Pirmadienis, 20 gegužės, 2024
Mokomieji Straipsniai

Keli investiciniai patarimai visiems

Keli investiciniai patarimai. Investavimui geriausia rinktis tik kompanijų lyderių akcijas. Kodėl? Šiaip pažiūrėjus biržoje lyderių akcijos būna labai brangios. O to pačio sektoriaus kitos akcijos daug pigesnės. Ir jomis jauni investuotojai susigundo, tikėdamiesi, kad lyderio šlovės šviesa teks ir antraeilėms akcijoms. Deja, ne visada taip būna. Dažnai antrinės akcijos nepakyla tiek, kiek lyderės.

Stebėkite rinką. Biržos pažinimui reikia būti arti jos, nuolatos matyti akyse ir bandyti supranti. Ilgalaikio stebėjimo pasėkoje apie rinką bus galima pasakyti labai daug vien tik iš pirmo žvilgsnio. Stebėjimas duoda daugiau už teorinį žinojimą ir prideda apie 50% prie sėkmės. Stebėjimas yra vienas reikalingiausių investuotojo įgūdžių.

Dauguma rinkos teoretikų ir sistemų kūrėjų teigia, kad akcijas geriausia parduoti viršūnėje arba prie viršūnės. Tai tinka tik tiems, kurie:

  • turi tokį tikslą, spekuliuoti prie dugnų ir viršūnių;
  • prekiauja su marža ir gali nukentėti akcijoms krentant;
  • portfelyje turintiems visokiausių akcijų
  • nemato reikalo ilgiau būti rinkoje.

Tačiau ilgalaikiams investuotojams, kurių portfelius sudaro tik rinkos lyderiai, pardavinėti akcijų nereikia. Rinkos ciklas apsisuks ir akcijos vėl pradės kilti.

Būtent rinkos lyderių akcijos greičiausiai pasieks buvusias akcijas ir kils dar aukščiau. Kitos akcijos buvusių aukštumų gali nepasiekti niekada. Dažniausiai tokių kompanijų pagrindiniai akcininkai ir vadovai yra sąžiningi ir garbingi žmonės. Visada ieškokite tokių kompanijų. Rinkos lyderių akcijoms galioja strategija Buy&Hold.

Tačiau nėra reikalo laikyti nuostolingų pozicijų ilgą laiką. Portfelyje visada būna nuostolingų pozicijų. Ypač kai tik portfelis pradedamas formuoti. Po akcijų įsigijimo rinka gali eiti žemyn, tada akcijų prieaugis bus neigiamas. Bet kai rinka pradeda kilti, akcijos portfelyje irgi pradeda kilti. Bet jei kuri nors nekyla ir vis dar nuostolinga, reikia gerai pagalvoti, ar reikia tokią akciją dar laikyti portfelyje.

Rezultatai

Geriausias rezultatas būna tada, kai akcijos perkamos, joms nukritus. Tačiau būtina išsiaiškinti, kodėl akcijos krenta. Gali būti, kad kritimas išprovokuotas blogos situacijos kompanijoje. Tokiu atveju akcija gali kristi dar labiau ir niekada nepakilti iki toks kainos, kokią Jūs sumokėjote. Negaudykite krentančių peilių.

Akcijos įsigijimo kainos vidurkinimas akcijai krentant – daugelio naujokų klaida. Tai žaidimas į minusą. Vidurkinkite kainą akcijai kylant. Kita naujokų klaida yra pigių akcijų pirkimas. Sudaryti portfelį iš daugelio pigių akcijų labai paprasta. Tačiau tai nebūtinai bus geras portfelis. Geriau pirkti kelias kokybiškas akcijas, jei visą „krepšį“ nieko vertų akcijų.

Visi siekia greito pelno ir didelio uždarbio. Akcijų biržoje tikras pelnas ir tikri turtai ateina su laiku, kantriai ir daug dirbant. Nepirkite akcijų pagal kitų rekomendacijas, analitikų naujienlaiškių rekomendacijas. Geriau tokių neskaitykite. Šiuo metu labai daug pasiūlymų pirkti pigias akcijas, dažnai esančias nereguliuojamoje (OTC) rinkoje. Nepirkite.

Dažniausiai tokias akcijas siūlo ne analitikai, o tų akcijų savininkai. Tai jie uždirba tūkstančius procentų iš akcijų pardavimų Jums. Jūsų nuostoliai visada bus didesni nei 50%. Po kelių sandorių Jūsų kapitalas ištirpsta ir pereina kitam. Rusų investuotojas A.Rodzenko pataria visiškai neklausyti brokerių siūlymų. Jie siūlo instrumentus, kurie jiems nereikalingi ir nori skubiai atsikratyti. Jis taip pat rekomenduoja atsargiai elgtis su išvestiniais instrumentais.

Visada portfelyje turėkite grynųjų pinigų. Ir niekada nesistenkite paimti biržoje visų pinigų. Niekada neišnaudosite visų rinkoje suteikiamų galimybių, pasinaudokite tomis, kurias turite ir suprantate. Geriau lėtai į viršų, negu greitai žemyn.

Juk niekada nesuplanuosite šimtaprocentinių sėkmingų investicijų. Jei kas gali eiti blogai, tai blogai ir bus.