Ko galima išmokti iš legendų?
Išmokti iš legendų galima viską. Kuo skiriasi legendinis treideris nuo vidutinio investuotojo? Ar gali vidutinis treideris išanalizuoti legendos sėkmės istoriją ir naudojamas sistemas? Ką bendra turi patys geriausi spekuliantai ir kaip tą sėkmingai panaudoti? Štai kelios sėkmės istorijos:
- Nikolas Darvas 36 000 USD pavertė 2 000 000 USD per 18 mėnesių.
- Edas Seikota per 12 metų 5 000 USD pavertė 15 000 000 USD.
- Džesi Livermoras XX amžiaus pradžioje susikrovė milijoninį kapitalą.
- Ričardas Denisas nuo kelių skolintų tūkstančių iki 200 milijonų USD.
- Ką jau bekalbėti apie Džordžą Sorosą ar Voreną Bafetą…
Sąrašą dar galima plėsti ir plėsti. Iš kur tokie geri rezultatai? Yra keli bendri faktoriai, kurių laikosi visi sėkmingiausi treideriai.
1. Jie turi sistemą, ir besąlygiškai jos laikosi.
2. Daugumos jų prekybos stilius yra eiti drauge su trendu.
3. Dauguma yra vidutinio arba ilgo laikotarpio investuotojai.
4. Jie nežino kas yra baimė ir godumas.
5. Absoliuti disciplina.
6. Prekyba pilnai suplanuota, visiems galimiems scenarijams pasiruošta iš anksto.
7. Jie žino, kad sistema turi pereiti ir sunkiausius, ir geriausius periodus rinkoje. Jie greitai mažina nuostolius, o pelnui leidžia augti.
8. Ir labai svarbus dalykas yra tai, kad jų sistemos atitinka jų individualius bruožus.
Kuo skiriamės mes?
Išvardinti punktai yra logiški ir dauguma jūsų su tuo sutiksite. Bet kodėl gi jūs vis tiek elgiatės priešingai? Kiek kartų esat „nusvilę“? O kiek iš jūsų jau praradot visą kapitalą? Tai kodėl jūs:
1. Nefiksuojame nuostolių anksti, kol jie dar neišmetė jūsų iš rinkos?
2. Kodėl trumpalaikes pozicijas perlaikome tikėdamiesi kainos augimo?
3. Kodėl klausome maklerių ir analitikų patarimų?
4. Kodėl vadovaujamės pažįstamų pažįstamo rekomendacijomis?
5. Kodėl neturime investavimo plano?
6. Kodėl ignoruojame kapitalo valdymą?
7. Kodėl naudojame mums netinkamas sistemas?
8. Kodėl pasiduodame baimėms ir godumui?
Tai ko gi galima pasimokinti iš sėkmingų treiderių, kokius pagrindinius momentus būtų galima rasti? Kiekvienas investuotojas yra labai skirtingas. Vienas mėgsta prekiauti agresyviai, t.y. daug ir dažnai, kitas investuoja ilgam. Vienas mėgsta tik akcijas, kitas mėgsta didesnę riziką ir prekiauja fjučeriais bei Forex‘e. Dar kiti bijo visko ir daugių daugiausiai sugeba nusipirkti investicinių fondų vienetų.
Čia svarbu suprasti save, atrasti, kokiam prekybos stiliui labiausiai tinkamas, t.y. kuo ir kaip prekiauti biržoje yra mieliausia, paprasčiausia, na ir pelningiausia. Pasižiūrėkit į veidrodį. Ne, ne vonioje ryte (neduokdie), o į vidinį. Atsakykite į klausimą: Kas aš? Atsakymo gali tekti ieškoti ir ne vienus metus. Gali būti, kad 9 metus ieškosite ir būsite nuostolyje, o 10-tais jūsų kapitalas ims ir pavirs milijonais-milijardais. Ko laukiat? Pirmyn.
Planas pirma – mokomės iš legendų
Visa jūsų prekyba turi būti suplanuota iš anksto. Ar šiandien padarėte „namų darbus“? Kodėl ne? Jeigu jūs planuojat iš anksto, kaip praleisit šį vakarą ar artimiausią savaitgalį, jei jau dabar pradėjote planuoti vasaros atostogas, tai ar neatrodo keista, kad neturite prekybinio plano?
Jums po ranka turi būti prekybos sistema, kuri padės pasiruošti prekybai: pasidaryti planą, numatyti ką pirksit, kiek pirksit, kada pirksit, kada uždarysit poziciją; numatyti konkrečius veiksmus numanomiems rinkos scenarijams. Prekyboje tik ŠITAI jūs galite įtakoti. Jūs negalite įtakoti instrumento kainos rinkoje.
O kaip su kapitalo valdymu? Kiekvienas sėkmingas treideris jūsų paklaustų, ar jūsų sistemoje yra numatyta, kiek investuoti į vieną poziciją, kiek pozicijų laikyti vienu metu? „Neužsifiksuokite“ savo sistemose vien tik ieškodami pozicijos valdymo taškų. Sistema yra kiek platesnė sąvoka. Priklausomai nuo individo savybių, į sistemą galima įtraukti ir tokius dalykus, kaip autogeninė treniruotė (girdėjot apie tokią?) ir pan.
Ir visos jūsų Sistemos moto (kredo, motyvacija, vidinė nuostata, kategorinis imperatyvas – pavadinkit kaip patinka) turi būti „Galima Įvykdyti“. Absoliučiai didžioji dauguma planetos gyventojų svajoja apie finansinę nepriklausomybę, bet tik 5% tai pasiekė. Kodėl? Jie leido sau TAI padaryti. Jie pasikliovė tik savimi, o ne likimu, loterija ar dar kokiais būtais ir nebūtais dalykais.
Sėkmės!
Parengta pagal užsienio žiniasklaidą.
Pirmą kartą paskelbta Spekuliantai.lt