Kriptorinkų apžvalga. Kripto industrijos įdomienos
Taip atsitiko, kad kripto industrijos tipo ekspertai jau kuris laikas mano, kad kripto yra pasaulinės ekonomikos dalis, todėl ir makroekonominiai dėsniai jai galioja lygiai taip pat, kaip ir visur. Be abejo, kad taip! Viskam po Saule galioja tie patys dėsniai. Bet yra niuansų…
Niekada to nebuvo, bet štai ir vėl… Visiems pasidarė labai įdomūs FED sprendimai ir artėjant eilinio FOMC sprendimo dienai, keliamas didesnis triukšmas nei pats sprendimas gali sukelti.
Bet juk bitcoin, būdamas decentralizuota valiuta, niekaip negali priklausyti nuo centralizuoto sprendimo konkrečios finansinės sistemos atžvilgiu. Na niekaip. Čia veikia tik bandos psichologija. Tik klausimas, ar ta banda ką nors supranta?
Bet niuansas tas, kad investuotojai pagal palūkanas vertina turtą. O bitcoin priskiriamas turto klasei? Kaip ir norima jį vadinti labiau turtu nei mainų priemone, kokia jis buvo sukurtas…
Robert Kiyosaki demistifikavimas
Štai vienas toks veikėjas, truputį pasimetęs esamoje situacijoje. Kaip verslininkas ar knygų rašytojas, jis gal ir geras, čia nesiginčijame, bet kaip ekonomistas jis visiškai prastas. Ir tas, žinoma, visiškai netrukdo jam reklamuoti bitcoin. Nes jis pats tiesiai šviesiai pasakė, kad jis mėgsta uždirbinėti pinigus.
Ar jis mėgsta investuoti į bitcoin, kad uždirbinėti pinigus – klausimas lieka atviras. Nes labiau panašu, kad jis reklamuoja kažkieno verslą, pavyzdžiui Mike Novogratz, ir taip uždirba pinigus. O pats jis tų bitcoinų neperka, nes visiškai nesupranta apie juos nieko.
Nes jis čia kažkada žadėjo pirkti BTC po 1 100 USD, kai kaina iki tiek nukris, o šiai nenukritus, skelbėsi, kad pirks po 20 000 USD, kai pasieks. Nesiskelbė, kad pirko, nes kurį laiką buvo 20 000+ USD. Jis sako, kad perka auksą ir sidabrą, nes jie atpigo, Tai čia normalu, čia gali būti ilgalaikė investicija.
Tačiau kaip pasidarysi pinigų, pirkdamas fizinį metalą, jo kainai krentant?
Tai kas gi atsitiko?
Kaip ir nieko tokio… Bet visokie kiyosakiai nepastebi, kad turime neordinarinę situaciją pasaulinėje ekonomikoje. Anksčiau mes suprasdavome, kad infliacija yra valiutos perkamosios galios sumažėjimas. Taip ir yra. Bet priedo dar suprantame, kad pati valiuta pinga. O kai valiuta pinga, už ją perkami „amžinos” vertybės – auksas ir sidabras.
Bet šį kartą situacija yra kiek kitokia. Stebime ir infliaciją, ir JAV dolerio stiprėjimą. Štai JAV dolerio indekso ir infliacijos grafikai (doleris – balta linija):
Koreliacija tarp dolerio indekso ir infliacijos tik patvirtina, kad tokia situacija yra supernekasdieninė:
Nekasdieniškumas pačioje koreliacijoje ir tame, kad niekas neperka aukso. Niekas neperka to safe haven, kuris apsaugo kapitalą nuo investicijų nuvertėjimo. Visi save gerbiantys investuotojai parduoda auksą. Tik Kiyosakis perka. Bent jau taip sako.
Bet jam to maža. Jis mus toliau gąsdina:

Bet jei pažiūrėsime į JAV bazinių palūkanų dinamiką, tai pamatysime, kad jos buvo ir daug didesnės, tačiau jokios ekonomikos nenužudė. Ir nenužudys, nes jų funkcija visai kitokia (JAV BVP – oranžinė linija):
Ir ką rinkos?
O rinkose veikia Kapitalo tvermės dėsnis. O rinkų reakcija, kaip visada, adekvati. Ir bitcoin kaina pradėjo po truputį tempti visą rinką į viršų. Net Tim Draper vėl prabudo ir papasakojo visiems, kad bitcoin kaina per pusmetį pasieks 250 000 USD. Prisiminkime, kad tokią kainą jis bitukui žadėjo ir 2021 metais.
Bet bėda atėjo visai iš kitos pusės. Kaip visada, nelauktai ir netikėtai. Bet čia tik tiems – o tokių didžioji dauguma -, kurie ar pamiršo, ar nežino, kad kriptorinka yra supernelikvidi rinka. Ir dėl to labai ir labai rizikinga. Ką eilinį kartą pamatėme vakar.
Todėl nereikia mums kabinti makarų su FED pasakomis rinkai nuraminti prieš miegą. Vienas pasekė, kitas perpasokojo, trečias priėmė sprendimą, nesusimąstydamas, kad prie ausies laiko sugedusį telefoną.
Bet koks žmogaus pasakojimas apie rinką susideda iš 90% melo. Visų pirma grynai dėl mūsų psichologijos-fiziologijos. Pasirodo, tai ką smegenys sudėliojo tvarkingai į genialias idėjas, liežuvis apverčia aukštyn kojom, t.y. info perteikiama netiksliai. Iš kitos pusės – imtuvas, tai mes, priimantys informaciją. Ir tą naują informaciją mes bandome įdėti į kokią nors lentynėlę mūsų galvoje. Atitiko lentynėlę – įdėjom. Neatitiko – neapibrėžtumas ir chaosas.
Todėl reikia operuoti tik faktais, nes juos vienodai matai ir tu, mato ir jis, matau ir aš. O rinkoje faktas yra vienas – kaina ir apyvarta. Visa kita – protinė masturbacija.
Klausimas, kokia prasmė klausytis kiyosakių ir visokių bitcoin kainos prognozuotojų? Jokia! O koks jūsų atsakymas?
O tai kas nutiko vakar?
Kirvį bitukas po kaklu pasirišo po to, kai kažkada buvę super-duper draugeliai FTX ir Binance, paskui tapę priešais, vakar paskelbė, kad vėl draugauja ir FTX visa parsiduoda Binance’ui. Dar prieš tai žiauriai krito FTT – FTX platformos žetonas dėl pranešimų apie nuostolius dukterinėje kompanijoje Alameda.
O nelikvidžiai rinkai visai nedaug reikia, kad pradėtų griūti. Nes čia domino kauliukai susideda labai paprastai: FTX problemos, Binance pirkimas iš šalies atrodo kaip bankų gelbėjimas 2008 metais (jau signalas Sell All), klausimas ar sandoris praeis pro antįmonopolijos reikalavimus…
O ką sako faktai?
Apyvarta visiškai atitinka kainų žvakės dydį, o pati kaina nenukrito žemiau Fibonacci 0.786 palaikymo lygio. Tai jei kokių įdomesnių naujienų iš FTX nebebus, tai kaina kurį laiką ir pasimakaluos kanale, artimame dabartinei kainai. Ar galima pasipildyti portfelį už tokią kainą? Manau, kad taip…
Disclaimer: Mano manymas nėra raginimas pirkti ir nėra jūsų sprendimo pirkti/parduoti sudėtine dalimi.