Kipro klausimas

Kipras yra labai maža Europos šalis. Jos BVP nesiekia 0.25% visos euro zonos BVP. Šiandien Kipro klausimas jaudina viso pasaulio finansų rinkas.

ES pažadėjo Kipro gelbėjimui skirti 10 mlrd. eurų. Tačiau su sąlyga, kad Kipras apmokestins indėlius šalies bankuose.

Kovo viduryje, vieną savaitgalį Kipro gyventojai puolė prie bankomatų. Bet jau buvo vėlu. Ne visi bankomatai veikė, o veikiančiuose greitai pritrūko pinigų.

Niekas nenorėjo už savo indėlius bankuose mokėti 6.75% (už depozitą iki 100 000 eurų) ir 9.9% (už depozitą nuo 100 000 eurų).

Labiausiai triukšmą bando kelti Rusijos piliečiai. Kipro bankuose buvo dideli fizinių piliečių ir įmonių depozitai. Jiems mokėti už Kipro gelbėjimą nėra jokio noro.

Kipro parlamentas nesutiko apmokestinti banko depozitų, o Finansų ministras su delegacija išvyko į Maskvą, “ant kilimo”; dėl visa ko tėškęs atsistatydinimo pareiškimą ant prezidento stalo.

Klausimas labai aktualus. Vieša paslaptis, kad Kipro bankai yra rusiškos kilmės pinigų plovykla.

O Kipro bankai yra per dideli… ką pagalvojot? – tokiai mažai šaliai, koks yra Kipras. Nestebina, kad daugiau

negu pusė visų depozitų priklauso ne rezidentams.

Korporatyviniai mokesčiai Kipre siekia 10%. O tai labai palanku kitų šalių kompanijoms. Žinant, kad mokesčių norma ir kompanijų sumokami mokesčiai yra skirtingi dalykai. Kodėl tuo nepasinaudoti? Todėl tiek daug nerezidentinių sąskaitų Kipro bankuose.

Todėl ir triukšmas dėl to kyla.

O juk euro zonos valstybių defoltai ne naujiena. Ir indėlių apmokestinimas yra XXI a. Europos išradimas. Ir Troika pinigų gelbėjimui duoda.

Blogiausias scenarijus, koks gali dabar būti, yra Kipro pasitraukimas iš euro zonos. Klausimas įdomus. Tačiau Kipro ekonomika neturi tiek svorio zonoje. Kipro pasitraukimas nesužlugdys Europos.

Labiau įdomesnis klausimas yra Kipro ir Rusijos derybos dėl kompensacijų, įvedus indėlių mokesčius. Kas bus jei Kipras atiduos uostą ir dujų resursus Kremliui.

Rinkos tikrai gali nepalaikyti tokio Rusijos dominijos įteisinimo ES pašonėje. Derybos dar tik prasidėjo. Jos bus įdomios.

Facebook Komentarai
Patinka turinys? Palaikykite turinio kokybę Apie Investavimą Paprastai Patreon!

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: