Kripto valiutų rinkos žodynas
Kripto valiutų žodynas. Bitcoin su visa eile įsiveržė į mūsų gyvenimą ir tuo pačiu atsinešė terminologiją ne visada suprantamą paprastam vartotojui. Terminologija, kaip ir pačios valiutos nėra visiškai naujas išradimas.
Visa tai kilo iš matematikos šakos kriptografijos. O tai priemonė apsaugoti slaptą informaciją. Kriptografija turi šnipų žaidimų aurą, o tai kripto valiutų rinkai suteikia tam tikro paslaptingumo ir žavesio.
Kripto valiuta. Skaitmeninė valiuta. Dėl saugumo ir sandorių patvirtinimo paremta kriptografijos metodu. Yra įvairių kripto valiutų. Bitcoin ir Eriteum yra tarp labiausiai žinomų.
BITCOIN. Skaitmeninė arba kripto valiuta, leidžianti atsiskaitymus decentralizuotame „žmogus-žmogui” arba „vartotojas-vartotojui” (peer-to-peer) tinkle, nereguliuojamame jokia valstybine institucija ar kitu asmeniu.
Airdrop. Šitą terminą sunku tiksliai išversti. Nes tai nėra kažko mėtymas ore. Tai labiau panašu kažko sukūrimas iš nieko. Kriptorinkoje airdrop’as yra vienkartinis monetų (žetonų) dalinimas. Blockchain projektai savo bendruomenei juos dalija nemokamai. Tai ir reklamos, ir lojalumo palaikymo priemonė.
„Nemokamai” yra sąlyginis dalykas. Bendruomenės nariai turi atlikti tam tikrus veiksmus. Dažniausiai tai būna kokie nors veiksmai socialiniuose tinkluose, reklamuojant projektą. Didėjant ICO konkurencijai, airdrop’ai gali būti pagrindine jų marketingo priemone.
Altcoinas (Altcoin). Tai bendras kripto valiutų, išskyrus bitcoin, pavadinimas.
***
Atominiai svopai (apsikeitimo sandoriai) (Atomic swap). Dar vadinamas kaip atominis tarptinklinis apsikeitimas. Jis reiškia, kad vieną kripto valiutą galima pakeisti kita be trečios šalies, pavyzdžiui biržos, pagalbos. Tai reiškia, kad jei turite bitcoin ir norite įsigyti ether, t.y. kito tinklo valiutos, jūs galite sandorį atlikti tiesiai su žmogumi, kursi turi ether ir nori bitcoin. 2017 m. lapkritį daryti pirmieji tokie apsikeitimai, tik dar nesėkmingai. Tokiems sandoriams atlikti reikalingas Žaibiškas tinklas (Lightning network).
Bitcoin Coin Days Destroyed. Coin Days Destroyed is a metric that multiplies the number of coins moved on-chain at a given time by the number of days since those coins were last moved. The formula is:
Number of coins * Days since coins last moved = Coin Days Destroyed (CDD).
This metric is often used to gauge the significance of on-chain transactions, with higher values suggesting larger movements by long-term holders.
„Nenaudotų monetų dienos” yra matas, kuris daugina monetų skaičių, perkeltą blokų grandinėje tam tikru metu, iš dienų skaičiaus, kada tos monetos buvo paskutinį kartą perkeltos. Formulė yra:
Monetų skaičius * Dienos nuo paskutinio monetų perkėlimo = Monetų dienos sunaikintos (CDD).
Šį matą dažnai naudojama vertinant blokų grandinės sandorų svarbą, didesni vertės rodikliai rodo didesnius judėjimus ilgalaikiais turėtojais.
BLOCKCHAIN (blokų grandinė). Programinė įranga, kuri pirmą kartą atsirado su bitcoin’u visam tinklui palaikyti. BG sukurta Paskirstyto Registro technologijos pagrindu. Blockchain savyje visą transakcijų tinkle informaciją atskirų blokų pavidalu. Informacija yra pasaugota ypatinga kriptografija.
Bitcoin Cash. Alternatyvi kriptovaliuta, kurią 2017 m. rugpjūtį Kinijos kasėjai hard fork pagalba sukūrė iš bitcoin blockchain.
BNB coin: Biržos Binance kriptovaliuta. Ji buvo paleistas 2017 m. su pažadu, kad kada nors egzistuos tik 200 mln. žetonų. Kiekvieną ketvirtį Binance naudoja penktadalį savo pelno jau turimoms monetoms sudeginti, siekdama, kad jos būtų retesnės ir, savo ruožtu, vertingesnės. Monetos gali būti naudojamos atsiskaityti už Binance paslaugas, sumokėti prekybos mokesčius arba prekiauti biržose.
BUIDL. Blockchain tinklus, struktūras, projektus kuria entuziastų bendruomenė. Spekuliantai, mineriai ir kriptovaliutų vartotojai nieko nekuria.
***
Burning coins. Infliacija yra vienas iš kriptovaliutų priešų. Todėl monetų „kaldinimui” yra priešingas dalykas: jas sudeginant ir taip pašalinant iš apyvartos. Deginant stablecoin’us atsižvelgiama, kad žetonų pasiūla būtų lygi turimam turtui.
Central bank digital currencies (CBDCs). Kriptovaliutos, kurias valdo centriniai bankai, o ne sukurtos privačių įmonių. Jie naudoja tą pačią technologiją, bet būtų paremtos rezervais.
Cold storage: Kriptoturto saugojimas laikmenoje, neprijungtoje prie interneto. Daugelis šaltų laikymo piniginių nepriima daug kriptovaliutų rūšių ir yra brangus malonumas. Todėl daugelis prekiautojų mieliau naudojasi karštąja pinigine.
DAO-Decentralized AutonomousOrganization. Tai bendruomenės vadovaujamas subjektas, neturintis centrinės valdžios. Jis yra visiškai autonomiškas ir skaidrus: išmaniosios sutartys nustato pagrindines taisykles, vykdo sutartus sprendimus ir bet kuriuo metu viešai gali būti audituojami pasiūlymai, balsavimas ir net pats kodas.
DApp: Kompiuterio programa, kuri veikia decentralizuotame finansų tinkle.
DeFi. Decentralizuotas finansavimas.
Taip pat skaitykite:
Ethereum. Blockchain tinklo tipas. Skiriasi nuo bitcoin grandinės savo tikslais ir talpa. Ethereum blockchain gali būti naudojama sukurti decentralizuotas programėles ar priedus (applications). Ethereum pagrindu sukurta alternatyvioji valiuta vadinama Ether.
Flippening. Terminas, kai eteris aplenkia bitkoiną kaip didžiausią ir vertingiausią kriptovaliutą..
FUD (Fear, Uncertainty, Doubt). Naujienų apie kriptovaliutas kategorija. Dažniausiai tai subjektyvūs neigiami kriptorinkų vertinimai. Dažnai FUD pranešimai priskiriami bankų ir valdžios institucijų atstovams. Teigiama, kad bankai bijo kripto revoliucijos ir specialiai skleidžia FUD naujienas.
Gas Fee. Ethereum tinklo vartotojo mokestis už skaičiavimo energijos kiekį, reikalingą sandoriui ethereum tinkle patikrinti. Jie skirti neleisti siųsti šlamšto tinkle. Priklausomai nuo paklausos, kainos gali kilti ir kristi. Vartotojai skundžiasi dėl aukštų ethereum tinklo mokesčių, kurie gali siekti nuo 20 USD iki 100 USD ir daugiau.
Governance tokens (Valdymo žetonai). Žetonai, suteikiantys jų savininkams balsavimo teisę pagal blokų grandinės protokolą. Jie daugiausia naudojami DeFi projektuose, todėl sistemos gali likti decentralizuotos, t.y. viena šalis nepriima sprendimų dėl projekto ateities krypties.
***
Halving. Bitcoin kasimo (mining) protokole įrašyta savybė, kai kas 4 metai bitcoin apdovanojimas kasėjams už bloko hash’o suradimą sumažėja dvigubai. Pirmas halvingas 2012 m. apdovanojimą sumažino iki 25 BTC; antras 2016 m. sumažino iki 12.5 BTC, trečias 2020 m. mažina iki 6.25 BTC. Taip mažina bitcoin pasiūla rinkoje.
HODL. Vienareikšmiško atsakymo nėra. Bet manoma, kad vienas bitcoin fanas specialiai taip parašė, norėdamas paerzinti bitcoin priešininkus. Iš principo tai žodis ‘hold’. Dar hodl gali būti suprantamas kaip ‘Hold On for Dear Life‘. Pirmasis „Hodl” panaudojimas skiriamas štai šitam postui: https://bitcointalk.org/index.php?topic=375643.0
Have fun staying poor: Atsakas kriptoskeptikams ir nesuprantantiems blokų grandinės technologijos.
Hot wallet. Virtuali piniginė kriptovaliutų turtui saugoti. Jis laikomas internete, o tai reiškia, kad jį lengviau pasiekti ir vartotojai gali greičiau prekiauti. Tačiau prisijungus prie jo gali būti įsilaužta, todėl kai kurie žmonės nori laikyti savo turtą kitose piniginėse.
Kasimas (Mining). Tai procesas, kurio metu tikrinamos transakcijos ir pridedamos į blockchain. Tai sukuriamas naijas bitcoin ar altcoin.
Kasėjai (Miners). Tai įranga, ar žmonės, turintys tą įrangą, kurios pagalba kuriamas bitcoin ar kita kripto valiuta. Kasėjai uždirba naudodami kompiuterio pajėgumus valiutai išgauti ir ją parduoda biržoje.
Viešas Registras (Public Ledger). Tai paskirstytas Registras, atvira visiems internete. Bitcoin blockchain yra Viešas Registras.
Paskirstyto Registro technologija (Distributed Ledger Techology). Registras arba Didžioji knyga yra buhalterinis teminas, Knygoje surašomos visos sąskaitos. Dažnai šia technologija apibūdinama blockchain. Tačiau bitcoin paremta blockchain yra viešas Registras. (public ledger).
ICO (Initial coin offering). Kaip ir pirminis viešas akcijų siūlymas, pradinis monetų siūlymas yra lėšų rinkimo priemonė. Tačiau panašumai tuo ir baigiasi. Investuotojai gauna dalį naujo blockchain tinklo valiutų, o ne bendrovės akcijas. Ir, skirtingai nei IPO, ICO neturi jokios investuotojų apsaugos: jie gali būti sukurti tik naudojant svetainę, utopinę misiją ir šiek tiek išlaidų reklamai. 2017–2018 m. išaugus populiarumui, JAV, JK ir Europos reguliavimo institucijos nuolat tikrino ICO dėl jų vartotojams keliamo pavojaus.
***
Apribotas Registras (Permissioned Ledger). Iš principo tai ta pati Paskirstytas Registras, tik jis reikalauja leidimo prie jo prisijungti ir labiau skirta siauram naudotojų ratui. Tokia technologija labiau tinka bankams, korporacijoms, kur reikia apsaugoti privačius duomenis.
Dvigubas apmokėjimas (Double Spend). Nelegalus veiksmas, kai tais pačiais bitcoinais tuo pačiu metu atsiskaitoma ne su vienu, o su dviem pardavėjais (transakcijos dalyviais). Blockchain technologija neleidžia tokiems dalykams įvykti.
Visiškas atskyrimas (Hard Fork). Procesas, kai blockchain atskiriama į du atskirus Registrus ir taip sukuriama nauja kripto valiutas.
Pirminis blokas (Genesis Block). Pirmas blokas naujoje blokų grandinėje (blockchain).
Maišos greitis (Hash Rate). Transakcijos greitis. Kripto valiutos tinklo sugebėjimas atlikti matematinius skaičiavimus. Skaičiuojamas operacijų skaičiumi per sekundę. 10 Th/s HR reiškia, kad tinklas arba kasimo įranga atlieka 10 trilijonų operacijų per sekundę.
Išmanusis kontraktas (Smart Contract). Blockchain technologija paremta programinė įranga, kurios funkcija automatiškai vykdyti kontrakto sąlygas. Pavyzdžiui, „išmaniosios obligacijos” (smart bond) automatiškai išmokės kuponus.
ICO. Pirminis monetų ar žetonų platinimas (Initial Coin Offering). This is the process or event in which funds are raised for a new cryptocurrency venture and contributors receive tokens in return.
Paskirstytoji programa (Distributed Application). Programinė įranga veikianti plačiame kompiuterių tinkle tuo pačiu metu. Tokios sistemos tikslas yra spręsti sudėtingas užduotis ir tikslus.
***
Orakulas (Oracle). Duomenų kanalas, dažniausiai trečios šalies paslauga, suteikianti informaciją, reikalingą išmaniuosiuose kontraktuose. Praktiškai be orakulo išmanieji kontraktai negalėtų veikti. Jis padaro taip, kad trečios šalies informacija būtų suprantama blockchain tinklui ir kontraktas suveiktų.
Memecoin: Kriptovaliuta, kuri siejama su memu ar virusiniu internetiniu pokštu. Dogecoin yra populiarus memecoin pavyzdys.
Metaverse: Ateities interneto vizija. Įtraukiantis virtualios realybės pasaulis, kuriame žmonės galės siekti visų gyvenimo aspektų tarsi paralelinėje skaitmeninėje visatoje.
Mazgai (Nodes). Duomenų perdavimo taškai. Praktiškai, kompiuteriai, esantys tinkle.
NFT (A non-fungible token). Informacijos vienetas, saugomas kaip žetonas blokų grandinėje, dažniausiai ethereum blokų grandinėje. Tačiau jis nėra pakeičiamas – tai reiškia, kad jo negalima pakeisti kitu žetonu. Tai daro žetoną unikaliu ir paverčia jo blokų grandinę skaitmenine kilmės forma. Jis gali turėti tik vieną savininką. Kai kurie menininkai ir kolekcinių daiktų pardavėjai pradėjo eksperimentuoti su NFT. Tačiau žetono turėjimas tik įrodo, kad kažkas turi „originalaus“ kūrinio nuosavybės teisę, ir tai nebūtinai apima jo autorių teises ar intelektinės nuosavybės teises.
Node. Mazgas; turi skirtingus apibrėžimus, bet paprastai suprantamas kaip fizinis kompiuterių tinklo taškas, kuriame vyksta veikla. Kartais tai gali būti informacijos rinkimas ir platinimas; kartais čia tikrinamos ir patvirtinamos operacijos blokų grandinėje.
ReFi-Regenerative Finance. Tai modelis, pagal kurį pinigai naudojami siekiant paskatinti bendruomenes spręsti sistemines problemas. Šis naujas finansinis planas, giliai įsišaknijęs regeneracinės ekonomikos teorijose, skatina asmenis gauti pajamų dirbant ir finansuojant viešųjų gėrybių projektus.
Skaitmeninė piniginė (Digital Wallet). Programinė įranga, kurios pagalba vartotojas gali atlikti mokėjimus, pirkimus ir laikyti kripto valiutą internete.
Privatus raktas (Private Key). Kriptografijos forma, kuri leidžia vartotojui prisijungti prie piniginės, pasiekti savo valiutą ir tai yra esminė saugumo detalė.
Programinės įrangos saugumo modulis (Hardware Security Modules). Tai prietaisas, kuris labai saugiai užtikrina tokius duomenis kaip privatus raktas.
Atskirti liudytojai (SegregatedWitness (SegWit)). Komandos Bitcoin Core siūloma ‘soft fork’, kurios tikslas yra optimizuoti bitcoin blockchain dydį. T.y. padidina blokų grandinės efektyvumą be dydžio padidinimo, bet į bloką bus galima įrašyti daugiau informacijos.
Sidechain. Paraidžiui, šoninis blockchain. Bitcoin tinkle tai inovatyvi technologija, leidžianti kurti naujus blockchain bitcoin tinkle ir naudoti bitcoin kaip žetoną bei tuo pačiu saugumu, kaip ir visas tinklas.
***
SPEDN. HODL priešingybė. Ir reiškia, kad norint, jog bitcoin turėtų kažkokią vertę, jis turi būti leidžiamas apmokėti už prekes ir paslaugas.
Žaibiškas tinklas (Lightning network). Dabartiniai kriptovaliutų tinklai susidūrė su laiko problema – tinkle blockchain patvirtinami labai lėtai. Tai gali trukti ir iki kelių parų. Žaibiškam tinkle sandoriai atliekami akimirksniu. Tai ta pati blockchain technologija, tik tarp dviejų transakcijos dalyvių atidaromas vienas blockchain.
Į jį dalyviai įneša kriptovaliutų sumas ir blokas užrakinamas (tarsi depozitas). Tarp dalyvių siuntinėjami tik ‘pažadai’ atlikti mokėjimą pareikalavus. Vienas dalyvis gali turėti tokių blockchain, kiek jam reikia. Blockchain gyvuoja kiek reikia. Toks ‘depozitinis’ blockchain turi ‘Opening Transaction’ formą. Uždaromas, kai dalyviai nusprendžia pabaigti transakcijas ir atsiima likučius, jei tokie yra.
Proof-of-stake. Kriptovaliutų kasimo protokolas, kuris reikalauja, kad vartotojai įneštų savo monetas kaip užstatą, kad galėtų tinkle tapti tikrintoju. Jis daugiausia susijęs su ethereum blokų grandine. Skirtingai nuo darbo įrodymo protokolų, tikrintojai blokams kurti ir siūlomiems blokams patvirtinti parenkami atsitiktinai. Jei jie patvirtins apgaulingus blokus, jie praras monetas. Kadangi monetos nėra kasamos, procesas neturėtų reikalauti daug skaičiavimo energijos. Kritikai teigia, kad sistema teikia pirmenybę turtingesniems dalyviams, nes kuo daugiau monetų turi maineris, tuo daugiau galios jis turi.
Proof-of-Work. Darbo įrodymas. Originalus bitcoin konsensuso protokolas tinkle. Šis protokolas patvirtina transakciją ir pridedą bloką į grandinę.
Security token. Vertybinių popierių žetonai. Panašiai kaip vertybiniai popieriai, kuriais prekiaujama akcijų ar obligacijų rinkoje, tačiau nuosavybės teisės registruojamos blokų grandinėje, o ne centriniame depozitoriume. Teisės ir pareigos tokios pačios, kaip ir įprastų vertybinių popierių. Reguliavimo institucijos visame pasaulyje paprastai juos laiko savo reguliavimo jurisdikcija.
***
Sharding: Tinklo padalijimas į atskirus, bet susietus registrus, kad būtų sumažinta kiekvieno tinklo mazgo įtampa, nes nebereikės patvirtinti kiekvienos operacijos.
SOPR (Spent Output Profit Ratio) indikatorius. Rodiklis, atspindintis visų blokų grandinėje perkeltų monetų pelno ir nuostolių realizavimo laipsnį. SOPR>1 – kriptovaliuta parduodama pelningai. SOPR<1 – kriptovaliuta parduodama pelningai. Jei SOPR stabiliai laikosi >1, tik4tinas kilimas; jei <1 – tikėtinas kritimas.
Stablecoins. Susipažinkite čia.
Staking. Protokolas, kuriuo siekiama padidinti kriptoturto savininkų pajamas. Vartotojai užrakina savo kriptovaliutą piniginėje, bet suteikia leidimą trečiajai šaliai, dažniausiai biržai, investuoti kriptovaliutą DeFi projektuose, kuriuose siūlomos palūkanos ar pelnas. Vartotojai čia susiduria su brangių transakcijų ir didelio depozito kliūtimis. Tačiau įvairios piniginės siūlo alternatyvas.
Whale. Susipažinkite čia.
Whitepaper. Iš dalies tai rinkodaros įrankis, dalis techninės dokumentacijos ir dalies vizijos pareiškimo. Čia aprašoma, kaip veikia kriptovaliuta, ką ji bando daryti ir kūrėjo prognozės dėl pelningumo. Whitepaper dažnai buvo siejamos su ICO manija. Tačiau juos pateikia beveik visos kriptovaliutų bendrovės kaip įprastą procedūrą. Garsiausią parašė Satoshi Nakamoto.
Wrapped token. Kriptovaliutos žetonas, susietas su kito žetono verte. Jie turi identiškas vertes, bet leidžia vienam žetonui gyventi kitoje blokų grandinėje, kurioje jis nebuvo sukurtas. Pavyzdžiui, Bitcoin ir ethereum blokų grandinės negali kalbėtis tarpusavyje; bet Wrapped žetonas veikia kaip tiltas tarp judviejų. Sakysim, ethereum tinkle veikia toks bitcoin – wBTC.
Yield farming. Paraidžiui išvertus, Derliaus nuėmimas. Tai metodinis būdas skolinti ir laikyti kriptoturtą tose vietose, kurios duoda didžiausią grąžą ir atlygį. Investuotojas privalo „užrakinti” savo turtą smart contrakte, kuris apibrėžia, kaip dažnai ir kokio dydžio grąžą investuotojas gaus.
Šaltinis: Investopedia, Blockgeeks, Blockchaintechonologies.com, Wikipedia ir kiti