Kripto valiutų rinkos žodynas

Kripto valiutų žodynas. Bitcoin su visa eile įsiveržė į mūsų gyvenimą ir tuo pačiu atsinešė terminologiją ne visada suprantamą paprastam vartotojui. Terminologija, kaip ir pačios valiutos nėra visiškai naujas išradimas.

Visa tai kilo iš matematikos šakos kriptografijos. O tai priemonė apsaugoti slaptą informaciją. Kriptografija turi šnipų žaidimų aurą, o tai kripto valiutų rinkai suteikia tam tikro paslaptingumo ir žavesio.

Kripto valiuta. Skaitmeninė valiuta. Dėl saugumo ir sandorių patvirtinimo paremta kriptografijos metodu. Yra įvairių kripto valiutų. Bitcoin ir Eriteum yra tarp labiausiai žinomų.

BITCOIN. Skaitmeninė arba kripto valiuta, leidžianti atsiskaitymus decentralizuotame „žmogus-žmogui“ arba „vartotojas-vartotojui“ (peer-to-peer) tinkle, nereguliuojamame jokia valstybine institucija ar kitu asmeniu.

Airdrop. Šitą terminą sunku tiksliai išversti. Nes tai nėra kažko mėtymas ore. Tai labiau panašu kažko sukūrimas iš nieko. Kriptorinkoje airdrop’as yra vienkartinis monetų (žetonų) dalinimas. Blockchain projektai savo bendruomenei juos dalija nemokamai. Tai ir reklamos, ir lojalumo palaikymo priemonė.

„Nemokamai“ yra sąlyginis dalykas. Bendruomenės nariai turi atlikti tam tikrus veiksmus. Dažniausiai tai būna kokie nors veiksmai socialiniuose tinkluose, reklamuojant projektą. Didėjant ICO konkurencijai, airdrop’ai gali būti pagrindine jų marketingo priemone.

Altcoinas (Altcoin). Tai bendras kripto valiutų, išskyrus bitcoin, pavadinimas.

Atominiai svopai (apsikeitimo sandoriai) (Atomic swap). Dar vadinamas kaip atominis tarptinklinis apsikeitimas. Jis reiškia, kad vieną kripto valiutą galima pakeisti kita be trečios šalies, pavyzdžiui biržos, pagalbos. Tai reiškia, kad jei turite bitcoin ir norite įsigyti ether, t.y. kito tinklo valiutos, jūs galite sandorį atlikti tiesiai su žmogumi, kursi turi ether ir nori bitcoin. 2017 m. lapkritį daryti pirmieji tokie apsikeitimai, tik dar nesėkmingai. Tokiems sandoriams atlikti reikalingas Žaibiškas tinklas (Lightning network).

BLOCKCHAIN (blokų grandinė). Programinė įranga, kuri pirmą kartą atsirado su bitcoin’u visam tinklui palaikyti. BG sukurta Paskirstyto Registro technologijos pagrindu. Blockchain savyje visą transakcijų tinkle informaciją atskirų blokų pavidalu. Informacija yra pasaugota ypatinga kriptografija.

Bitcoin Cash. Alternatyvi kriptovaliuta, kurią 2017 m. rugpjūtį Kinijos kasėjai hard fork pagalba sukūrė iš bitcoin blockchain.

BUIDL. Blockchain tinklus, struktūras, projektus kuria entuziastų bendruomenė. Spekuliantai, mineriai ir kriptovaliutų vartotojai nieko nekuria.

Taip pat skaitykite:

Ethereum. Blockchain tinklo tipas. Skiriasi nuo bitcoin grandinės savo tikslais ir talpa. Ethereum blockchain gali būti naudojama sukurti decentralizuotas programėles ar priedus (applications).  Ethereum pagrindu sukurta alternatyvioji valiuta vadinama Ether.

FUD (Fear, Uncertainty, Doubt). Naujienų apie kriptovaliutas kategorija. Dažniausiai tai subjektyvūs neigiami kriptorinkų vertinimai. Dažnai FUD pranešimai priskiriami bankų ir valdžios institucijų atstovams. Teigiama, kad bankai bijo kripto revoliucijos ir specialiai skleidžia FUD naujienas.

Halving. Bitcoin kasimo (mining) protokole įrašyta savybė, kai kas 4 metai bitcoin apdovanojimas kasėjams už bloko hash’o suradimą sumažėja dvigubai. Pirmas halvingas 2012 m. apdovanojimą sumažino iki 25 BTC; antras 2016 m. sumažino iki 12.5 BTC, trečias 2020 m. mažina iki 6.25 BTC. Taip mažina bitcoin pasiūla rinkoje.

HODL. Vienareikšmiško atsakymo nėra. Bet manoma, kad vienas bitcoin fanas specialiai taip parašė, norėdamas paerzinti bitcoin priešininkus. Iš principo tai žodis ‘hold’. Dar hodl gali būti suprantamas kaip ‘Hold On for Dear Life‘. Pirmasis „Hodl“ panaudojimas skiriamas štai šitam postui: https://bitcointalk.org/index.php?topic=375643.0

Kasimas (Mining). Tai procesas, kurio metu tikrinamos transakcijos ir pridedamos į blockchain. Tai sukuriamas naijas bitcoin ar altcoin.

Kasėjai (Miners). Tai įranga, ar žmonės, turintys tą įrangą, kurios pagalba kuriamas bitcoin ar kita kripto valiuta. Kasėjai uždirba naudodami kompiuterio pajėgumus valiutai išgauti ir ją parduoda biržoje.

Viešas Registras (Public Ledger). Tai paskirstytas Registras, atvira visiems internete. Bitcoin blockchain yra  Viešas Registras.

Paskirstyto Registro technologija (Distributed Ledger Techology). Registras arba Didžioji knyga yra buhalterinis teminas, Knygoje surašomos visos sąskaitos. Dažnai šia technologija apibūdinama blockchain. Tačiau bitcoin paremta blockchain yra viešas Registras. (public ledger).

Apribotas Registras (Permissioned Ledger). Iš principo tai ta pati Paskirstytas Registras, tik jis reikalauja leidimo prie jo prisijungti ir labiau skirta siauram naudotojų ratui. Tokia technologija labiau tinka bankams, korporacijoms, kur reikia apsaugoti privačius duomenis.

Dvigubas apmokėjimas (Double Spend). Nelegalus veiksmas, kai tais pačiais bitcoinais tuo pačiu metu atsiskaitoma ne su vienu, o su dviem pardavėjais (transakcijos dalyviais). Blockchain technologija neleidžia tokiems dalykams įvykti.

Visiškas atskyrimas (Hard Fork). Procesas, kai blockchain atskiriama į du atskirus Registrus ir taip sukuriama nauja kripto valiutas.

Pirminis blokas (Genesis Block). Pirmas blokas naujoje blokų grandinėje (blockchain).

Maišos greitis (Hash Rate). Transakcijos greitis. Kripto valiutos tinklo sugebėjimas atlikti matematinius skaičiavimus. Skaičiuojamas operacijų skaičiumi per sekundę. 10 Th/s HR reiškia, kad tinklas arba kasimo įranga atlieka 10 trilijonų operacijų per sekundę.

Išmanusis kontraktas (Smart Contract). Blockchain technologija paremta programinė įranga, kurios funkcija automatiškai vykdyti kontrakto sąlygas. Pavyzdžiui, „išmaniosios obligacijos“ (smart bond) automatiškai išmokės kuponus.

ICO. Pirminis monetų ar žetonų platinimas (Initial Coin Offering). This is the process or event in which funds are raised for a new cryptocurrency venture and contributors receive tokens in return.

Paskirstytoji programa (Distributed Application). Programinė įranga veikianti plačiame kompiuterių tinkle tuo pačiu metu. Tokios sistemos tikslas yra spręsti sudėtingas užduotis ir tikslus.

Orakulas (Oracle). Duomenų kanalas, dažniausiai trečios šalies paslauga, suteikianti informaciją, reikalingą išmaniuosiuose kontraktuose. Praktiškai be orakulo išmanieji kontraktai negalėtų veikti. Jis padaro taip, kad trečios šalies informacija būtų suprantama blockchain tinklui ir kontraktas suveiktų.

Mazgai (Nodes). Duomenų perdavimo taškai. Praktiškai, kompiuteriai, esantys tinkle.

Skaitmeninė piniginė (Digital Wallet). Programinė įranga, kurios pagalba vartotojas gali atlikti mokėjimus, pirkimus ir laikyti kripto valiutą internete.

Privatus raktas (Private Key). Kriptografijos forma, kuri leidžia vartotojui prisijungti prie piniginės, pasiekti savo valiutą ir tai yra esminė saugumo detalė.

Programinės įrangos saugumo modulis (Hardware Security Modules). Tai prietaisas, kuris labai saugiai užtikrina tokius duomenis kaip privatus raktas.

„Atskirti liudytojai“ (SegregatedWitness (SegWit)). Komandos Bitcoin Core siūloma ‘soft fork’, kurios tikslas yra optimizuoti bitcoin blockchain dydį. T.y. padidina blokų grandinės efektyvumą be dydžio padidinimo, bet į bloką bus galima įrašyti daugiau informacijos.

Sidechain. Paraidžiui, šoninis blockchain. Bitcoin tinkle tai inovatyvi technologija, leidžianti kurti naujus blockchain bitcoin tinkle ir naudoti bitcoin kaip žetoną bei tuo pačiu saugumu, kaip ir visas tinklas.

SPEDN. HODL priešingybė. Ir reiškia, kad norint, jog bitcoin turėtų kažkokią vertę, jis turi būti leidžiamas apmokėti už prekes ir paslaugas.

Žaibiškas tinklas (Lightning network). Dabartiniai kriptovaliutų tinklai susidūrė su laiko problema – tinkle blockchain patvirtinami labai lėtai. Tai gali trukti ir iki kelių parų. Žaibiškam tinkle sandoriai atliekami akimirksniu. Tai ta pati blockchain technologija, tik tarp dviejų transakcijos dalyvių atidaromas vienas blockchain.

Į jį dalyviai įneša kriptovaliutų sumas ir blokas užrakinamas (tarsi depozitas). Tarp dalyvių siuntinėjami tik ‘pažadai’ atlikti mokėjimą pareikalavus. Vienas dalyvis gali turėti tokių blockchain, kiek jam reikia. Blockchain gyvuoja kiek reikia. Toks ‘depozitinis’ blockchain turi ‘Opening Transaction’ formą. Uždaromas, kai dalyviai nusprendžia pabaigti transakcijas ir atsiima likučius, jei tokie yra.

Proof-of-Work. Darbo įrodymas. Originalus bitcoin konsensuso protokolas tinkle. Šis protokolas patvirtina transakciją ir pridedą bloką į grandinę.

Šaltinis: Investopedia, Blockgeeks, Blockchaintechonologies.com, Wikipedia ir kiti


Patikslinimams, naujiems terminams įrašyti siūlykite čia:

Facebook Komentarai
Patinka turinys? Palaikykite turinio kokybę Apie Investavimą Paprastai Patreon!
%d bloggers like this: