Antradienis, 19 kovo, 2024
Mokomieji Straipsniai

Kas yra ETC. Investuojame į žaliavas naujai

Kas yra ETC? Atrodo, kas dar gali būti naujo investiciniame pasaulyje, kur ir taip tiek daug visko išrasta? Kalbėdami apie žaliavų rinkas, mes galime paminėti daugybę instrumentų. Sakysim, norėdami investuoti į auksą, mes galim pirkti Aukso ateities sandorius, luitelius, auksines monetas, aukso gavybos bendrovių akcijas, įvairius ETFus. Mūsų skaitytojas išvardintų dar bent kelis instrumentus.

Visi šie instrumentai turi savo pliusų ir savo minusų, kurie ne visai pasišventusiam investuotojui gali trukdyti pasirinkti.

Naujas produktas

Tačiau visiškai neseniai rinkoje pasirodė dar vienas instrumentas, kuris turi daugiau pliusų negu minusų. Tai ETC (Exchange Traded Commodities). ETC’as labai panašus į ETF, tačiau turi ir vieną esminį skirtumą. Bet apie viską iš eilės.

Paprastam investuotojui prekiauti žaliavų ateities sandoriais gali būti sudėtinga: reikia turėti atitinkamai žinių, reikia turėti reikalaujamą depozitą; tai prekyba su svertu, todėl su savo padidinta rizika. Luitelių ir auksinių monetų prekyba turi didžiulį trūkumą, kad beveik niekada negausite daikto norima kaina ir tikrai bus labai sunku parduoti norima ir dar didesne kaina.

ETC listinguojami akcijų biržose, kaip ir paprastos akcijos, kaip ir ETFai. Čia jau iš karto pliusas, kad reikia mažesnio kapitalo (nėra „margin call“) grėsmės, nėra kaštų, susijusių su kontrakto galiojimo pabaiga. ETC’ui nenutrūksta. Tai „pasyvus“ investicinis instrumentas.

Pirmą kartą ETC pasirodė 2003 m. Australijos akcijų biržoje. 2007 m. ETC jau prekiaujama Europos biržose. Londono ir visose jai priklausančiose biržose.

Kuo skiriasi?

Pagrindinis ETC ir ETF skirtumas yra tas, kad ETF priskiriamas kolektyvinio investavimo instrumentams (fondai). Jiems galioja Kolektyvinio investavimo iš santaupų direktyva. ETCams tokia direktyva netaikoma. Kadangi fondams privalu diversifikuoti investicijas, vienas ETFas negali investuoti vien tik į auksą ar sidabrą.

ETCai sukuriami pirminėje rinkoje. Joje dalyvauja tik fondai, investiciniai bankai, bankai. Tik tada jie patenka į antrinę rinką, kur jau gali įsigyti kiekvienas. ETC leidėjai iš to gali gauti arbitražo suteikiamos naudos, tuo pačiu jie stebi, kad ETC kaina atitiktų bazinio instrumento ar instrumentų kainas.

Žaliavų rinka, konkrečiai tauriųjų metalų rinka, yra labai mėgstama investuotojų dėl taip vadinamos „apsaugos nuo infliacijos“. Dabar kiekvienas investuotojas gali susikurti portfelį su didesne diversifikacija, tačiau tuo pačiu ir aukštesne grąža.

ETC – tai tiesioginis priėjimas prie žaliavų rinkos. Tai tas pats, kas turėti ilgalaikį žaliavos ateities kontraktą be sverto. Nereikia jaudintis dėl žaliavų saugojimo ir su tuo susijusių kaštų.

Kaip uždirbama?

Pelnas su ETC gaunamas iš kainos svyravimo. Čia taip kaip ir su visais investiciniais instrumentais. Papildoma sąlyginė nauda gaunama dėl kontango (contango) ir deporto (backwardation) nebuvimo („roll return“). Ilgalaikiai investuotojai į žaliavas per ateities sandorius, norėdami išlaikyti pozicijos tęstinumą, turi parduoti vieno mėnesio (einamojo) kontraktą prieš jam pasibaigiant, ir pirkti gretimo mėnesio kontraktą.

Kontangas arba neigiama „roll“ grąža gaunasi tada, kai parduodamo kontrakto kaina mažesnė už gretimo mėnesio kontrakto kainą. Kai investuotojui pardavus besibaigiantį kontraktą ir atkūrus poziciją su gretimo mėnesio kontraktu dar lieka pinigų, turime teigiamą „roll“ grąžą, vadinamą deportu.

Pavyzdžiui, žaliavų ETFuose, dėl to, kad jie yra ilgalaikis instrumentas ir stabiliai turi keisti ateities sandorius, mes matome staigius kritimus dėl kontango ir šuolius dėl deporto. Su ETC viso to nėra.

ETC įvairovė

ETC įvairovė leidžia investuotojams pasirinkti instrumentus labiausiai atitinkančius investavimo strategijas, toleranciją rizikai, diversifikacijos poreikį.

  1. Pavienių žaliavų ETC (aliuminis, kava, varis, kukurūzai, medvilnė, benzinas, auksas, mazutas (Heating Oil), Brent nafta, WTI nafta, liesa kiauliena, gyvi galvijai, gamtinės dujos, nikelis, sidabras, sojų liejus, sojų pupelės, cukrus, kviečiai, cinkas);
  2. ETC’ai atkartojantys homogeninių žaliavų paketų indeksus (žemės ūkio produktų, energijos, grūdų, pramoninių metalų, galvijų, naftos, tauriųjų metalų ir pan. fjūčerius);
  3. ET Commodities atkartojantys pasaulio biržų fjūčerių indeksus;
  4. ETC atkartojantys žaliavų fovardų indeksus.
  5. ETC yra lankstus instrumentas. Tinka spekuliantui. Tinka ilgalaikiam investuotojui, nes neturi galiojimo pabaigos. Jei leidžia brokerio galimybės, ETCus galima „short sell“. Kaip ir ETFai, ETCai taip pat būna svertiniai.
  6. Taip pat yra priešingos krypties ETCai (ETC short).

ETC privalumai

Dauguma paprastų investuotojų investuoja į tauriuosius metalus. Lietuviai irgi ne išimtis. Perkam luitelius, monetas, laužą. Tačiau čia susiduriame su įvairiausiomis rizikomis. Jei pardavėjas nėra gerai mums žinomas, rizikuojame pirkti ne auksą, o paauksuotą šviną.

Jei mums reikia greitai parduoti aukso luitelius, tai patiriame nuostolius. Didesnių nuostolių išvengiama nebent Lietuvos banko leidžiamose aukso monetose, nes laisvų monetų nėra, jos visos iškart išperkamos. Labai didelė rizika susijusi su fizinio aukso laikymu. Jei yra didesnis kiekis, tai didelis galvos skausmas, kaip išskaidyti, kur laikyti saugiai ir ilgai. Jei laikome banke, tai auksas iš aktyvo tampa pasyvu, nes bankui reikia mokėti pinigus.

ETCai padeda visų šių rizikų išvengti. ETC yra garantuoti tikromis žaliavų atsargomis, kurios priklauso ETC leidėjui. Todėl ETC tiksliai atkartoja žaliavos Spot kainą. Tik dar ta kaina konvertuojama į eurus. Tai jei euras krenta JAV dolerio atžvilgiu, ETC nominuotas eurais kyla savaime, net jei Spot kaina nesikeičia.

Apskritai, per ETCus žaliavų rinka pasiekiama su daug mažesnėmis sąnaudomis. Kitas aukso ETC Euronext biržoje:

https://live.euronext.com/en/product/etvs/GB00B00FHZ82-XPAR


Pabaiga

Žaliavų ETCai subalansuoja portfelį mažomis sąnaudomis ir yra apsaugos nuo infliacijos priemonė. Maža koreliacija su akcijų ir obligacijų rinkomis. Todėl, pagal modernią portfelio teoriją, tai sumažina riziką, nebūtinai sumažinat grąžą.
Rizika. Nepamirškite, kad investavimas susijęs su rizika netekti dalies ar net viso investuoto kapitalo.

Daugiau reikalingos informacijos rasite pradėję gilintis į ETCus ir investavę į juos.

Pastaba: ETC pervadinti į ETV – Exchangetraded vehicles