastys dabartiniam akcijų kainų kilimui jau buvo įvardintos visur ir ne kartą. Pasaulinė ekonomikos padėtis kardinaliai nepasikeitė, kad galėtų išprovokuoti tokius kritimus. Investuotojai nerimavo jau labai seniai. Prieš gerus metus biržose jau pasirodė silpnumo ženklai.
Investuotojus pasaulyje neramino krentančios žaliavų kainos. Vasarą vis labiau pradėta suabejoti ar FED pradės kelti bazines palūkanų normas jau nuo rugsėjo. Neramumai Ukrainoje ir Korėjoje; skolų problemos Graikijoje ir Puerto Rike; OPEC ir kitų šalių galvos skausmas dėl biudžeto. Įtampa buvo didžiulė.
Tereikėjo nedidelės kibirkšties, kad kad viskas staiga griūtų. Ir tokia kibirkštimi tapo Kinija: juanio devalvavimas ir gamybos lėtėjimas. Abi naujienos pasirodė vienu metu. Ir surezonavo. Kiekviena atskirai gal dar nebūtų torėjusios tokio poveikio rinkos dalyvių protui ir jausmas.
Juanio devalvavimas logiškas ir laukiamas Kinijos vyriausybės žingsnis, siekiant valiutą paversti dar viena pasauline rezervine valiuta. Sakysite, kad to nežinojote?
O apie Kinijos ekonomikos vėsimą žinome labai seniai. Aišku, visiems neramu, kad didžiausias pasaulyje vartotojas mažina apsukas. Tačiau viena eilinė žinia apie lėtėjimas dar nėra akcijų biržoms smūgis žemiau juostos.
Mes turime visą margą priežasčių rinkinėlį, visos priežastys logiškos. O visam paradui vadovauja… investuotojų baimės ir godumas.
Žodžiu, niekas iš esmės po Saule nepasikeitė. Šiandien turime ilgai lauktą akcijų išpardavimą. „Kiek gali kilti?” – klausiama mažiausiai dvejerius metus. Štai turim. Kuo anksčiau, tuo neskausmingiau.
O va tokie staigūs pasivažinėjimai kainų kalneliais yra dar viena gera tema diskusijoms.
Į grafikus šiandien geriau nežiūrėti, nes labai baisu. S&P 500 indeksas nuo maksimumo gegužės 20 dieną nusirito 12.51%. Didžiausia kritimo dalis tenka dienoms nuo rugpjūčio 18 dienos. Akcijų kainų brendimas korekcijai (tikėsimė, kad tik korekcijai) truko tris mėnesius. Kantriai palauksime, kas įvyks per ateinančius tris mėnesius…