Kas yra aukso Spot kaina?

Aukso spot kaina labai priklauso nuo investicijų į šį taurųjį metalą paklausos. Šita kaina yra naudojama visame pasaulyje ir atspindi sandorius auksu. Nuolatinį aukso kainos kintamumą lemia saugaus prieglobsčio paklausa ir aukso ateities sandorių rinkos spekuliacijos.

Didžiąją žmonijos istorijos dalį auksas buvo laikomas turto simboliu. Egipte auksas pasirodė kaip paklausi prekė dar 3600 m. pr. Kr. 2600 m. pr. Kr. Mesopotamijos amatininkai pradėjo kurti auksinius papuošalus, karaliui ir jo svitai. Nuo 700 m. pr. Kr. žmonės naudojo auksines monetas pirmuose piniginiuose sandoriuose.

Archeologai rado įrodymų, kad auksinės monetos pirmą kartą buvo nukaltos Lidijos (dabartinės Turkijos dalis) karaliui Krozui (King Croesus of Lydia) apie 550 m. Pr. Kr. nurodymu. Metalo gabalėliai buvo žinomi kaip elektrumas (electrum).

Šiais laikais auksas yra pripažįstamas ne tik kaip turtų demonstravimo ar safe haven priemonė, bet ir tapo populiaria investicine priemone, siekiant padidinti kapitalą. Šiandien auksu galima prekiauti fizinėmis formomis, tokiomis kaip aukso monetos ir luiteliai, taip pat „popieriniais” ateities sandorių kontraktais, aukso ETF’ais ir aukso gavybos kompanijų akcijomis.

Kas yra aukso Spot kaina?
Goldprice.com

Tai kas ta aukso Spot kaina?

Aukso spot kaina atspindi vienos Trojos uncijos neatidėliotino pristatymo kainą. Šita kaina paprastai naudojama fizinio aukso sandoriuose, o prekyba vyksta daugelyje finansų centrų visame pasaulyje – nuo Honkongo iki Niujorko; nuo Londono iki Delio. Šis pasaulinis mastas reiškia, kad spot aukso rinka pasaulyje veikia 23 valandas per parą, nuo sekmadienio iki penktadienio.

Investuotojai, kurie dar nepradėjo prekiauti auksu, dažnai daro prielaidą, kad geltonojo metalo spot kainos yra vienintelis būdas nustatyti aukso kainą. Tačiau yra skirtumas tarp spot kainos ir ateities sandorių kainos.

Jei spot rinkoje perkamas auksas yra skirtas nedelsiant pristatyti, ateities sandorių rinkoje auksas parduodamas pagal sutartį su pristatymo data kada nors ateityje už iš anksto nustatytą kainą. Žinoma kaip ateities sandorių kaina, ši vertė dažnai būna didesnė už aukso spot kainą.

Kaip nustatoma aukso spot kaina?

Vienos Trojos uncijos aukso spot kainą lemia tiesioginė prekyba, kai dėl kainos derasi pirkėjas ir pardavėjas. Pažvelgę į aukso taško kainą tokioje svetainėje kaip „Kitco“, pamatysite aukščiausias ir žemiausias vertes. Tai reiškia didžiausią tos dienos prašomą kainą ir mažiausią kainos pasiūlymą.

Pasak Kitco, didesniems sandoriams dauguma brangiųjų metalų prekybininkų naudoja orientacinę (benchmark) kainą, kuri imama tam tikrais prekybos dienos laikotarpiais. Šios orientacinės kainos, taip pat žinomos kaip aukso fiksacijos, paprastai nustatomos du kartus per dieną ir yra iš dalies pagrįstos tuo, kas vyksta aukso spot priemonių rinkoje, ir iš dalies – prekybos veikla aukso ateities sandorių rinkoje.

Londono aukso rinkos asociacija (LBMA) pirmauja nustatydama aukso ir sidabro kainą. LBMA Gold Price, pavadinto London Fix, kainodaros mechanizmas yra susietas su elektroniniais aukcionais tarp 13 bankų narių, įskaitant Bank of China, Goldman Sachs, HSBC Bank USA, JPMorgan, Toronto-Dominion Bank. Šita benchmark kaina naudojama jau beveik 100 metų. Nuo 2016 m. dar naudojamas Shanghai Fix, Shanghai Gold Benchmark price.

LBMA aukso kaina, savo ruožtu, yra susieta su elektronine aukso ateities sandorių prekyba COMEX, priklausančia CME grupei. Spot aukso kaina apskaičiuojama pagal pirmojo mėnesio ateities sandorių, kuriais prekiaujama COMEX, duomenis. Jei pirmojo mėnesio kontrakto apyvarta labai maža, arba visai nėra sandorių, bus naudojamas kitas pristatymo mėnuo, kurio apimtis bus didžiausia.

Pirmasis mėnuo reiškia mėnesį, artimiausią dabartinei datai. Techniškai kalbant, aukso spot kaina yra vidutinė būsimos aukso kainos grynoji dabartinė vertė, pagrįsta prekybos ateities sandoriais ir artimiausiu mėnesiu.

Paprastai aukso spot ir fjūčerių kaina skiriasi. Skirtumą lemia dienų skaičius iki pristatymo sutarties datos, vyraujančios palūkanų normos ir rinkos poreikio nedelsiant fiziškai pristatyti. Skirtumas tarp spot kainos ir fjūčerių kainos, išreikštas metine procentine norma, vadinamas išankstine palūkanų norma (foward rate).

Aukso spot kainos istorija

Kaip ir bet kurioje žaliavų rinkoje, aukso kaina gali smarkiai pasikeisti dėl paklausos ir paklausos padidėjimo. Auksas taip pat ypač jautriai reaguoja į geopolitinę riziką, socialinius pokyčius ar akcijų rinkos sukrėtimus. Tokios naujienos gali dramatiškai įtakoti aukso kainą.

Pažvelgus į aukso kainų istoriją per pastaruosius 30 metų paaiškėjo, kad taurusis metalas ypač gerai veikia neapibrėžtumo metu, kai investuotojai ieško investicijų į saugų prieglobstį. Dešimtojo dešimtmečio viduryje stabilus ekonomikos augimas lėmė drastišką aukso kainos kritimą nuo maždaug 410 USD už Tr. unciją iki maždaug 288 USD. Tačiau per 2008 m. finansinę krizę aukso saugaus prieglobsčio statusas tapo vis akivaizdesnis, kai metalas išaugo iki 869,75 USD.

Aukso spot kaina 2011 m. rugsėjo 5 d. pasieks visų laikų (tuo metu) aukščiausią lygį – daugiau nei 1900 USD, nes investuotojai vis labiau susirūpino, dėl JAV augančios valstybės skolos.

Per pastarąjį dešimtmetį aukso kaina buvo aukščiausia. Įpusėjus 2013 m. aukso kaina pakilo iki 1 220 USD lygio. Nuo 2014 m. Iki 2019 m. pradžios aukso spot kaina išliko tarp 1 100 ir 1 300 USD. 2019 m. antroje pusėje dėl silpnesnio JAV dolerio, didėjančios geopolitinės įtampos ir lėtėjančio ekonomikos augimo aukso kainos buvo didesnės nei 1 500 USD.

2020 m. dėl pandemijos COVID-19 pasaulio ekonomika smuko, o aukso kaina per pirmuosius aštuonis metų mėnesius išaugo daugiau kaip 500 USD arba 32%. Dėl dramatiško pakilimo rugpjūčio 7 d. geltonasis metalas buvo rekordiškai brangus – 2 067.15 USD.

Kitco Gold Index’as apskaičiuojamas pašalinant JAV dolerio indekso vertės poveikį. Kitco Gold Index yra aukso kaina, matuojama ne pagal JAV dolerius, o pagal tą patį svertinį valiutų krepšelį, kuris lemia JAV dolerio indeksą DXY.

Kas yra uncija, gramas, kilogramas, Tola?

Aukso ir kitų tauriųjų metalų kainos nurodomos Trojos uncijomis; tačiau metrinę sistemą priėmusios šalys auksą matuoja gramais, kilogramais ir tonomis.

Gramas = 0.032151 Trojos uncijos

Kg = 32.150747 Trojos uncijos

Tona = 32,150,7466 Trojos uncijos

Taelis (Kinija) = 1.203370 Trojos uncijos

Tola (Indija) = 0.374878 Trojos uncijos

Ateities sandorių ir fizinių žaliavų rinkų palyginimas

CharakteristikosAteities sandoriaiPHYSICAL COMMODITIES
Reguliuojama, centralizuota rinkaTaip. Reguliuoja CFTC; centralizuoti sandoriaiNe – tradiciškai Spot rinkos brokeriai yra nereguliuojami.
Beveik 24 H prekyba 6 dienas per sav.TaipPrekyba spot rinkoje paprastai vyksta daug trumpesniais dienos laikotarpiais
Skaidri rinkaTaipKainas nustato brokeriai, tačiau tai paprastai nėra plačiai transliuojama rinkai
Taikomos saugojimo išlaidosTaip – yra kliringo mokestisTaip.
Kapitalo efektyvumasPrekyba ateities sandoriai paprastai laikoma efektyvia žvelgiant iš maržos perspektyvos, nes marža paprastai sudaro mažesnę sandorio sąlyginės vertės procentinę dalį.Prekyba gali būti vykdoma įvairiais būdais, pradedant fiksuota kaina, baigiant indeksu. Tai taip pat apims ilgalaikius kontraktus, dėl kurių paprastai susitarta pagal fiksuotą kainą. Sandoriai gali būti inicijuojami naudojant kredito linijas, o visa vertė sumokama užbaigus sandorį.
cmegroup.com

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

%d bloggers like this: