Kodėl Metavisata negali būti be blokų grandinės?
Davose Pasauliniame forume susirinkę ekspertai pakalbėjo apie su Metavisata susijusius reikalus. Jūs, tikriausiai, manote, kad metaverse bus daugybė tarpusavyje susijusių virtualių erdvių – pasaulinis žiniatinklis, pasiekiamas per VR? Tai iš esmės teisinga, tačiau paslaptingesnė jos pusė yra visai ne čia. Nuo dabartinio interneto ją skirs ne kas kita, o blokų grandinė (blockchain).

Web 1.0 buvo prijungtų kompiuterių ir serverių informacijos greitkelis, kur galėjai ieškoti, tyrinėti ir gyventi, dažniausiai per centralizuotą įmonės platformą, pavyzdžiui, AOL, Yahoo, Microsoft ir Google
Dabar. Tūkstantmečio sandūroje gimė Web 2.0 ir pasižymi socialinių tinklų svetainėmis, tinklaraščių rašymu ir vartotojų duomenų gavimu, skirtu centralizuotų operatorių reklamai „nemokamose“ socialinės žiniasklaidos platformose, įskaitant Facebook, SnapChat, Twitter ir TikTok.


Web 3.0 bus Metavisatos pagrindas. Jį sudarys blokų grandinės decentralizuotos programos, palaikančios naudotojams priklausančio kriptovaliutų, kriptoturto ir duomenų ekonomiką.
Taigi, reikia atidžiau pasižiūrėti, ką mums čia siūlo. Akivaizdu, kad technologijos pasaulyje tobulėja, tame tarpe ir internetinės. WEB3.0 kaip tik skinasi kelią į gyvenimą. Ir vienas iš kelių yra per blockchain technologiją. Ar tai bus autostrada? Mes dar nežinome. Tačiau labai panašu, kad WEB3.0 ir Metavisata pamažu tampa sinonimais.
Kiekvienas bitas priklausys kiekvienam
Blockchain yra technologija, kuri nuolat įrašo operacijas, paprastai decentralizuotoje ir viešoje duomenų bazėje, vadinamoje registru. Bitcoin yra labiausiai žinoma blockchain pagrindu veikianti kriptovaliuta. Pavyzdžiui, kiekvieną kartą, kai perkate bitkoiną, ši operacija įrašoma į Bitcoin blokų grandinę, o tai reiškia, kad įrašas išplatinamas tūkstančiams atskirų kompiuterių visame pasaulyje.
Šią decentralizuotą įrašymo sistemą labai sunku apgauti ar vienvaldiškai kontroliuoti. Viešosios blokų grandinės, tokios kaip Bitcoin ir Ethereum, taip pat yra skaidrios – priešingai nei tradiciniai bankininkystės registrai – bet kas internete gali matyti visas operacijas.

Ethereum yra blokų grandinė su Smart contract protokolu, kuris paleidžiamas automatiškai, kai įvykdoma kokia nors sąlyga. Pavyzdžiui, galite naudoti smart contract, kad nustatytumėte savo skaitmeninio objekto, pvz., meno kūrinio ar muzikos, nuosavybės teisę, į kurią niekas kitas negali pretenduoti, net jei išsaugo kopiją savo kompiuteryje.
Skaitmeniniai objektai, kuriuos galima turėti – valiutos, vertybiniai popieriai, meno kūriniai – yra kriptoturtas. Šiais laikais ypač išpopuliarėjo kripto turto apskaitymas per Nonfungible token’us.
Iš principo, tai reiškia, kad bet kokį turtą – būstą, vertybinius popierius, Stradivarius smuiką ir pan, – jūs galite parduoti (perleisti teises) NFT pagalba, be jokios trečios šalies pagalbos ir niekas negalės paneigti sandorį ar užginčyti teises. Viskas fiksuojama blokų grandinės registre, kurio padirbti neįmanoma.
Ir….
OK, visa tai gražu, bet ką tai bendro turi su Metavisata? Viską! Metavisatoje jūs galėsite prekiauti realiu turtu, realiomis prekėmis naudodami NFT. O jau šiandien metavisatoje gali susikurti, nusipirkti, išsinuomoti ofisą, prekybos erdvę už realius pinigus, taip pat naudodami NFT.
Metavisatos nekuria viena grupė ar įmonė. Skirtingos grupės kurs skirtingus virtualius pasaulius, o ateityje šie pasauliai sąveikaus tarpusavyje ir sudarys metavisatą. Kai žmonės pereis iš vieno virtualaus pasaulio į kitą – tarkime, iš Decentraland virtualios aplinkos į Microsoft – jie norės su savimi turėti ir savo daiktus.
Jei du virtualūs pasauliai yra sąveikūs, blokų grandinė patvirtins jūsų skaitmeninių prekių nuosavybės įrodymą abiejuose virtualiuose pasauliuose. Iš esmės tol, kol galėsite pasiekti savo kriptovaliutų piniginę virtualiame pasaulyje, galėsite pasiekti savo kriptoturtą. Todėl…
Taip pat skaitykite
Nepamirškite piniginės
Keliaudami po metavisatą, norėsite su savimi turėti kriptopiniginę. Ką laikysite joje? Jūsų kriptopiniginėje bus laikomos metavisatos skaitmeninės prekės, pvz., avatarai, jo drabužiai ir animacijos, virtualios dekoracijos, ginklai ir pan. Žinoma, kriptovaliutos bei žetonai taip pat. Nes jas naudosite tiems patiems dalykams, kuriuos ir dabar perkate internete, pvz. picai.

Kas dar telpa jūsų piniginėje? Pasižiūrėkite į savo odinę kišenėje… Teisingai, čia dar telpa ID kortelė ir vairuotojo pažymėjimas. Arba vienas iš jų. Arba dar kas nors. Žodžiu, realioje piniginėje yra jūsų asmens identifikavimas. Metavisatoje jo reikės lygiai taip pat. Ir jis taip pat telpa į piniginę. Nežinia, kaip tai atrodys ateityje, bet jūsų kriptopiniginė jau šiandien atlieka jūsų identifikavimo funkciją panašiai, kaip, sakysim, SmartID ar kitos programėlės. Gal būt, SmartID persikels į blockchain, vadinasi, ir į metavisatą.
Nepamirškime tikrų ir socialinių tinklų draugų. Ką pakviesite į vakarėlį ar parduotuvės, restorano, galerijos atidarymą? Kontaktai bus piniginėje, kaip dabar telefone.
Svarbu ir net labai aktualu. Tam tikru momentu ateityje piniginės taip pat gali būti susietos su reputacijos balais, kurie nustato leidimus transliuoti viešose vietose ir bendrauti su žmonėmis, nepriklausančiais jūsų socialiniam tinklui. Jei elgsitės kaip toksišką dezinformaciją platinantis trolis, galite pakenkti savo reputacijai ir sistema gali sumažinti jūsų įtakos sferą. Tai galėtų paskatinti žmones gerai elgtis metavisatoje. Platformų kūrėjai turės teikti pirmenybę šioms sistemoms.
Metavisata – tai verslas
Galiausiai, jei metaverse yra pinigai, tada įmonės taip pat tikrai norės čia dalyvauti. Decentralizuotas blokų grandinės pobūdis potencialiai sumažins priežiūros institucijų poreikį finansinėse operacijose, tačiau įmonės vis tiek turės daug galimybių gauti pajamų, galbūt net daugiau nei dabartinėse ekonomikose. Tokios įmonės kaip Meta suteiks dideles platformas, kuriose žmonės dirbs, žais ir bursis.
Metaverse video.
Į NFT rinką taip pat jau ateina pagrindiniai prekių ženklai, įskaitant Dolce & Gabbana, Coca-Cola, Adidas ir Nike. Ateityje, kai pirksite fizinio pasaulio prekę iš įmonės, taip pat galėsite įgyti nuosavybės teisę į susietą NFT metavisatoje.
Pavyzdžiui, kai nusipirksite trokštamą vardinio prekės ženklo aprangą, kurią vilkėsite tikrojo pasaulio šokių klube, taip pat galite tapti kripto aprangos, kurią jūsų avataras gali vilkėti virtualiame Ariana Grande koncerte, savininku. Ir lygiai taip pat, kaip galite parduoti naudotą aprangą, taip pat galite parduoti NFT versiją, kad galėtų dėvėti kitas avataras.
Tai yra keletas iš daugelio būdų, kaip verslo modeliai sutaps su fiziniu pasauliu. Tokie procesai taps sudėtingesni, nes vis dažniau pradės veikti papildytos realybės technologijos, toliau sujungdamos metavisatos ir fizinio pasaulio aspektus. Nors tikrosios metavisatos dar nėra, technologiniai pagrindai, tokie kaip blockchain, kriptovaliutos ir kriptoturtas nuolat tobulinami, bet tai sudaro pagrindą visur esančiai virtualiai ateičiai netrukus atsidurti greta jūsų.
Išvados
Kaip matome, Metavisata ateis norime mes to ar nenorime. Klausimas kyla tik apie tai, kaip visa tai atrodys, kokiomis technologijomis paprasčiausia ir greičiausia bus pasirūpinta vartotojų ir jų turto saugumu. O taip, būtent turto. Nes į WEB3.0 nes ateiname ne tik su savo IP adreso istorija, bet su savo asmenybės identifikavimu, su savo turtu ar tą turtą pirksime ten.
Kol kas šiandien šią problemą geriausiai sprendžia blokų grandinių technologija. Per 13+ metų ši technologija jau pademonstravo savo gyvybingumą, mastelį ir galimybes spręsti įvairias problemas. Aišku, yra problemų ir čia. Bet mes turime labai daug įvairių kriptoprojektų, kurie ir sprendžia tas problemas. O tokie galingi projektai, kaip Ethereum, toliau vystosi patys.
Bet jei pasaulio galingieji – teigiama, kad Davose tik tokie ir renkasi – atkreipė į tai dėmesį, didelė tikimybė, kad dalis jų investicijų eis ir šia linkme, o vyriausybės pasirūpins tinkamu teisiniu reguliavimu.
Šaltinis: Weforum.