Antradienis, 19 kovo, 2024
ETF

Kas yra fondai ETF?

Biržoje prekiaujami fondai ETF (Exchange Traded Funds) – tai biržoje listinguoti fondai, susieti su įvairiomis finansinėmis priemonėmis, tokiomis kaip kompanijų akcijos ar biržų indeksai, obligacijos, žaliavų ištekliai, valiutos ir t.t. ETF pradėta prekiauti 1993 m. JAV vertybinių popierių biržoje. Europos rinkose šis produktas pasirodė 1999 m.

Kaip fondai ETF funkcionuoja?

Rinkoje yra įvairių ETF, kurie gali šiek tiek skirtis priklausomai nuo jų prigimties. Pradžioje ETF valdytojas sukuria investavimo strategiją, fondo sudėtį ir taisykles, vėliau gaunami visi būtini leidimai ETF veikti vertybinių popierių rinkoje ir sukuriamas ETF fondas.

Priklausomai nuo fondo investavimo strategijos ir sudėties, nuperkamas atitinkamas vertybinių popierių paketas, kuris yra laikomas kaip depozitas banko sąskaitoje bei atlieka garantijos funkciją. ETF prekyba vyksta analogiškai kaip ir prekyba akcijomis. Skirtumas yra tik tas, kad ETF vieneto kainos pokytis priklauso ne nuo vienos akcijos, bet atkartoja vertybinių popierių krepšelio, su kuriuo jis yra susietas, vertės pokytį.

ETF vieneto kaina kinta priklausomai nuo jų paklausos bei pasiūlos, ETF kainos pokytį ir / ar savo investicijos į ETF rezultatą galima matyti ne kas mėnesį ar dieną, o minučių ar net sekundžių tikslumu, todėl, reikalui esant, galima operatyviai reaguoti, taip išvengiant didesnių nuostolių ar greitai užfiksuojant pelną. Tai ir yra vienas pagrindinių šio investavimo instrumento privalumų.

Kitas, ne mažiau svarbus ETF privalumas, lyginant su įprastais investiciniais fondais – mažesnės komisinių ir kt. mokesčių išlaidos (ETF sąnaudų santykis yra vienas mažiausių tarp registruotų investicinių produktų): vidutinių metinių išlaidų santykis ETF svyruoja nuo 0,05% iki 1,60%, tuo tarpu tradicinių investicinių fondų metinių išlaidų santykis neskaitant platinimo ar išpirkimo mokesčio – nuo 0,39% iki 1,91%.

ETF tipai: nuo akcijų iki atvirkštinės grąžos su trigubu svertu

Šiandien rinkoje platinami labai įvairūs ETF, atsiranda vis naujų, kartais netikėtų pasiūlymų, todėl investuotojas turi iš ko rinktis.

Galima įgyvendinti tiek ilgalaikę tiek trumpalaikę strategiją, investuoti tiek rinkoms kylant (long), tiek krentant (short) praktiškai bet kuriame rinkos segmente, pradedant ETF, susietais su akcijomis, žaliavų rinka, skolos VP, baigiant atvirkštinės grąžos (inverse) VP ar investavimu su svertu. ETF kaina tokia pat dinamiška, kaip ir akcijų, todėl investuoti galima tiek spekuliuojant vienos dienos metu, tiek ilgesniuoju laikotarpiu.

Populiariausi – su indeksu bei akcijomis susieti ETF. Jie atkartoja konkretaus akcijų biržos prekybos indekso, ar kitokio konkretaus akcijų paketo pokyčius.

Su žaliavų rinka susieti ETF dažnai būna susieti su ateities sandoriais. Šie ETF gali būti siejami su vienos žaliavos (pavyzdžiui, aukso) arba jų grupės (pavyzdžiui, brangieji metalai) kainomis. Žaliavų rinkai būdingas minimalios investavimo sumos reikalavimas, dideli transakcijų kaštai.

Dėl šios priežasties žaliavų ETF investuotojams ypač patrauklus, nes apjungiant daug smulkių investuotojų, leidžia nerizikuojant dideliu kapitalu ir mažinant investavimo kaštus diversifikuoti savo riziką. Valiutos ETF dažniausiai siejamas su tokiomis valiutomis, kaip JAV doleris, GBP, EUR ar valiutų krepšeliu ir priklauso nuo į jį įeinančių valiutų kursų svyravimų.

Pastaruoju metu labai išpopuliarėjo svertiniai ETF, jų vertės pokytis paprastai būna 1 – 3 kartus didesnis negu tam tikro indekso pokytis. Rinkoms krentant paklausiausi yra atvirkštinės grąžos ETF, leidžiantys uždirbti iš su ETF susietos finansinės priemonės kainos kritimo.

Susiję straipsniai:

Vienas populiariausių šiuo metu atvirkštinės grąžos svertinis ETF – FAZ yra su trigubu svertu. Atvirkščiai susietas su finansinėmis institucijomis: akcijų krepšelio kainai nukritus 1 USD, šio ETF vieneto savininkas uždirba apie 3 USD.

Fondai ETF pranašumai lyginant su tradiciniais investiciniais fondais

ETF atsiradimas ir išaugęs populiarumas daugiausia siejami su jų pranašumais prieš tiesioginį investavimą ar investicinius fondus. ETF – labai likvidus, juo patogu prekiauti, nes sprendimas pirkti ar parduoti biržoje realizuojamas taip pat greitai, kaip prekybos akcijomis atveju.

Kitas pranašumas – lengvai pasiekiama ir nuolat atnaujinama informacija, pvz. internete skelbiama informacija apie ETF: fondo sudėtį, grynąją aktyvų vertę (GAV) bei vertės pokyčius.

Yra du būdai įsigyti ETF priklausomai nuo to, ar jūs esate institucinis, ar privatus investuotojas. Instituciniai investuotojai paprastai gali įsigyti ETF fondo vienetus tiesiogiai per ETF fondų valdytoją, privatūs investuotojai – biržoje. Populiariausi ETF – dar likvidesni: jų galima įsigyti ne tik biržos darbo metu, bet ir prieš sesiją ar po jos.

 Šaltinis: MP Bank

Pirmą kartą paskelbta Spekuliantai.lt

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.