Ketvirtadienis, 18 balandžio, 2024
Kriptovaliutos ir P2P

Kriptokliedesiai: Ar dar ilgai mums kabins makaronus?

Kriptokliedesiai. Bitcoin kainai nuo savo aukščiausių aukštumų nukritus apie -70%, taip vadinami rinkos analitikai ir ekspertai bando „nustatyti”, kas dabar vyksta rinkoje. Ir štai retas perliukas, parodantis, kad tie ekspertai jokie ne ekspertai. Kaip rašoma straipsnyje, „analitikų nuomonė labai pasverta ir jie nurodo, kad rinka dabar gali būti tiek bulių, lygiai tiek meškų”.

Didesnės nesąmonės sugalvoti negalima. Yra arba meškų rinka, arba bulių, arba rinkos nėra (flatas, kai kaina juda siaurame horizontaliame kanale). Charles Dow kape vartosi nuo tokių teiginių. Ir kyla klausimas, ką tie analitikai rūko, kad vienu metu viename grafike mato du priešingos krypties trendus.

Toliau dar gražiau. „Kai kurie analitikai nurodo nepastovų bitcoin kainos charakterį, pažymint, kaip sunku prognozuoti jo kainą”. Taip, normaliose gyvose rinkose instrumentų kainos pasižymi nepastovumu. Jos nuolatos kinta. Nes vyksta sandoriai, vyksta spekuliacijos. To spekuliantai ir ateina į rinką, kad kainos nepastovios, kitaip rinka jiems praranda bet kokią prasmę.

Prognozavimo tema yra visiškas kliedesys. Nostradamas su Vanga prognozėmis ir pranašystėmis užsiėmė. Turime naujų pranašų? Kodėl apie juos nieko negirdėti? Rinka turi kisti, jos charakteris yra svyruojantis, o kas bus ateityje, niekas negali žinoti. Ekspertas tokie elementarūs dalykai turi būti žinomi.

Problemos su logika

Nežiūrint to, kad ilgalaikiai investuotojai į bitcoin tikisi kainos kilimo ateityje, tikint Etoro analitiku Mati Greenspan, perka bitcoin dabar kaina krenta, bet ne už visus, nes laukia dar didesnio kritimo. Ir kas gaunasi? Tiki, kad kils, bet laukia, kol kris? Tiki, kad kils, nes dar kris? Tiki, kad kris, nes laukia kad kils? Įdomi logika…

O Noble Alternative Investments CEO Charles Thorngren teigia, kad dabartinė bitcoin fazė yra ne tik daytradingo fazė. Tai „ilgalaikio investuotojo fazė, kad jis siekia naudos”. Va čia tarsi būtų viskas gerai. Kryptis nenurodyta, tai siekti naudos dabar galima abiem kryptimis. Kitas dalykas glumina, tai „fazių” supainiojimas.

Kriptokliedesiai: Ar dar ilgai mums kabins makaronus?

Yra rinkos „fazė” ir yra „investuotojo fazė”. Tai du skirtingi dalykai. Šios fazės nekoreliuoja, neturi sąlyčio taškų. Rinkai visiškai neįdomu, kokioje jūs „fazėje” ir ar „fazėje” apskritai. Tik investuotojai trokšta, kad „fazės” sutaptų. Bet, deja, toli gražu ne visada tas būna. Tiksliau, bet koks fazių atitikimas yra viso labo atsitiktinumas.

Yahoo Finance specialistai Dion Rabouin, Rick Newman ir Dan Roberts padiskutavo apie dabartinę kriptorinką. Dan Roberts pasakė, kad neverta tikėtis, kad bitcoin kaina vėl pakils iki $20 000. Nes egzistuoja daug įrodymų, kad rinka manipuliuoja, daugybė stambių investuotojų, dėl ko kainos patiria didelius kilimus („It is unfair for people to expect it to reach that $20,000 mark, there is strong evidence on how the market had been manipulated by a lot of investors who had huge holdings thus resulting in the prices to increase drastically.”).

Ką turime šiame teiginyje? Pirma, kaina nekils iki buvusių aukštumų. Antra, kaina stipriai kyla, nes rinka manipuliuojama. Antras teiginys prieštarauja pirmam. Tai arba žurnalistai blogai perteikė žodžius, arba jis pats nesuprato, ką pasakė.

O su tuo, kad Yahoo specialistai kripto ir blockchain rinkose mato didžiulį potencialą, tikrai galima sutikti.

Eilinis John McAfee feilas

Na ir vėl John McAfee, suspėjo pasireikšti. Ši kartą tikrai ne iš gerosios pusės. Visaip žiniasklaidoje liaupsinamas, tačiau kontraversiškas veikėjas bandė sužibėti savo ekonominėmis žiniomis. Ir…

…epic fail. Arba jis nieko apie ekonomiką neišmano, arba sąmoningai siekia suklaidinti, arba nuo to, kad jam gali tekti virti bybienę, suminkštėjo smegenys.

Jis pateikia pasiūlos-paklausos grafiką, kuriame „matematikos jėgos pagalba” nurodo, kodėl bitcoin kaina turėtų kilti. Štai tas grafikas, kuriame, anot J.McAfee, bitcoin pasiūla laikui bėgant sumažėja nuo Q1 iki Q2 ir, jei paklausa išlieka nepakitusi, tai bitcoin kaina pakyla:

Viskas būtų gerai, jei J.McAfee išmanytų tai, apie ką kalba. Ekonomikoje pinigų pasiūla nurodo visą pinigų kiekį rinkoje. Tai kiekvienas naujai iškastas bitcoinas pasiūlą didina. Ir jei technologijos nepaspartins „kasimo”, skaičiuojama, kad paskutinis bitcoin bus iškastas 2140 metais. Tai reiškia, kad iki to laiko bitcoin pasiūla augs, kol pasidarys pastovi.

O kai jinai pasidarys pastovi, pasiūla pasidarys absoliučiai neelastinga. T.y. turėsime tokį grafiką:

Ar dar ilgai mums kabins makaronus?
Šaltinis: Autoriaus

Q1 – pasiūla dabar. Q2 – pasiūla, kai bus iškastas paskutinis bitcoin. Tai jei paklausa nesikeičia, tai bitcoin kaina turėtų tik kristi. Tai ką dabar ir matome. Tačiau gyvenimas daug įvairiapusiškesnis. Kinta ir pasiūla, ir paklausa. O šie dalykai, savo ruožtu, kinta irgi dėl daugybės faktorių, kurių visų net neįvardinsi.

Na, o jo teiginio, kad bitcoin kasimo pelningumas visiškai nepriklauso nuo kainos – jis visada pelningas, negaliu komentuoti, nenumanau, bet įtariu, kad čia kažkur jis irgi klysta. O šiaip, tai belieka pavydėti jo optimizmo.

Miglos pūtimas

Bitpay komercijos direktorius Sonny Singh pareiškė, kad kriptovaliutų rinkos dinamika jam atrodo pozityvi. Jis turi omenyje, kad šiuo metu rinka pergyvena lūžio momentą, kada į rinką pasiruošę ateiti instituciniai investuotojai. Anksčiau ar vėliau JAV SEC leis steigti bitcoin ETF’us ir tada į rinką plūstelės „jei ne trilijonai, tai milijardai dolerių” naujo kapitalo į rinką, kas bus naudinga ir smulkiems investuotojams. „Visa tai bus realybe”, – trykšta optimizmu S.Singh.

Iš kur toks įsitikinimas? Jis ką sulakstė į ateitį ir dabar kaip iž knygos skaito, kaip bus? Kokie milijardai? Kad instituciniai investuotojai disponuoja tokiomis sumomis, visiškai nereiškia, kad tuos pinigus mes į kriptorinką. Institicinių investuotojų pinigai, reiškia jų klientų pinigai ir intensyviai stebimi priežiūros institucijų. Investuoti į rinkoje, kuri krenta devynis mėnesius, reiškia pakliūti po kritikos strėlėmis. Joks bitcoin ETF-pionierius nenorės tiek rizikuoti ir demonstruoti klientams ir rinkai neigiamą grąžą.

Va kada pradės kilti, kada bus galima įvertinti riziką ne tik statistiniais rodikliais, tada instituciniai ir ateis. Su milijonais. Tik kukliais. Žodžiu, nereikia čia mums pūsti miglos į akis apie kažkokius rinkos mesijus-gelbėtojus. Skęstančiųjų gelbėjimas – pačių skęstančiųjų reikalas. Šiam antrina kitas kriptorinkų ekspertas Michael Novogratz.

Atseit, čia jau dugnas, jau atsiras nauja susidomėjimo banga ir daugiau kriptovaliutų kainos nekris, o tiks kils ir pūs naują burbulą. Viskas būtų OK, ir tas visai neužkliūtų, bet argumentai kur? Faktai kokie? Matau tik makaronų kabinimą ir siekimą manipuliuoti rinka.

Iš kur tokie skaičiai?

Michael Novogratz prognozuoja, kad kriptorinka kitais metais pasieks $800 mlrd. kapitalizaciją. Tim Draper teigia, kad po 15-os metų kriptorinkos kapitalizacija bus $800 trilijonų, nes „internetas pradėjo irgi panašiai”.

Vis tiek labai įdomu, iš kur tas „800”? Čia spėliojimas ir dangaus badymas pirštu? Čia su bitcoin tokia kapitalizacija bus ar į rinką ateis dar 800 000 000 000 (plius minus milijardas) kriptovaliutų ir žetonų? Vėl nieko aiškaus. Tik spėliojimai ir tikėjimas… Ant duonos neužtepsi.

Vidinė vertė? Jūs juokaujate?

Vidinės bitcoin vertė puolė ieškoti ir Litecoin kūrėjas Charlie Lee. Ir jis net pateikia 4 bitcoin vidinės vertės punktus (points). Pirma, bitcoin negali būti cenzūruojamas. Antra, blockų grandinėje negalima pakeisti neatlikus sudėtingo darbo. Trečia, … O čia straipsnis ir baigiasi! Taip ir lieka neaišku, ar čia žurnalistas pripainiojo, ar Ch.Lee nusišnekėjo…

Ar dar ilgai mums kabins makaronus?

Bet kokiu atveju akivaizdu, kad kalba eina apie kokybinę „vidinę vertę”, kurios niekaip negalima įvertinti kiekybiškai. Taip galima ir šūdui suteikti „vidinę vertę”. Tipo, trąša, kuras ir pan.

Taip kad nesusiviliokite tokiais specialistais, nustatinėjančiais „vidinę vertę”, nes tokios vertės nėra ir būti negali. Kodėl? Priežastis tiesiog vaikiškai elementari: bet kokia sutartinė atsiskaitymo priemonė, bitcoin tai ar fiat valiuta, neturi vidinės vertės todėl, kad jos mainų priemonei nereikalinga iš principo.

Fiat pinigai turi kainą išreikštą procentais, bet vertės jokios.

Pabaigai

Kad nemanytumėte, jog aš čia iš neturėjo ką veikti laidau kritiką į kairę ir dešinę, pristatysiu – jau antrą kartą – Šveicarijos mokslininkų, matematikų analizę „Ar galima prognozuoti bitcoin burbulus?”.

Tai vienintelis, kokį man teko matyti, profesionalus bitcoin kiekybinis tyrimas. Čia ir buvo pirmą kartą bandyta nustatyti bitcoin vidinę vertę („fundamental value of bitcoin”).

Ir norint kalbėti apie rinkos burbulus, vertės klausimas iškyla savo didžiausiu aktualumu. Nes burbulas susidaro tada ir tik tada, kai kaina gerokai viršija instrumento vertę.

Todėl iki šio tyrimo sakyti, kad 2017 metų pabaigoje buvo bitcoin burbulas, negalime, nes tada nustatyti bitcoin vertės negalėjome. Jo vertė lygi kainai rinkoje. Aš ir dabar laikausi šios pragmatiškos pozicijos.