Ketvirtadienis, 3 spalio, 2024
Mokomieji Straipsniai

Keletas minčių apie TA

Apie TA. Techninė Analizė (TA) vertinama labai įvairiai: vieni ją dievina, kiti peikia, kažkam ji sudėtinga, kažkam – paprasta. Daug kas ją naudoja, bet girdėti ir didelių skeptikų balsų. Tuo tarpu, vieni uždirba krūvas pinigų, kiti – bankrutuoja. Ir kas įdomiausia, ir tie, ir anie naudoja beveik tuos pačius grafikus ir indikatorius.

Klaidingas požiūris į TA prasideda jau pačioje pradžioje. Kai naujokas, prisikaitęs krūvą TA literatūros, susidaro įspūdį apie TA paprastumą. Išties, kaip gražiai paišomi grafikai ir indikatoriai, kaip nuostabiai tiksliai nustatomi atidarymo ir uždarymo taškai, kaip saldžiai suokiama apie pelnus. Deja…

Realiai, TA tėra instrumentas, leidžiantis stebėti rinkos dinamiką: rinkos aktyvumą, praeities kainas ir apyvartą. Nieko daugiau. Todėl suprasti grafikus labai paprasta, bet panaudoti pelnui gauti… patikėkit, nėra taip paprasta. Nors yra nekonkretizuoti, tačiau nuolat įvardijami psichologiniai algoritmai (!), tačiau kiekvienas spekuliantas TA vertina savaip.

***

Įvairiuose šaltiniuose daugiausia yra formalios informacijos apie grafikų sudarymus, indikatorius, žodžiu, sausa teorija, o kai kur net sudėtinga matematika. Taip pat ir rekomendacijos kaip visu tuo naudotis. Šitoje vietoje, visokie autoriai labiausiai ir stebina. O tai ką, rinka yra statiška ir mes visada rasime joje tuos modelius, kuriuos ką tik išstudijavome? O gal pateikta medžiaga iliustruota gražiausiais, bet negausiausiais variantais. Be to, imamas pilnas grafikas ir jame išdėliojami taškai. Nu čia kiekvienas gudrus, pažiūrėjęs bet kokios akcijos pusmečio grafiką, be jokiu indikatorių ir gudrybių pasakys kur pelningiausiai išdėstyti pozicijas.

Vienu žodžiu, suprasti su kuo valgomi indikatoriai naudinga, tačiau pilnai pasitikėti neverta. Tai reikia vertinti skeptiškai. Dar, indikatorių, jų parametrų parinkimas yra individualus reikalas. Literatūra nurodo kaip galima juos panaudoti, ką jie reiškia, visa kita – spekulianto reikalas.

Bet paprasčiausia ir lengviausia, tikriausiai, yra stebėti trendus. Nereikia net jokių TA žinių ar ypatingų grafikų. Stebimos trys trendų rūšys: UP, DOWN ir FLAT. Matai trendą ir kiekviename atitinkamai elgiesi. Visas mokslas Tik neįsivaizduokit, kad čia viskas paprasta ir pelnas niagara užgrius. Nieko panašaus. Grafiko analizė nedirbant biržoje – grynų gryniausia protinė masturbacija.

Yra daug mėgėjų padaryti TA indikatorius dar sudėtingesniu, tikėdamiesi, kad būtent ten, skaičių ir grafikų glūdumoje ir slypi Šventasis Gralis. Kiekvienas iš mūsų, turintis TA softą, bent kiek fantazijos ir matematikos suvokimą, gali tai nedideliam lygyje susikurti indikatorių. Na, jei negaila laiko ir energijos…

Meskite iliuzijas, kad galima sėkmingai uždirbti naudojant TA, taip nėra ir būti negali. Kitaip visi tik uždirbtų. Tačiau TA reikalingas ir naudingas daiktas, ir ja naudojasi net aršiausi TA oponentai. Juk kaina tai stebima ir bent jau mintyse braižomi grafikėliai “aukštyn-žemyn”.

Sėkmingų investicijų!
Nojus

Pirmą kartą paskelbta Spekuliantai.lt

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.