Penktadienis, 19 balandžio, 2024
Mokomieji Straipsniai

Konformiškumas („banda“). Smagu būti lūzeriu ne vienam

Konformiškumas. Spekuliantai dažnai pastebi kad akcijų rinkoje veiksmas kartais vyksta lyg kokioje bandoje. „Bandos“ formą moksliškai galima butų pavadinti konformiškumu – mūsų mąstymo ir elgesio priderinimo prie tam tikros grupės normos. Dažnai elgesys yra užkrečiamas – jeigu vienas grupės narys kikena, kosti ar žiovauja, tai kiti netrukus daro tą patį. Kai būrelis žmonių stoviniuoja, žvelgdami į viršų, praeiviai taipogi stabteli, kad pasižiūrėtų ten pat.

Gatvių muzikantai žino, kad į arbatpinigiams skirtas lėkšteles reikia įmesti keletą monetų, nes tai rodo, kad kiti žmonės jau davė. Galima pavardinti ir blogesnių pavyzdžių. Nustatyta, kad savižudybių padaugėja po to, kai būna labai išgarsinta kokia nors savižudybės istorija (savižudybių padaugėja tik tose vietovėse, kuriose paskelbiama savižudybės istorija, t.y. žiniasklaidos veikimo zonoje). Aukos dažnai būna panašaus amžiaus kaip ir aprašytoji savižudybės auka.

Tačiau visa tai tik lengva forma, tik žiedeliai, juk prisiderinimas dažnai būna netgi sveikintinas dalykas. Bet yra ir sunkių „bandos“ formų, kada „prisiderinama“ prie akivaizdžios netiesos.

Konformiškumas pavyzdyje

Pavyzdys. Įsivaizduokite kad jūs esate vienas iš tiriamųjų, o šalia jūsų sėdi dar keturi „tiriamieji“. Psichologas klausia jūsų, kuri iš trijų atkarpų, pavaizduotų paveikslėlyje yra lygi pavyzdinei atkarpai.

Jūs aiškiai matote, kad tai antroji atkarpa, ir laukiate savo eilės tai pasakyti (duodama iš eilės keletas panašių užduočių). Kai ir kita užduotis su atkarpomis pasirodo tokia pat lengva, jūs pradedate nuobodžiauti. Trečiajame bandyme teisingas atsakymas irgi akivaizdus. Todėl jūs manote, kad pirmasis tiriamasis, sakydamas „trečioji atkarpa“ klysta.

Konformiškumas („banda“). Smagu būti lūzeriu ne vienam

Tačiau, kai antrasis ir trečiasis tiriamieji sako tą patį, jūs įsitempiate ir pradedate šnairuoti. Kai ir ketvirtasis asmuo pritaria pirmiesiems, jūsų širdis pradeda smarkiau plakti. Eksperimentatorius pažvelgia į jus, laukdamas atsakymo. Draskomas prieštaravimo tarp keturių tiriamųjų vieningos nuomonės ir akivaizdžiai jūsų akimis matomos tiesos, jūs įsitempiate ir jau gerokai mažiau pasitikite savimi negu prieš kelias minutes. Ką jūs atsakytumėte?

Pagal atliktus tyrimus daugiau nei trečdalis protingų studentų pasiduodavo grupės įtakai, t.y. šiuo atveju jie atsakytų „trečia atkarpa“.
Šis reiškinys stiprėja tada, kai:

  • Mes pasijuntame neišmaną arba nesaugūs;
  • Grupėje yra bent trys žmonės;
  • Grupė yra vieninga;
  • Patinka grupė, ji atrodo patraukli;
  • Nesame iš anksto apsisprendę dėl atsakymo;
  • Kiti grupės nariai stebi mūsų elgesį;
  • Kultūra skatina pagarbą socialinėms normoms.

David G. Myers „Psichologija

Pirmą kartą paskelbta Spekuliantai.lt

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.