Penktadienis, 29 kovo, 2024
Kriptovaliutos ir P2P

Bitcoin pagrindai. I dalis – Kas sukūrė Bitcoin?

Kas sukūrė Bitcoin? Niekas iš tikrųjų nežino. Na, tai nėra visiškai tiesa, nes kažkas žino, tačiau jei jie taip daro (ir jei jie vis dar gyvi), tai yra viena iš geriausiai saugomų šių laikų skaitmeninių paslapčių. Esmė ta, kad niekas iš tikrųjų nežino, kas iš pradžių kūrė bitcoin, tačiau mes turime vardą: Satoshi Nakamoto. Šis asmuo (ar asmenų grupė) 2008 m. spalio 31 d. parašė whitepaper: Bitcoin: Peer-to-peer, elektroninių grynųjų pinigų sistema.

Keliais mėnesiais anksčiau buvo užregistruotas domenas bitcoin.org. Whitepaper tekstas buvo išsiųstas daliai kriptografijos specialistų perskaityti ir pakomentuoti. Ir jau 2009 m. sausio 3 d. susikūręs bitcoin blockchain tinklas „pagamino” pirmąjį Genesis bloką ir gavo 50 bitcoinų atlygį.

Satoshi Nakamoto socialiniuose tinkluose buvo pastebimas iki 2011 m. balandžio mėn. Paskui jis dingo, technologijos plėtrą palikdamas augančiai aistringų savanorių grupei.

Ar galėjo būti bitcoin sukurtas nuo nulio? Nelabai! Jis turi ilgą priešistorę. Jį kuriant buvo panaudota daugybė technologijų ir skaitmeninių protokolų. Taigi, už šių išradimų slypėjo daugybė asmenų ir kūrėjų. Juos Satoshi Nakamoto visus išvardija. Tai ir Davido Chaumo bei Stefano Brandso skaitmeninių grynųjų pinigų technologija ir protokolas, vadinamas ecash; ir proof-of-work protokolas, skurtas Adamo Backo, pavadintas hashcash. skirtas šlamšto stebėjimui ir kontrolei; ir Nicko Szabo bitgold technologija, skirta rinkos infliacijos kontrolei; bei daugelis kitų. Vėlgi, svarbu pažymėti, kad visi šie žmonės neigė esą Satoshi Nakamoto arba priklausantys kolektyvui, kuris gali suprantamas kaip Satoshi Nakamoto.

Kodėl tai svarbu? Svarbiausia yra tai, kad originalus (-ūs) autorius (-iai) yra visiškai nežinomas (-mi), ir nors kartais galite išgirsti ką nors staiga prisipažįsta esąs Satoshi Nakamoto, visuotinai ir kultūriškai priimta, kad mes niekada negalime žinoti pirminio kūrėjo tapatybės. Ir tai yra geras dalykas. Matote, yra daug svarbių priežasčių kodėl taip yra. Bet šios dvi yra svarbiausios:

Pirma, svarbu, kad niekas nežinotų (ir niekada nesužinotų), kas jie yra, nes bitcoin tai daro tokį įdomesniu bei sukuria gerą marketinginę legendą. Tuo pačiu tinklas yra atvirojo kodo ir žmonės kaip jūs ir aš, gali atsisiųsti, naudoti ir gauti naudos iš originalios programinės įrangos bet kur ir bet kada.

Taip pat skaitykite:

Antra, ji yra decentralizuotas, o tai reiškia, kad joks asmuo, subjektas ar organizacija nekontroliuoja bitkoino blokų grandinės ir vertės. Bitkoin ir pagrindinės jo technologijos bei protokolai buvo sukurti taip, kad būtų laisvai visiems prieinami, kad paskatintų mus į naują mąstymo, įtraukties ir sandorių su kitais būdą. Bendrai žiūrint, kiekvienas mūsų laisvai gali sakyti, kad yra Satoshi Nakamoto, kaip ir bet kas kitas.

Kuo bitcoin skiriasi nuo kitų valiutų?

Valiuta, technologija, programinė įranga, tinklas ar filosofija? Terminas „bitcoin“ vienu metu reiškia daugybę dalykų, nes tai yra valiutos vienetas (tiksli ir konkreti „moneta“), tačiau jis taip pat vartojamas atvirojo kodo programinei įrangai, naujos skaitmeninės pinigų ekosistemos technologinė sistemai ir tinklui apibūdinti.

Ne ironiška, kad bitkoiną galima apibūdinti kaip sąvokų, principų ir technologijų rinkinį, kaip ir „Satoshi Nakamoto“ dažnai suprantamas kaip išradėjų ir išradimų rinkinys. Tačiau savo tikslams dažniau naudosime terminą bitcoin kaip valiutos vienetą, o tai yra lengviausias būdas suprasti, kaip jis plačiausiai naudojamas pokalbyje.

Bitcoin, kaip valiutos vienetas, naudojami vertei saugoti ir perduot tarp bitcoin ekosistemos ir tinklo dalyvių. Jie tai daro bendraudami internetu naudodami daugybę skirtingų tipų programų ir įrenginių, pvz., namų kompiuterį ar mobilųjį telefoną. Bitcoin netgi gali būti užkoduotas kaip emoji arba kaip jūsų atostogų vaizdų galerija.

Dalyviai gali naudoti šį valiutos vienetą prekėms ir paslaugoms pirkti ir parduoti, kaip tai darote šiandien, nors dauguma šalių tik pradeda pripažinti bitcoin kaip valiutą. Pavyzdžiui, JAV, Nyderlandai, Kanada, Pietų Korėja ir kelios kitos šalys palaipsniui atviros jam kaip atsiskaitymo priemonei. Be to, dalyviai gali siųsti pinigus kitiems dalyviams (asmenims ir organizacijoms) bitcoin tinkle (arba už jo ribų), taip pat iškeisti juos į kitus vertės vienetus ar valiutą.

Iš esmės, bitcoin naudingumas apsiriboja vaizduote, nes tai visiškai virtuali valiutos forma, o kad būtų itin techniška, ji suprantama kaip „turinio tipas“, o tai reiškia, kad jis gali būti perduotas bet kur ir bet kokia forma!

Tai kas jį daro tokiu ypatingu?

Kuo jis taip skiriasi? Na, ar jūs turite omenyje tai, kad tai visiškai virtuali valiuta be fizinių monetų ar banknotų? Ir jei norime būti visiškai techniškai tikslūs, bitcoin pats iš savęs net nėra skaitmeninė moneta. Pinigai – monetos ir banknotai – yra numanomi vykdant faktinę operaciją tarp dalyvių, siuntėjo ir gavėjo. Kaip minėta, nėra centrinės institucijos, kuri kaldintų/spausdintų arba kontroliuotų bitcoin vertę, pavyzdžiui, bankas.

Galutinę kontrolę ir įgaliojimus valdo, prižiūri ir deklaruoja kiekvienas atskiras dalyvis, įskaitant ir jus. Tai reiškia, kad jūs filosofiškai ir pragmatiškai esate sau bankas. Bitcoin neturi sienų ir norint jį naudoti ar suaktyvinti, nereikia kieno nors leidimo. Jis atsparus cenzūrai ir jo neįmanoma sustabdyti. Bitcoin ir sandoriai tarp dalyvių yra greiti, saugūs ir santykinai pigūs.

Galiausiai jis tuo pat metu yra anonimiškas ir skaidrus, o tai reiškia, kad dalyviai gali siųsti ir gauti vertę niekada neprisipažindami, t. y. dalindamiesi asmenine informacija. ir kad kiekviena operacija įrašyta, kad visi galėtų matyti viešai prieinamoje knygoje, vadinamoje blockchain.

Bus dar…

2 thoughts on “Bitcoin pagrindai. I dalis – Kas sukūrė Bitcoin?

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.