Trečiadienis, 24 balandžio, 2024
Kriptovaliutos ir P2P

Kriptovaliutų ir žetonų tipai

Žetonų tipai. Bitcoin buvo sukurtas kaip atsiskaitymo priemonė internete. Jis leidžia ne tik per vesti pinigus vieni kitiems, bet taip pat juos laiko, bei „veda apskaitą”. Visos kitos kriptovaliutos, iš esmės atlieka tą patį. Litecoin laikomas vienu sėkmingiausių tokių pavyzdžių.

Tačiau kai atsirado Ethereum, ir jo tinkle kilo tikras ICO bumas, altcoin’ai nustojo būti vien tik atsiskaitymo priemonėmis. Joms peojektų vystytojai suteikė naujas funkcijas. Pagal tas funkcijas, altcoin’us galima skirstyti į skirtingus tipus.

Valiutos (Currency tokens)

Valiutiniai žetonai (monetos) veikia kaip internetinio atsiskaitymo priemonė. Juos galima naudoti, kaip atsiskaitymo priemones perkant prekes ir paslaugas, laikomos, kaip investicija. Tokiems žetonams tiksliausiai tinka kriptovaliutos apibrėžimas.

Kriptovaliutas nuo skaitmeninių fiat valiutų skiria tai, kad kriptovaliutos yra decentralizuotos ir funkcionuoja nepriklausomai nuo centrinio banko ir nereikia trečio asmens (komercinio banko) sandorių garantijai. Čia vienareikšmiškai dominuoja bitcoin.

Žetoniniai vertybiniai popieriai (Tokenized securities)

Dar vadinami žetonais-akcijomis. Jie nurodo dalį kompanijoje, kuri išleido tuos žetonus. Tokie žetonai yra akcinio kapitalo analogas, nes suteikia turėtojui teisę į kontrolę ir nuosavybę.

Tokie žetonai jau priklauso reguliuojamai rinkai. Jie reguliuojami pagal tuos pačius vertybinių popierių įstatymus, veikiančius kiekvienoje atskiroje šalyje. Tokio žetono pavyzdys yra tZero.

Praktinio panaudojimo žetonai (Utility Tokens)

Tai tokie tarnybiniai žetonai, kurių pagalba suteikiama galimybė naudotis platforma, pasiekiamos kompanijos prekės ir/ar paslaugos. Jie nėra skirti investicijoms ir dėl to jiems netaikomi vertybinių popierių reikalavimai. Todėl jie tokių žetonų projektų ICO daromi tokiose šalyse, kur tai laisvai leidžiama. T.y. jau yra numatytas reguliavimas arba dar tik ruošiamas.

Tokie žetonai kuriami ant platformos, kurios blockchain paprastai nekontroliuoja. Dažniausiai visi ICO projektai naudoja Ethereum blockchain, rečiau bitcoin. Dabar galės dar naudoti IOTA ir EOS platformas. Tokių žetonų funkcijos yra siauros, dažnai nišinės. Tokio žetono pavyzdžiai yra FilecoinBAT, Civic, OmiseGO, Tron.

Žetonai-aktyvai (Asset tokens)

Šitie skaitmeniniai žetonai yra „padengti” realiais materialiais aktyvais ir produktais. Sakysim, Goldmint skaitmenizuoja ir tokenizuoja aukso atsargas, kas leidžia investuotojams internetu pirkti fizinį auksą. Iš principo skaitmenizuojami tokie produktai, kuriuos yra sunku saugoti. Taurieji metalai priklauso šiai kategorijai.

Ir toks blockchain technologijos panaudojimų būdas būtų kone idealiausiu panaudojimu, tačiau šie žetonai-aktyvai rinkoje dar nėra labai populiarūs. Visų pirma dėl to, kad žetonų kaina labai pririšta prie bazinio aktyvo kainos ir nesvyruoja taip stipriai, kaip kitos kriptovaliutos. Ir tikrai nepakyla aukščiau bazinio aktyvo kainos.

Reputacijos/Atpildo žetonai (Reputation/Reward tokens)

Šiuo žetonus naudoja įvairios platformos, kaip vartotojų apdovanojimą. Jie tikrai gali žymėti vartotojo reputaciją arba paprasčiausiai rodyti jo aktyvumą. Tokiais žetonais nei spekuliantai, nei investuotojai nesidomi. Tokio žetono pavyzdys yra Steem Power.

***
Galimas dar ir kitos, loginis, kriptovaliutų ir žetonų skirstymas: baziniai aktyvai, valiutos, platformos, praktinio naudojimo žetonai, investiciniai žetonai, žaliaviniai (prekiniai) žetonai, žetonai-priedai, stabilios valiutos (stablecoins).

Toks skirstymo būdas gali būti patogesnis investuotojams, siekiantiems iš visos valiutų ir žetonų įvairovės išsirinkti geriausius variantus iš tam tikros veiklos sferos.

Baziniai kriptoaktyvai (core)

Šiame tipe svarbiausi yra Bitcoin ir Ethereum (kas nors Ethereum gali priskirti platformai). Tai reiškia, kad kitas kriptovaliutas arba žetonus dažniausiai galima įsigyti tik už bitcoin ir ethereum.

Nežiūrint to, kad šie du aktyviai yra labai skirtingi, juos vienija svarbi savybė – aukšta kokybė. Ir šitos dvi valiutos yra labiausiai stebimos, labiausiai įtakoja visą kriptovaliutų rinką, drauge užima daugiau nei pusę visos kriptovaliutų rinkos pagal kapitalizaciją.

Valiutos (currencies)

Šitų kriptoaktyvų funkcija yra jų naudojimas kaip skaitmeninę atsiskaitymo priemonę. Todėl svarbu sužinoti, ar tai ką mes turime yra žetonas ar valiuta? Kaip žinia, pagrindinės valiutos funkcijos yra:

  • mainų priemonė;
  • vertės saugotojas;
  • apskaitos priemonė.

Tiesa, šiandien tikėtis, kad kriptovaliutos arba bent jau bitcoin taps apskaitos priemone dar labai anksti, bet kitas funkcijas jau turime pilnai ir šiame besivystymo etape.

Todėl ir klausiam, ar šitas projektas sprendžia piniginių perlaidų (transakcijų) klausimą. Jeigu taip, tai mes turime reikalą su kriptovaliuta. Tokių kriptovaliutų pavyzdžiai yra Bitcoin Cash, Monero, Dash.

Platformos (platforms)

Platformos yra vienas įdomesnių kriptoaktyvų ar projektų. Jos leidžia mums kurti kripto pinigus, smart kontraktus, programėles. Ir jei matome kokį blockchain, kuris leidžia visa tai realizuoti, tai turime reikalą su platforma.

Greičiausiai, jau matėte daug tokių projektų. Vieni kuria gudrius kontraktus, kiti – balsavimo sistemas, treti – duomenų saugojimo, dar kiti – sprendžia logistikos problemas ir t.t., ir t.t. Čia reikalingas nuosavas blockchai ir tinklas, kuris išsaugo decentralizavimo principus bei patvirtina sandorius, saugo visus duomenis. Tokių platformų pavyzdžiai yra EOS, NEO, Cardano, IOTA.

Praktinio panaudojimo žetonai  (utility tokens)

Skaityti aukščiau.

Investiciniai žetonų tipai (security tokens)

Tas pats, kas Žetonai-aktyvai.

Tokio žetono pavyzdys yra BCAP.

Žaliaviniai (prekiniai) žetonų tipai (crypto commodities)

Tas pats, kas Žetonai-aktyvai..

Tokių žetonų pavyzdžiai yra STORJ, FileCoin, Golem.

Žetonai priedai (APPcoins)

Tokių žetonų pavyzdžiai yra Steem, Binance, SALT.

Stabilios valiutos (stable coins)

Šitų kriptovaliutų tikslas yra pasirūpinti stabilia vertės saugojimo priemone. Žymiausias čia pavyzdys yra Tether. Tačiau tokių projektų, kur kriptovaliuta padengta atitinkamu kiekiu fiat valiuta.

Tokių kriptovaliutų pavyzdžiai yra Tether, Maker, Basecoin, Digix.

NFT (non-fungible tokens)

NFT yra specialus kriptografiškai sukurtas prieigos raktas, kuris naudoja blockchain technologiją, kad susietų su unikaliu skaitmeniniu turtu, kurio negalima atkartoti. Dažniausiai naudojama žaidimuose, meno kūriniuose, virtualioje realybėje.

Privacy

Privacy coins are used by people who want their decentralized finance, or DeFi, dealings to be anonymous, private and untraceable. Privacy coins are worth knowing about if you’re interested in having your blockchain financial transactions kept private, uninterested in having your online shopping tracked by third parties, vigilant about privacy or perhaps have some discreet business to conduct.

  1. Monero (XMR)
  2. Zcash (ZEC)
  3. Decred (DCR)
  4. Oasis Network (ROSE)
  5. Horizen (ZEN)
  6. Secret (SCRT)
  7. Keep Network (KEEP)
  8. iExec (RLC)
  9. Status (SNT)
  10. Pirate Chain (ARRR)

Governance

Governance tokens are a type of cryptocurrency that allow tokenholders to vote on the direction of a blockchain project. The primary purpose of governance tokens is to decentralize decision-making and to give holders a say in how the project is run

  • Curve DAO. …
  • Uniswap DAO. …
  • Aave. …
  • Compound. …
  • Decentraland. …
  • 0x. …
  • Decred. …
  • Dash.

Meme

Storage

Sports

Gaming

Metaverse